Slovenija

Vlada o razglasitvi gospodarskega pasu

Ljubljana, 28. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenska vlada se je na zaprti seji seznanila z informacijo o nameri Hrvaške, da razglasi izključno ekonomsko cono na Jadranu, ter v zvezi s tem sprejela nekatere sklepe. Vlada je zadolžila zunanje ministrstvo in službo vlade za evropske zadeve, da nadaljujeta vse potrebne aktivnosti z namenom zaščititi interese Slovenije, še posebej v Evropski uniji.

Gregor Krajc
Gregor Krajc FOTO: POP TV

Vlada ni razpravljala o morebitnih ukrepih, ki bi jih izvedla v primeru hrvaške razglasitve EEZ, je povedal tiskovni predstavnik vlade Gregor Krajc. Vlada je zadolžila tudi ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, da koordinira pripravo izhodišč za sodelovanje Slovenije na ministrski konferenci o sredozemskem ribištvu konec novembra v Benetkah.

Danes sprejeti sklepi sicer po Krajčevih besedah temeljijo na treh dejstvih. Prvič, Slovenija poudarja, da je imela vedno, tako v času SFRJ kot tudi po njenem razpadu neposreden teritorialni izhod na odprto morje ter ima zato tudi epikontinentalni pas in pravico do EEZ. Kot drugo je pred razglasitvijo EEZ ali kakršnekoli druge cone s strani Hrvaške potrebna dokončna rešitev vprašanja meje med državama, zato slovenska vlada meni, da je rešitev v dokončni uveljavitvi dogovora Drnovšek-Račan o poteku državne meje. In tretjič, razglasitev kakršnekoli izključne cone v Jadranskem morju brez dogovora vseh zainteresiranih držav je nemogoča, je še povedal Krajc.

Zunanji minister Rupel je sicer na seji podal informacijo v zvezi z EEZ, vključno s historiatom tega vprašanja in pogledom naprej, je povedal Krajc. Seja je potekala za zaprtimi vrati, ker je zunanji minister gradivo označil kot zaupno. Na vprašanje, ali uradna Ljubljana glede EEZ načrtuje nadaljnje stike z italijansko stranjo, je Krajc odgovoril, da stiki so potekali, potekajo in bodo potekali.

Vlada bo s to problematiko seznanila tudi odbor državnega zbora za zunanjo politiko. Po nekaterih informacijah naj bi se odbor za zunanjo politiko sešel prihodnji teden.

Evropska komisija nasprotuje enostranskim razglasitvam EEZ na Jadranu

Evropska komisija nasprotuje morebitnim enostranskim razglasitvam izključne ekonomske cone na Jadranskem morju. Tako je na pismo z dne 18. avgusta, v katerem sta zunanji minister Dimitrij Rupel ter minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But zaprosila za uradno stališče Evropske komisije do razglasitve EEZ ali drugih con v Jadranskem morju s strani Hrvaške, prvič javno odgovoril evropski komisar za kmetijstvo in ribištvo Franz Fischler. Evropska komisija sicer ne nasprotuje vzpostavljanju posebnih zaščitenih ribiških con, vendar le, če gre za dogovor vseh vpletenih strani.

"Evropska unija je sicer naklonjena razglasitvi posebej zaščitenih ribiških con, saj je to najboljša pot za boljše upravljanje z zalogami rib, če gre za vsestranski dogovor. Morebitne vloge arbitra pa unija nima pravice igrati," je pojasnil evropski komisar za kmetijstvo in ribištvo Franz Fischler.

Pravila pa so jasna, je ob tem dejal Fischler, saj je vzpostavljanje EEZ del pomorskega prava. "Obalna država ima načeloma pravno gledano vso pravico razglasiti takšno posebno zaščiteno območje, vendar je po drugi strani tudi jasno, da se morajo vpletene strani o tem sporazumeti, pogajati," je še dejal.

Po Fischlerjevem mnenju bi bilo v primeru Slovenije in Hrvaške najbolje, da strani čimprej začneta pogovore, saj gre predvsem za dvostransko vprašanje. Odgovor na pismo ministra Rupla in Buta so iz kabineta evropskega komisarja Fischlerja v Ljubljano poslali popoldne.

Minister Kopač o obveznostih pri upravljanju z Jadranom

Minister za okolje, prostor in energijo Janez Kopač se je udeležil tradicionalnega 24. srečanja za prijateljstvo med ljudmi v Riminiju, ki ga vsako leto že od leta 1980 organizira v ta namen ustanovljeno katoliško združenje.

V okviru srečanja se je z italijanskim ministrom za okolje Alterom Matteolijem pogovarjal o stališčih glede skupnih obveznosti pri celovitem upravljanju z Jadranom. Minister Kopač je poudaril, da so enostranske poteze v Jadranu v nasprotju z okvirno direktivo o vodah, z načeli Barcelonske konvencije, ki so jo podpisale vse mediteranske države, in v nasprotju z zaključki Zadrske deklaracije, ki je bila sprejeta junija letos v okviru Jadransko-jonske pobude, so sporočili z okoljskega ministrstva.

Italijanski okoljski minister se je strinjal, da so uspešna okoljevarstvena prizadevanja za ohranitev Jadranskega morja možna samo ob medsebojnem in usklajenem sodelovanju vseh držav ob Jadranskem morju.

Gianpaolo Dozzo: Pri vprašanju EEZ tudi Slovenija in EU

V zvezi s pobudo Hrvaške o razglasitvi izključne ekonomske cone v Jadranskem morju ni bil med Italijo in Hrvaško podpisan noben sporazum, je po obisku mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma v Gornji Radgoni dejal namestnik italijanskega ministra za kmetijstvo in gozdarstvo Gianpaolo Dozzo. Po njegovih besedah morata biti pri reševanju tega vprašanja prisotni tudi Slovenija in Evropska unija.

V zvezi s pobudo Hrvaške o razglasitvi EEZ v Jadranskem morju je namestnik italijanskega ministra za kmetijstvo in gozdarstvo Gianpaolo Dozzo zanikal, da bi Italija in Hrvaška podpisali tihi dogovor, ki bi italijanskim ribičem dovoljeval ribarjenje v hrvaški ekonomski coni, če bi Italija nanjo pristala.

Vsaka država mora ščititi svoje interese, vendar v okviru splošnih interesov, je povedal Dozzo. Kot je še dodal, se bo italijanska vlada angažirala, da bi našla rešitev za probleme in vprašanje izkoriščanja Jadranskega morja.

Dozzo je tudi kategorično zanikal, da bi Italija in Hrvaška podpisali tihi dogovor, ki bi italijanskim ribičem dovoljeval ribarjenje v hrvaški ekonomski coni, če bi Italija nanjo pristala. Dejal je, da bodo za preučitev Hrvaške pobude imenovali delovno skupino, v kateri bodo strokovnjaki. Izrazil je še prepričanje, da morajo pri reševanju tega vprašanja sodelovati tudi strokovnjaki iz Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.