Premier Borut Pahor je zagotovil, da se z zmanjšanjem števila policijskih uprav z 11 na osem povečuje varnost, saj se bo povečalo število policistov na terenu. Vlada v svojem poročilu zatrjuje, da zaradi združevanja policijskih uprav ne bo odpuščanja zaposlenih, predvidene pa so prerazporeditve kadrov iz upravnega v operativni del. Po grobih izračunih to pomeni, da bo za neposredno operativno delo na terenu na voljo za dve manjši policijski postaji več kadra. Tako bo delo policije učinkovitejše, napovedujejo.
Dolgoročno združevanje policijskih uprav pomeni tudi prihranek pri porabi finančnih sredstev in racionalnejšo uporabo materialno-tehničnih sredstev, ki jih policija potrebuje za svoje delo. Prav tako se bodo zmanjšali stroški za tekoče vzdrževanje objektov. S spremembami bodo zmanjšali razlike v obremenitvah policijskih uprav. Večje uprave so namreč bistveno bolj učinkovite in se hitreje odzovejo na vsakovrstne varnostne pojave, pojasnjujejo.
Območja brežiške, krške in sevniške upravne enote iz dosedanje krške policijske uprave bodo tako spadala v okvir novomeške, ki obsega upravne enote Črnomelj, Metlika, Novo mesto in Trebnje.
K policijski upravi Celje, ki je do sedaj obsegala območja upravnih enot Celje, Laško, Mozirje, Slovenske Konjice, Šentjur pri Celju, Šmarje pri Jelšah, Velenje in Žalec, se bodo priključila tudi območja upravnih enot Dravograd, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem in Slovenj Gradec iz dosedanje slovenjgraške upravne enote.
Območje cerkniške upravne enote, ki je doslej spadalo v okvir postojnske policijske uprave, bo vključeno v ljubljansko upravo, območja upravnih enot Ilirska Bistrica in Postojna pa v koprsko policijsko upravo.
'Slovenija resnično na poti v policijsko državo'
Policisti uprav, ki jih vlada zdaj ukinja, se sicer z združevanjem niso strinjali. Danes pa se je odzval tudi poslanec SDS Miro Petek. Povedal je, da je vlada s to odločitvijo pohodila voljo in odločitev državnega zbora, ki je v prvem branju pretekli teden sprejel novelo Zakona o spremembah zakona o policiji. Ta namreč ohranja vseh 11 policijskih uprav. "Zato lahko današnjo odločitev vlade razumemo le kot signal, da so njeni odloki nad zakonom, kot sporočilo, da parlamenta in odločitev poslancev ne namerava upoštevati in spoštovati, kot potrditev, da si je vlada povsem podredila policijo, ki je postala organ v sestavi vlade in ne v službi ljudstva. S tem vlada Boruta Pahorja ponovno potrjuje, da namerava v prihodnje vladati z odloki in da je Slovenija resnično na poti v policijsko državo," je zapisal v izjavi za javnost.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.