Slovenija

Vlada rezrešila Gorenaka

Ljubljana, 20. 10. 2005 21.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
M.P./T.B./T.S./STA
Komentarji
0

Vlada je sprejela več kadrovskih sprememb ter predloga o dveh davčnih zakonov - o DDV in davku na izplačane plače.

Vinko Gorenak bo po novem delal v kabinetu premierja
Vinko Gorenak bo po novem delal v kabinetu premierja FOTO: POP TV

Vlada je razrešila drugega moža na notranjem ministrstvu Vinka Gorenaka in ga imenovala za državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade. Na tem mestu bo nadomestil Miroslava Lucija, ki ga je vlada razrešila, saj bo prevzel nove deloven obveznosti. Na položaj, ki ga je doslej opravljal Gorenak, pa je vlada imenovala Zvonka Zinrajha.

S položaja vršilca dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za trg dela in zaposlovanje na ministrstvu za delo je vlada razrešila Erika Kosa. Mesto naj bi zapustil zaradi težav z zdravjem, vendar pa naj bi na njegovo odločitev vplivali tudi spori z ministrom Drobničem. Kdo bo zasedel njegovo mesto ni znano, saj bo vlada ponovila razpis za njegovo mesto v najkrajšem možnem času.

Vlada sprejela predloga še dveh davčnih zakonov 

Predloga zakonov o davkih bo vlada poslala v parlament, kjer ju bodo poslanci obravnavali po nujnem postopku
Predloga zakonov o davkih bo vlada poslala v parlament, kjer ju bodo poslanci obravnavali po nujnem postopku FOTO: POP TV

Vlada je v večernem nadaljevanju seje sprejela spremembe še dveh davčnih zakonov - zakona o davku na dodano vrednost (DDV) ter zakona o davku na izplačane plače. Skupaj s predlogi novel zakonov o dohodnini, o davku od dohodkov pravnih oseb ter o davčnem postopku, ki jih je sprejela že v dopoldanskem delu seje, jih bo poslala v obravnavo v DZ. Veljati naj bi začeli s 1. januarjem 2006. 

Davek na podlagi plačanih računov 

Bistvena novost predloga novele zakona o DDV, ki naj bi ga DZ obravnaval po nujnem postopku, je, da se bo zavezancem ponudila možnost obračuna tega davka šele na podlagi plačanega računa in ne že z njegovim fakturiranjem. Spremembe naj bi veljale samo za transakcije, opravljene na domačem trgu, in sicer za zavezance z letnim obdavčenim prometom v višini do 50 milijonov tolarjev. 

Pravilom nove ureditve so prilagojene tudi kazenske določbe, v katere se vključuje tudi kaznovanje fizičnih oseb, ki opravljajo dejavnost, pa niso registrirane kot samostojni podjetniki posamezniki, po Zakonu o gospodarskih družbah.

Posebne ureditve ni mogoče uveljaviti za uvoz oziroma izvoz blaga ter dobave in pridobitve blaga iz drugih držav članic EU ter za nekatere transakcije na domačem trgu. Posebna ureditev je predvidena kot možnost, ki jo davčni zavezanci lahko izkoristijo, če je tak njihov poslovni interes. Davčni zavezanec mora davčni organ obvestiti le, da želi obračunavati DDV po posebni shemi, davčni organ pa lahko zadrži začetek obračuna DDV po tej ureditvi ali prepove njeno uporabo, če ugotovi kakršno koli zlorabo ali nespoštovanje pogojev. 

Poglavitne rešitve predloga zakona pomenijo olajšanje davčnega bremena zavezancev. S pravočasno uveljavitvijo zakona in potrebnih izvedbenih predpisov bo tako upravičenim zavezancem omogočeno, da preidejo na nov način obračunavanja DDV že z začetkom novega poslovnega leta. Poleg tega je predlog zakona posredno povezan s prevzemanjem evropskega pravnega reda v slovenski pravni red. 

Plače bodo obdavčene drugače
Plače bodo obdavčene drugače FOTO: POP TV

Nižje davčne stopnje za obdavčitev plač 

S predlogom novele zakona o davku na izplačane plače se znižujejo davčne stopnje za obdavčitev plač z davkom na izplačane plače v vseh davčnih razredih enako, in sicer v letih 2006 in 2007 za 20 odstotkov, v letih 2008 in 2009 pa za 30 odstotkov. 

Meje davčnih razredov ostajajo nespremenjene. Plače do 165.000 tolarjev so neobdavčene, plače nad 165.000 do 400.000 tolarjev bodo v letu 2006 obdavčene po triodstotni stopnji (prej po 3,8-odstotni), plače nad 400.000 do 750.000 tolarjev po 6,3-odstotni stopnji (prej po 7,8-odstotni) in plače nad 750.000 tolarjev po 11,8-odstotni stopnji (prej po 14,8-odstotni). 

V letu 2007 se stopnje davka še nadalje znižujejo, in sicer v razredu od 165.001 do 400.000 tolarjev s treh na 2,4 odstotka, v razredu nad 400.000 do 750.000 tolarjev s 6,3 na pet odstotkov ter za plače nad 750.000 tolarjev z 11,8 na 9,4 odstotka. Po predlogu zakona se bo znižala davčna obremenitev vseh izplačanih plač, ki so višje od 165.000 tolarjev, s čimer bo prišlo do določene razbremenitve gospodarstva s stroški dela.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10