Slovenija

Elektrarn na Muri ne bo: minister Zajc se ne boji zahtevkov koncesionarja

Ljubljana, 30. 05. 2019 11.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
V.Š. / STA
Komentarji
148

Vlada je sklenila, da se postopek priprave državnega prostorskega načrta za območje hidroelektrarne Hrastje-Mota na Muri ustavi. Minister za okolje in prostor Simon Zajc se ob tem ne boji niti morebitnih zahtevkov po vračilu že vloženih sredstev s strani koncesionarja, družbe Dravske elektrarne Maribor

Vlada je svojo odločitev sprejela, ker okoljsko poročilo ugotavlja, da se hidroelektrarn na Muri v prostor na sprejemljiv način ne da umestiti niti z omilitvenimi ukrepi. "Če bi se za to odločili, bi torej morali v prevlado javnega interesa, tega pa v tem trenutku ne moremo storiti, ker še niso ostale izkoriščene ostale možnosti. Zato smo se že v tem trenutku odločili, da se priprava državnega prostorskega načrta ustavi," je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister Simon Zajc.

Vlada z ustavitvijo postopka sledi koalicijski zavezi, da hidroelektrarn na Muri ne bo, je spomnil minister. "Brez sprejetega državnega prostorskega načrta ni mogoče zgraditi ničesar, tudi teh elektrarn ne," je poudaril. Brez tega načrta je neuporabna tudi koncesija za energetsko izrabo Mure, ki jo ima Dem.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Zajc se ob tem ne boji morebitnih zahtevkov koncesionarja Dravske elektrarne Maribor (Dem) po povrnitvi že vloženih sredstev. "Seveda to lahko zahtevajo, a takšna zahteva nima podlage," je prepričan minister.

Ministrstvo za okolje se je pri svojem predlogu, naj vlada ustavi pripravo prostorskega načrta za prvo hidroelektrarno na Muri, oprlo na študijo iz leta 2016. Ta je kot potencialne lokacije pregradnega objekta hidroelektrarne preučila tri možnosti in ugotovila, da v nobeni od obravnavanih možnosti ne bi bilo mogoče doseči dobrega ekološkega stanja površinske vode in preprečiti poslabšanja njenega ekološkega stanja. Prav tako ne bi bilo mogoče doseči varstvenih ciljev z vidika varstva narave.

Nadaljevanje postopka celovite presoje vplivov na okolje in priprave državnega prostorskega načrta bi po mnenju okoljskega ministrstva pomenilo dodatne stroške in administrativno delo, postopek pa bi se, ob upoštevanju mnenj deležnikov, zaključil z negativno odločitvijo.

V Demu obžalujejo odločitev vlade glede hidroelektrarne na Muri

V Demu odločitev vlade obžalujejo in menijo, da gre za zasledovanje parcialnih interesov enega sektorja - okolja. V Demu, ki je v projektu nastopal kot investitor in koncesionar za rabo vode na delu vodnega telesa reke Mure, so zagotovili, da so vselej delovali "strokovno, transparentno, v skladu z zakoni in direktivami ter v interesu posrednega lastnika, torej države, in njenih širših strateških zavez".

Mlin na Muri v Veržeju
Mlin na Muri v Veržeju FOTO: Shutterstock

"Zato takšno odločitev obžalujemo, saj menimo, da je posledica zasledovanja parcialnih interesov enega sektorja (okolja) na račun širših družbenih, kmetijskih in podnebno-energetskih ciljev," so kritični.

Analize so po njihovem pokazale, da je z izravnalnimi ukrepi možno nadomestiti predvideno okrnitev narave ter da na ta način objekt hidroelektrarne Hrastje-Mota lahko postane sprejemljiv za okolje. Zato so v zadnjih mesecih na resorna ministrstva, vlado in javnost naslovili več pobud za nadaljevanje konstruktivnega dialoga in iskanje skupnih rešitev, ki bi bile sprejemljive tudi z vidika okoljskih vplivov na varovana območja.

"Zavedamo se, da je iskanje možnih kompromisnih rešitev dolgoročni projekt, ki zahteva veliko naporov vseh deležnikov, a ga je po naši oceni potrebno narediti v dobrobit vseh državljanov Republike Slovenije, sedanjih in prihodnjih generacij," so poudarili.

V Demu ob tem napovedujejo, da bodo še naprej delovali odgovorno, v skladu s svojim poslanstvom in poslovnimi cilji ter pri tem pomagali zasledovati strateške usmeritve države. 

Ali bodo od države zahtevali povračilo v projekt že vloženih sredstev, gre za okoli 10 milijonov evrov, niso navedli.

Nevladniki pozdravljajo odločitev vlade, a opozarjajo: To je majhen del sestavljanke

V kampanji Rešimo Muro! pozdravljajo odločitev vlade, "da je z obravnavo tega dokumenta storila prvi resen korak k izpolnitvi obljub iz koalicijske pogodbe ter trajni zaščiti reke Mure za prihodnje generacije".

Unesco je območje Mure razglasil za biosferno območje.
Unesco je območje Mure razglasil za biosferno območje. FOTO: amazon-of-europe.com
Od vlade tudi pričakujemo, da začne postopek za zaščito reke Mure z razglasitvijo Krajinskega parka Mura in s tem izpolni cilj Regionanega razvojnega programa Pomurja za obdobje 2014–2020, saj časa za to že zmanjkuje. Šele ko bodo izvedene konkretne zaveze v to smer, bomo prepričani, da našim predstavnikom ni vseeno za tisoče ljudi, ki želijo še naprej živeti v sožitju z reko Muro in razvijati dobre zgodbe. Le tako bo vlada lahko zagotovila pitno vodo, razvojne priložnosti in gospodarsko stabilnost za prebivalce regije, ki je velikokrat pozabljena od odločevalcev v Ljubljani. Kampanja Rešimo Muro!

"Hkrati naše izvoljene predstavnike opozarjamo, da je to le majhen del sestavljanke ter da jih čaka še veliko dela, da bo Mura tekla prosto za vedno," še dodajajo.

"Stroka že od leta 1985 ponavlja, da gradnja HE na Muri ni sprejemljiva, prav tako pa tudi domačini opozarjamo na nedopustnost samovoljnega odločanja in zasledovanja ozkih interesov energetikov, bank in gradbincev. Ta cilj, torej zaščite reke in z njo pitne vode ter priložnosti za trajnostni razvoj regije, bomo zasledovali do njegove uresničitve," pravi Sonja Bezjak iz Muzeja norosti Trate.

"Zaustavitev postopkov za HE Hrastje Mota je le eden od korakov k odgovornejšemu upravljanju z reko, nad katero še visi koncesija za osem hidroelektrarn od Sladkega Vrha do Veržeja in ene dodatne v Ceršaku. Na mejni Muri sta Slovenija in Avstrija tehtali med dvema opcijama reševanja problematike poglabljanja rečne struge: ali energetska izraba ali revitalizacije reke. Tako stroka kot domačini že desetletja vztrajamo pri drugi opciji, to je revitalizaciji reke. Kot naslednji logični korak pričakujemo dokončno razveljavitev koncesije, ki ji mora slediti revitalizacija, kot to na mejni Muri že počnejo severni sosedje," dodaja Boris Bezjak, član meddržavne komisije za mejno reko Muro Slovenija - Avstrija

'Ena lastovka še ne prinese pomladi, je pa znak, da se pomlad bliža'

"Ena lastovka sicer res še ne prinese pomladi, je pa zanesljiv znak, da je pomlad zagotovo pred vrati. In če je to znak, da bo politika končno začela sprejemati odločitve na podlagi stroke, potem lahko po tihem upamo, da se v Sloveniji nekaj premika na bolje," pa pravi Samo Tuš, predsednik Zveze društev Moja Mura.

Odzvali pa so se tudi že v stranki Levica in zapisali, da mroamo tok reke Mure ohraniti takšen, kakršen je, saj bi izgradnja hidroelektrarn na Muri bistveno prizadela ohranjene naravne biotope in okolje, ki določa kulturno identiteto pokrajine.

"Zato smo v Levici tudi predlagali, da se v koalicijsko pogodbo vnese določba, da na Muri ne bo hidroelektrarn in da se zaščiti biosferno območje Mure, ki pod zaščito Unesca združuje pet držav," so zapisali in dodali: "S sprejetjem tega sklepa je vlada uresničila eno od določb koalicijskega sporazuma in predvolilno obljubo stranke Levica."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (148)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

korintos23
30. 05. 2019 18.12
+1
S čolnom iz A vstrije do hrvaške meje po Muri, kje si še to lahko privoščiš?
lycan
30. 05. 2019 19.25
+1
Ja po Muri seveda. Toda isto lahko narediš tudi na Dravi z vmesnimi postanki pri hidroelektrarnah. Maš pa prav, raje vidim neokrvnjeno naravo danes in miljone ton CO2 izpustov iz fosilnih goriv, pa naj naši zanamci gledajo neokrvnjeno naravo če še bo kaj ostalo. Madona gledate samo kratkoročno. Sramota!
Kollerik
30. 05. 2019 21.04
-1
Apostol1
30. 05. 2019 17.16
+5
Vsakemu ,ki protestira proti obnovljivim virom energije kot je hidro elektrarna , bil jaz za kakšen mesec za začetek odklopil elektriko pa naj se gre potem okoljevarstvo. Kar se elektrike tiče je samo TEŠ onesnaževalec in prav nobena hidroelektrarna pa tudi jedrsaka razen radioaktivnih odpadkov ne onesnažuje prav nič. Ve se pa ,da je vetrna energija še najmanjši poseg v okolje ,povsod po svetu jih imajo. Kitajci in Nizozemci jih postavljajo kar po morju in če bi nekdanje republike Jugoslavije znale sodelovati , bi jih lahko skupno z Italijo postavili po celem Jadranu ,brez škode za okolje in energije dovolj za vse
korintos23
30. 05. 2019 18.13
-4
Preveč zemlje, gozda, bi se na Muri uničilo, elektrike pa bi malo pridobili ker Mura pač ni neka velika reka. Imamo sonce in veter, samo proti temu so pa vaške kokoške.
lycan
30. 05. 2019 19.21
+2
@korintos, Mura predstavlja od 10% do 15% vseh Slovenskih potreb po električni energiji. In to konstantni. Če bi izrabili celoten potnecial vetra pri nas bi lahko zagotovili okoli 22% vseh potreb ob obtimalnem delovanju. Potrebovali bi pa med tudi do 500 vetrnic. Sončna energija pa žal za položaj Slovenije ne predstavlja potenciala za izrablanje v velikih količinah. Potrebno je izrabiti ves vodni potencial in to je to. Tudi Muro!!
Mladi? Plasto
30. 05. 2019 21.24
+0
lycan nimaš pojma ... sončna energija je dobra za nemčijo ,ki je severno od nas z manj sonca :D ... za nas pa ne ??? ... lol ... rofl .... na vsaki strehi bi ble lah sončne celice ....
Kollerik
31. 05. 2019 12.44
+1
Mura za gradnjo hidroelektrarn ni primerna, to so ugotovili bolj ali manj že vsi in to ugotavljajo vedno na novo že desetletja.... razen pametnjakovičev tipa apostol, laycan in podobnih "naravovarstvenikov". Če se apostolu in podobnim brihtam ne zdi niti malo škoda narave in bi "odklopili elektriko takšnim, ki so proti hidroelektarrnam na Muri" (btw, jaz bi odklopil tebe, in to krepko!), jim je treba povedat med drugim tudi to, da bi gradnja hidroelektrarn poleg enkratne narave uničila še vodne izviri za velik del SZ Slovenije- za dest tisoče v Prekmurju. Kot tudi za namakanje poljščin. Zamuljeni del matereiala, ki nastaja ob delovanju hidroelektrarn, je ob vsem tem še poln strupenih sulfidov in tako naprej.... pa nazdravje z vodo iz plastenk!
Stanko58
30. 05. 2019 16.29
-1
Tu se množično omenjajo levičarji - katera stranka pa ima največ bivših komunistov in še neomadeževani vodja je največji komunist samo tega ne prizna
Frane Šajn
30. 05. 2019 16.29
-5
Pustimo vsaj ta biser tak kot je. Niste zadosti zasvinjali Hoško polje z Magno????
Stanko58
30. 05. 2019 16.23
+10
Vsi ko so proti elektrarnam so proti elektriki. zato jim jo naj odklopijo
Frane Šajn
30. 05. 2019 16.30
-5
Ti še šumi med ušesi , ali ti je še zadnji otepek slame zgnil tam notri!
Apostol1
30. 05. 2019 17.00
+5
Frane .... Raje bodi tiho že tako si se že prevečkrat osmešil s svojim bedastimi in zaplankanimi komentarji ,ker Stanko ima tule še kako prav .
Mladi? Plasto
30. 05. 2019 21.25
kakšnim elektrarnam??? ... termo , nuklear?, sonce ? , veter ? , hidro???? dej se mal definirej :D
Lisec7
30. 05. 2019 16.00
+1
lycan: ... jaz bi HE postavil: na Savinjo, Dravinjo, Ščavnico, Pako, Gračnico, Sopoto itd---tudi na moj privat izvir bi šlo. P. S. pridi si ogledat dve mali HE na dotokih Gračnice-za sebe imata dovolj--pa še eno sedaj delajo na novo. Kaj ti bo Mura, ki nima nič pretoka---pozimi vidiš samo led brez vode.
Lisec7
30. 05. 2019 15.55
+5
lycan: kaj misliš, da smo štromarji, kaj bmanj butasti, kot ZELENI.
FAUSTOS1
30. 05. 2019 15.45
+11
Lepo se sliši mura nebo zajezena a bo samo jo bodo avstrijci in nam prodavali elektriko mi pa bomo v teš kurili premog in si zastrupljali zrak-vprašanje kdo je poraženec seveda slovenija.
soncarica84
30. 05. 2019 15.56
+4
Heineken 1A
30. 05. 2019 15.27
+8
GRE ZA SKUPINO NEKIH POZAMEZNIKOV, KATERI JE NAMEN SE JIH PROMOVIRATI V JAVNOSTI IN SE DELATI KAKO SO POMEMBNI IN INTELEKTUALNI, DRUGAČE GLEDE MURE JIM PA DOL VISI! NEKAJ PODOBNEGA KAKOR FORE OKROG VETRNIH ELEKTRATN, AVSTICIJ JIH IMAJO VSEPOVSOD IN NIMA NIHČE GLAVOBOL, PRI NAS JE ENA IN BOLI MILIJON LJUDI GLAVA! TEMU GLAVOBOLU SE REČE BALKANSKA ZAPLANKANOST!
Apostol1
30. 05. 2019 17.02
+1
turi .....Imaš prav in zato dobiš ➕ ,ti pa svetujem poglej "caps lock " na tipkovnici , če ne jo pa zamenjaj saj niso drage.
brabusednet
30. 05. 2019 15.21
+3
Torej nam tudi Avstrijci in Hrvati diktirajo,kaj bomo gradili.Sovražniki nam diktirajo,kako drago bomo uvažali elektriko.
lycan
30. 05. 2019 15.18
+11
Ko berem komentarje me je sram, da se imam za okoljevarstvenika. Jokamo zaradi zajezitve reke Mure, ki je v zgornjem toku že cela zajezena. Nasprotujemo vetrnim elektrarnam na primorskem ker imajo ljudje prisluhe kilometre stran od vetrnic. Nočemo NEK2 ker bo to novi Chernobyl ali pa Fukushima. Kdor nasprotuje zgoraj naštetim zadeva in se ima za okoljevarstvenika je navadni pozer in sramota pravim okoljevarstvenikom, ki na zadeve gledajo globalno in ne lokalno!!!
Mladi? Plasto
30. 05. 2019 21.27
-2
a si ti u lajfu slišal za sončne celice ?????
detect
30. 05. 2019 15.07
+12
naj gredo ti okoljevarstveniki v avstrijo gledat koliko imajo HE.
Kollerik
30. 05. 2019 15.16
+2
Ti pa pojdi recimo na Savo štet, koliko jih imamo in bomo še imeli mi. Še enkrat: bližnji prihodnosti se obeta gradnja kar štirih hidroelektrarn, ene pri Mokricah na spodnji savi, treh na srednji Savi (Hrastnik-Trbovlje), tako da elektrarne bodo, saj jih potrebujemo. Sem pa vesel, da se ne bo nobena gradila na Muri. Toliko za janezblagi in ostale kavčarje, ki jim enkratna narava ob Muri in njena biotska raznovrstnost pomeni zgolj in samo čevapčič in pir v rokah
lycan
30. 05. 2019 15.25
+6
@Kollerik, hidroelektrarne na Savi ne bodo zadoščale potrebam. Njihov doprinos bo premajhen. Že sedaj smo država uvoznica in z leti bo to le še poraslo. Mura bi priskrbela do 10% do 15% vseh potreb. To pa predstavlja ogromen premik k ogljično nevtralni družbi.
Kollerik
30. 05. 2019 21.03
-2
Ne bodo, zato je potrebno najti druge rešitve. In ne zmerjaj se z okoljevarstvenikom, kar nisi. Upam, da te bo kdo osebno peljal v Murišo ali tam zraven, da resnično vidiš kaj je to (nezajezena) Mura.
Lisec7
30. 05. 2019 15.03
+0
Zakaj pa nebi naredili elektrarno na morju? Vode dovolj. En majhevn 24 V, 10W motorček, pa Peltonovo turbino (zraven pa malo infro strukture) stolp, bazen, pa smo vse rešili.
lycan
30. 05. 2019 15.22
+2
Ne vem ali se zafrkavaš ali resno misliš. Če je prvo, dobra fora. Če je drugo se mi pa smiliš. Bošček :(
Lisec7
30. 05. 2019 15.51
-1
lycan----pri teh pametnih zelenih ti pade na pamet #nekaj#pametnega. Tako, ko treba spravit s poti kolesarje, motoriste so tudi zeleni na tem mestu.
ivan res grozni
30. 05. 2019 14.59
+10
Spet smo strašno pametni. Avstrijci imajo na Muri 22 HE; 6 samo od Gradca do naše meje.
brabusednet
30. 05. 2019 14.43
+7
Ma saj ta vlada ne bo večna.Bo spet kak levičarski lobij v tem videl strateški pomen.Avtocesto bodo pa proti Velenju gradili po najboljši Savinjski zemlji.Malo se hejate zelenčki.
Kollerik
30. 05. 2019 15.10
+6
Spet nabijaš brez veze. "Najboljša Savinjska zemlja" je vglavnem prodnat teren, preškropljen s škropivi za hmelj. Nimaš pojma.
lycan
30. 05. 2019 14.36
+9
Zopet zmagal zlagani zeleni lobi. Pravi okoljevarstveniki se zavedajo, da za ohranitev kar se, da velikega dela narave moramo poseči po radikalnih posegih na lokalnih ravneh. S tem bomo ublažili globalno katastrofo ali pa jo probali preprečiti. Lokalni zelenci se sedaj trepljajo po ramenih med tem pa samo podaljšujejo našo odvisnost od fosilnih goriv. Smo na pragu naslednjega velikega izumrtja, ko bi morali narediti vse, da ga preprečimo! In kaj naredijo "kvazi" ekologi, protestirajo projektom, ki nas bi približali ogljično nevtralni družbi in možnosti upočasnitve prihoda izumrtja. Sramotno, res sramotno.
Kollerik
30. 05. 2019 15.12
+3
lycan
30. 05. 2019 15.26
+2
@Kollerik, moram reči, da si me dobro. Debata s teboj je na vrhuncu odličnosti. Saj tvoja dejstva izražajo tvojo odlično umsko sposobnost dialoga. Podpiram, da izražaš svojo umsko razvitost. Samo drugič bodi manj direktne ;)
ArkaMast
30. 05. 2019 14.35
+2
Podpiram NEgradnjo.
Kristina1266
30. 05. 2019 14.06
+9
brabusednet
30. 05. 2019 14.02
+1
Mi še levičarjev nimamo neokrnjenih,sami lopovi mahnjeni na denar se gredo socjaliste.Jahte,avijoni,dragi avti in ves prestiž tu pa modrujete o neokrnjeni naravi.Malo se preglejte in preštejte pa bo vse jasno.TEŠ ste vi postavili za politično korist v vaše namene.Ena vodna elektrarna bo pa vse uničila norci.
ivan res grozni
30. 05. 2019 15.01
+1
Živite v izmišljenem svetu. Spomnite se Janševih let 2004-2008. Nastala je bančna luknja in večina tajkunov in Slovenci smo se samo v 4 letih bolj zadolžili kot od osamosvojitve do leta 2004.
grumf
30. 05. 2019 14.02
+0
Bravo, končno nekaj pametnega. Lahko pa se bi začeli tudi resno pogovarjati o drugem bloku NEK. Na koncu bo panika s tem neizbežnim projektom.
ivan res grozni
30. 05. 2019 15.02
+4
Butasti Avstrijci pa tega ne razumejo in imajo na Muri 22 hidroelektrarn. Baje so z njimi bolj zaščitili okolje.
Mladi? Plasto
30. 05. 2019 21.29