
Kot je na današnji novinarski konferenci po seji vlade poudaril Gaspari, po ocenah vlade ni razloga, da bi avtoprevozniki zaprli ceste. Je pa stavka, kot je poudaril minister, legitimna pravica tistih, ki se zanjo odločijo.
Nižje trošarine
Vsebina usklajenega predloga uradno ni znana; na ministrstvu za promet so pojasnili, da o vsebini ne bodo obveščali vse dotlej, dokler z avtoprevozniki ne bodo sklenili dogovora.
Je pa vlada avtoprevoznikom že delno ugodila, saj je znižala trošarino na dizelsko gorivo.
"Ta ukrep rešuje položaj prevozništva v času gospodarske krize in pomaga prevoznikom, da lažje prenesejo podražitev cestnine. Cestnine smo podražili zaradi vinjet, ki nam jih je hvaležno uvedla prejšnja vlada," je pojasnil finančni minister.
'Ponudba je še vedno prešibka'
Kot je povedal generalni tajnik Avtoprevozniške zbornice Slovenije Emil Milan Pintar, Vlačičev predlog pomeni premik naprej, toda avtoprevozniki z njim še niso zadovoljni. Po Pintarjevih besedah se ministrstvo za promet oziroma vlada in avtoprevozniki strinjajo, da bi bilo pametno sporazum podpisati do konca tega meseca in da slovenski avtoprevozniki niso več konkurenčni, "da jih je približno 2000 v zadnjih izdihljajih".
Prometno ministrstvo avtoprevoznikom ponuja 10-odstotno znižanje cestnine, ki so se s 1. julijem podražile za 40 odstotkov, v nočnem času pa naj bi se te znižale za 20 odstotkov. To je po Pintarjevih besedah kaplja v morje, saj so cestnine v Sloveniji bistveno dražje kot v tujini in predstavljajo največji strošek za avtoprevoznike. Ministrstvo avtoprevoznikom po Pintarjevih pojasnilih ponuja tudi količinske popuste, ki pa so zanimivi le za velika podjetja, za mala podjetja pa pomenijo katastrofo. "Vlada želi, da njene avtocestne dolgove plačujejo uporabniki avtocest," je poudaril generalni tajnik avtoprevozniške zbornice.
Vlada se po Pintarjevih besedah finančne discipline loteva s figo v žepu. Avtoprevozniki zahtevajo pogodbene kazni in iztožljive zamudne obresti, stališča vlade glede tega pa še čakajo. Avtoprevozniki so kritični tudi do nadzora tujega dela v Sloveniji, pri čemer je Pintar kritičen predvsem do dela policije. "Ta je veliko denarja iz kaznovanja tovornjakov potegnila od Slovencev, ne uporablja pa kazni, ki so zakonsko določene za tuje tovornjake," je dejal. Kot je zatrdil Pintar, bodo avtoprevozniki omenjeni problem predstavili ministrici za notranje zadeve Katarini Kresal in generalnemu direktorju policije Janku Goršku ter vsem nadzornim institucijam. Za srečanje se je zavzel tudi minister Vlačič, pravi Pintar in dodaja: "Naj bodo kazni takšne, kot je struktura tovornjakov, torej naj bo 60 odstotkov kazni pripisanih tujcem, 40 odstotkov pa nam."
Peta zahteva avtoprevoznikov, odprtje državnih cest, ima po Pintarjevih besedah dve dimenziji. Nekatere probleme avtoprevozniki rešujejo z individualnimi pogovori, po drugi strani pa zahtevajo, da se po državnih cestah sprosti promet za prazne tovornjake. Glede tega avtoprevozniki sicer še niso našli skupne besede z ministrom. Pomembno pa je, kot je povedal Pintar, da bo ministrstvo za promet do novega leta, kot je obljubil minister Vlačič, ustanovilo poseben organ za varnost in direktorat za cestni transport z ekonomisti, "ki razumejo, da je avtoprevozništvo gospodarska panoga, ki je trenutno v razsulu".
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.