Novo ureditev obdavčitve prebivalcev z dohodnino bi morala zaradi več odločb ustavnega sodišča pripraviti že pred leti, sicer pa z zakonoma med drugim uresničuje tudi zavezo iz socialnega sporazuma, da bo poskrbela za znižanje obremenitev iz plač ter zvišanje obremenitev iz kapitala. Kot so pojasnili na finančnem ministrstvu, sta predloga zakonov pripravljena za obravnavo v DZ, saj jim je uspelo v preteklih tednih osnutka uskladiti tako s koalicijskimi strankami kot tudi socialnimi partnerji.
Bolj enaka davčna obravnava dohodkov
Veljavni zakon o dohodnini je začel veljati leta 1994. Od takrat so se po ugotovitvah vlade razmere v načinu pridobivanja dohodka fizičnih oseb spremenile, spremenila se je tudi zakonodaja, ki ureja dohodke in statuse fizičnih oseb, ustavno sodišče pa je izdalo tri odločbe o neustavnosti posameznih določb zakona. Z novim zakonom vlada obljublja, da bo poskrbela za globalno razbremenitev zavezancev, še posebej tistih v nižjih dohodkovnih razredih, poleg tega pa obljublja bolj enako in bolj pregledno davčno obravnavo dohodkov ter bolj enakomerno razporeditev davčnih bremen med zavezance.
Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb
Z zakonom o davku od dohodkov pravnih oseb, s katerim se uresničujejo zaveze Slovenije do EU, njegov glavni cilj pa je razširiti davčno osnovo, se bo nadomestil zdajšnji zakon o davku od dobička pravnih oseb iz leta 1991. Vlada je sprva nameravala ukiniti zdajšnjo 20-odstotno davčno olajšavo za investicije, ki je bila še lani dvakrat višja, nato pa nekoliko popustila zahtevam gospodarstva in na bi zdaj predlagala olajšavo za naložbe v višini desetih odstotkov, vendar ne v osebne avtomobile, objekte in nekatero opremo.