Slovenija

Vlada po novem: Višji ali nižji stroški?

Ljubljana, 12. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Polona Movrin
Komentarji
0

Nova vlada bo sestavljena na podlagi pred dvema dnevoma sprejetih sprememb zakonov o vladi, poslancih in državni upravi. Medtem ko bodoče vladne stranke govorijo o znižanju stroškov za vladni aparat, druga stran govori o zvišanju stroškov.

Vse skupaj se vedno ustavi pri konkretnih številkah (Foto: POP TV)
Vse skupaj se vedno ustavi pri konkretnih številkah (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

V novi vladi bo po novem namesto štirinajstih petnajst ministrstev. Hkrati bodo državni sekretarji, ki bodo iz poslanskih vrst, imeli več pravic, samih državnih sekretarjev pa bo manj. Poleg tega bodo nekatera ministrstva prevzela dodatne naloge.

Združevanje ministrstev in vladnih služb je na kratko povzel najverjetnejši minister za javno upravo Gregor Virant: "V novo ministrstvo za javno upravo se združuje del ministrstva za notranje zadeve in tri doslej samostojne vladne službe, kar pomeni, da štiri inštitucije združujemo pod eno streho. To pa po eni strani omogoča boljšo izrabo kadrovskih virov, po drugi strani pa preprečuje podvajanje funkcij."

Združevanje različnih služb med drugim omogoča boljšo izrabo kadrovskih virov
Združevanje različnih služb med drugim omogoča boljšo izrabo kadrovskih virov FOTO: POP TV

Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je argument, da smo doslej imeli 50 do 60 državnih sekretarjev, po novem pa jih bo samo 15, označil za zavajanje. "Po novem bomo namesto državnih sekretarjev imeli generalne direktorje, vodje direktoratov, ki bodo funkcijo opravljali strokovno namesto obstoječih državnih sekretarjev."

Zmanjšanje števila državnih sekretarjev in uvedba direktoratov je bilo sprejeto še pod staro vlado, a ta za državne sekretarje iz poslanskih vrst ni predvidela novih pravic. Cena novih in starih sprememb, o kateri se prepirata obe strani, pa je popolna neznanka.

'Lahko samo ugibamo, ali gre za nekaj milijonov ali nekaj deset milijonov dodatnih stroškov. Bistveno pa je , da smo vse politične stranke pred volitvami obljubljale, da bomo zmanjševali stroške državne administracije, sedaj pa odpiramo vrata za nove dodatne zaposlitve,' je še dodal Lahovnik.

Glede tega, kaj bodo te spremembe pomenile v finančnem smislu pa Virant poudarja, da same po sebi direktno ne bodo pomenile nič. "Če pa jih bomo spretno izkorisitli kot dobri gospodarji, kot dobri menedžerji, lahko pri denarju in ljudeh precej prihranimo. Ta trenutek točno napovedati, koliko je to v slovenskih tolarjih, pa je nemogoče."

Ko bo znana natančna cena nove vlade, naj bi Slovenci že plačevali v evrih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10