Slovenija

Vlada: sindikalna zahteva za oceno ustavnosti 'prisilnega' upokojevanja neutemeljena

Ljubljana, 01. 02. 2021 18.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada je sprejela mnenje o sindikalni zahtevi za presojo ustavnosti določil sedmega protikoronskega zakona, po katerih lahko delodajalec zaposlenemu, ki izpolnjuje pogoje za starostno upokojitev, odpove delovno razmerje brez navedbe utemeljenega razloga. Po mnenju vlade je zahteva neutemeljena.

Omenjene določbe sedmega protikoronskega zakona so bile deležne kritike, še preden je zakonski predlog prišel v parlamentarni postopek. Opoziciji jih je na seji matičnega odbora DZ za finance iz zakonskega besedila najprej uspelo črtati, a so jih poslanci na plenarni seji DZ na predlog SDS in NSi nato vanj vrnili. Dodali so še člen, da ima delavec ob odpovedi pogodbe o zaposlitvi pravico do odpravnine.

Reprezentativne sindikalne centrale so za 21. in 22. člen sedmega protikoronskega zakona, ki se nanašata na po njihovih besedah prisilno upokojevanje starejših delavcev, nato 22. januarja vložile zahtevo za presojo ustavnosti. Vložile so tudi predlog za njuno začasno zadržanje, saj menijo, da lahko na strani delavcev pride do nepopravljive škode.

Vlada v danes potrjenem mnenju o sindikalni zahtevi ustavnemu sodišču predlaga, naj zahtevo predlagateljev zavrže. Pri tem poudarja, da se z izpodbijano ureditvijo ne naslavljajo pravice delavcev, temveč da predlagatelje moti predvsem izključenost iz socialnega dialoga pri sprejemanju določil.

Glede očitanega neskladja z ustavo vlada pojasnjuje, da je bil namen ukrepa delodajalcu po koncu varovanega obdobja starejšega delavca v skladu z zakonom o delovnih razmerjih olajšati postopek izvedbe redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, če se v času, ko ima starejši delavec že zagotovljeno socialno varnost v obliki starostne pokojnine, odloči, da ga ne potrebuje več.

Sprejeti ukrep po mnenju vlade zato zmanjšuje administrativno breme za delodajalca, saj odpravlja potrebo po utemeljevanju razlogov za redno odpoved pogodbe o zaposlitvi. To bo po prepričanju vlade spodbudilo konkurenčnost delodajalcev in njihovo prilagodljivost novim razmeram, povezanim tudi z negativnimi posledicami epidemije covida-19.

Vlada s tem v zvezi navaja, da so se strukturne pomanjkljivosti na trgu dela z ukrepi za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom dodatno zaostrile, izrazitejše povečanje brezposelnosti pa preprečuje obsežna fiskalna intervencija države za ohranitev delovnih mest. Ne glede na interventne ukrepe pa se je brezposelnost močno povečala, predvsem med mladimi, poudarjajo v vladi. Ob tem je po koncu veljavnosti državnih ukrepov pričakovati dodatno povečanje brezposelnosti.

Sprejeti ukrep po mnenju vlade ob tem tudi ne posega v pravni položaj zaposlenih starejših delavcev, saj da se jim delovnopravni položaj ob izpolnitvi pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine ne spreminja, še vedno pa so tudi deležni celotnega nabora ukrepov, ki so v delovnopravni zakonodaji namenjeni posebnemu varstvu starejših delavcev.

Večje tveganje za izgubo zaposlitve je tako po prepričanju vlade le navidezno, saj da bo delavec zaradi večje fleksibilnosti pri odpovedi pogodbe o zaposlitvi bolj zaposljiv pri drugih delodajalcih. Prav tako je po vladini oceni pričakovati več prehodov starejših brezposelnih v zaposlitev.

Vlada povrh tega še navaja, da pogodbe o zaposlitvi niso odpovedane po samem zakonu, ampak se morajo za odpoved odločiti delodajalci sami. Delavci, ki jim je bila pogodba o zaposlitvi po novi ureditvi odpovedana, pa po vladinih pojasnilih niso prisilno upokojeni, ampak imajo izbiro, da ostanejo na trgu dela ali pa postanejo prejemniki pokojnine. Če se odločijo ostati na trgu dela, jim pripadajo tudi vse s tem povezane pravice kot sicer v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, v mnenju še pojasnjuje vlada.

Ta za neutemeljenega ocenjuje tudi predlog za začasno zadržanje izvrševanja izpodbijanih členov.

Upokojenec, pokojnina, pokoj, denar, splošna
Upokojenec, pokojnina, pokoj, denar, splošna FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zentrum
01. 02. 2021 21.17
+4
Seveda je neutemeljena, če pa je Veliki Vodja tako rekel. Kakšna zakonodaja, ustava in človekove pravice neki. Beseda Velikega Vodje je sveta!
flojdi
01. 02. 2021 20.31
+3
. pa kere besede. kdor izpolni pogoje za v pokoj , marsh v pokoj . tisti na trakovih z znucanimi udi neuspešno prosijo zanjo , sedeči ČakajočiPlačo bi pa še
Walter Pravicek
02. 02. 2021 08.51
+1
Tisti po pisarnah HOČEJO ZASLUGE,VIŠJE OVREDNOTENO DELOVNO MESTO,A VEČIDEL IMAJO LE VEČERNE TEČAJE.ŠE KVALIFIKACIJE NIMAJO VSI V PODJETJIH ALI V DRUGIH VEJAH.ALI HAJDI DELAT NA ZAVAROVALNICO.TAM JE NJIHOVA ZLATA JAMA!
Supervillain
01. 02. 2021 20.28
+1
Diskriminacija in kršenje delavskih pravic naj pustijo starejše delavce,da v miru delajo dokler ne dosežejo 40 let delovne dobe mladim pa tako ni do dela.
flojdi
01. 02. 2021 20.40
+0
pošljem kam odgovore na vse moje prošnje za delo ? / koder ni bilo odgovora sploh , so mi povedali , da je bil razpis samo zato ,ker je moral biti , ali pa da imajo že svojega izbranega , ali pa to : da prošenj sploh ne berejo in jih zmečejo v smeti , zato naj pošljem sms , ……. Vse to je bil tudi razlog , da imam za sabo skoraj 10let DELA NA ČRNO . v firmah , ki so si to LAHKO , očitno , le kako ? , privoščila . Nikoli pa ne pozabim , da so me odpustili nekje , kjer mi je hitro uspelo dosegat normo , iz dveh izmen so naredili eno , odpustili nas mlajše , ki smo normo dosegali , obdržali pa dolgoletne" , ki so naredili samo še pol norme. / Marsikaj marsikje sploh ni niti p od Pošlihtano . in to od vrha do dna
VAREN
01. 02. 2021 20.24
+0
Koga pa še briga mnenje vlade. Moje mnenje za vlado je, da vse v kolono, Janeza na čelo, pa četica strumno na Dob.
flojdi
01. 02. 2021 20.44
-1
. Podpišem. / vsi moji podatki so vpisani že pri registraciji.
Belabreza
01. 02. 2021 20.06
+3
Vlada, ki sprejema in spreminja te zakone je več kot zrela tudi sama za upokojitev. Maršal je na pogled že pravi puklasti penzionist pa kar nekaj osebkov okrog njega tudi. Najprej pred svojim pragom, star pregovor, ki še kako drži.
Walter Pravicek
02. 02. 2021 08.53
-1
Ja res,ampak oni so VLADARJI PRSTANOV!Bo treba še počakati!
ježevka123
01. 02. 2021 19.58
+2
S tem, da se dedki in babice ne upokojijo ob izponjenih pogojih za pokoj, samo škodijo svojim vnukom, ki se ne morejo zaposliti in so na Zavodu za zaposlovanje. Kot odrasle osebe so na grbi staršev, ker se še pri 30 letih in več ne morejo osamosvojitvi.
optimist11
01. 02. 2021 21.04
+1
Daj ježevka, kaj si po izobrazbi in kje delaš? Predlog je, da moraš imeti 40 let del.dobe in starost 60 let. Delavci iz proizvodnje navadno že kakšno leto prej prosijo delodajalce da jih dajo na borzo. Delali bi v JU , kjer nočejo v penzijo. Nobena firma ne bo dobrega , strokovnega delavca odpuščala , saj ni zamenjav.
server
01. 02. 2021 19.52
-1
Nima vlada kaj 'sprejemat mnenja'! Upošteva naj raje delitev oblasti in prepusti dokončno odločitev Ustavnemu sodišču. Tako pa takole mnenje razumem kot pritisk na Ustavno sodišče.
CDROM
01. 02. 2021 19.39
+4
Spoštovani sindikalisti! Ne razumem vas o kaki ustavni presoji se greste, saj je že brez PKP7 v zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1) jasno v 114. členu lepo opredeljeno in navedeno citiram 1. in del 2. odstavka........1) Delodajalec ne sme delavcu, ki je dopolnil starost 58 let ali delavcu, ki mu do izpolnitve pogojev za starostno upokojitev manjka do pet let pokojninske dobe, brez njegovega pisnega soglasja odpovedati pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga, dokler delavec ne izpolni pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine. (2) Varstvo po prejšnjem odstavku ne velja: – če je delavcu zagotovljena pravica do denarnega nadomestila iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti do izpolnitve pogojev za starostno pokojnino,
Walter Pravicek
02. 02. 2021 08.57
Ali je sedaj SVIZEC-ČURKI-TITO-ŠTRUKELJ ZADOVOLJEN?V DRŽAVNEM SVETU OPRAVLJA DODATNO DELO(IMA 2 PLAČI),TER TO V SKUPINI DELOJEMALCI.ON DELOJEMALEC?KAPITALIST,KI SE GRE DRETJE PO ULICAH,KOT V VENEZUELI!"
Betuul
01. 02. 2021 19.31
+3
Delavna mesta dat mlajšim, tako ali drugače, vsak bi rad imel delovno dobo! Ja na mladih svet stoji ! Pa je malo bolj kislo ko službe ni! Prijava pri zavodu ne prinaša nič ! , druga kot to da pridobiš socialko če imaš potrdilo , da si v evidenci zavoda- to je pot kalvarije za naprej. Kdor tega ni poskusil naj ne govori! V penzjon če ne drugač pa s prisilo !
andraa
01. 02. 2021 19.17
+6
Lahko bi šli že letos v starostno penzijo a tisti ki se javno hvalijo da nimajo niti enega leta delovne dobe sprejemajo zakone kot po tekočem traku tako da gremo šele čez dve leti.,seveda če ne bo zopet kakega podaljšanja.Mi pa delamo v proizvodnji za tekočim trakom.
grumf
01. 02. 2021 19.16
+8
Pri tem pa podpiram vlado, sploh naj to velja za JS.
mackon08
01. 02. 2021 19.14
+2
Če se odločijo ostati na trgu dela, jim pripadajo tudi vse s tem povezane pravice kot sicer v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, v mnenju še pojasnjuje vlada. To pa je norost se pravi da delavec, ki je delal na primer 30 let dobi odpravnino za vsa leta, kje je tu logika. Tako se nikoli ne bodo rešili lenuhov ki hodijo v službo samo zato da dobijo plačo po možnosti do smrti.
tali?ni tom
01. 02. 2021 19.09
+2
ovsod po svetu se sindikati,tisti resni ne tole pri nas potegujejo za čimprejšne upokojevanje,kar je prav,ker delavec za trakom,trgovec,natakar,kuhar,smetarji in še kaki le ta dan komaj čakajo,z razliko od brezdelnežev v javni upravi,raznih kvazi direktorjev in podobno,tudi poslancev.ne ga lomit sindikati slovenski in delat v škodo delavcev! kdor je res tako dober bo lahko delal tudi če bo v penziji,pač honorarno ali kakorkoli,tisti pa ki ne zmore več bo presrečen če bo dobil kako penzijo mogoče !tukaj dam vladi popolnoma prav glede upokojevanja,tudi pri študiju imajo prav,ker filiozofov v sloveniji je totalno preveč,edino za socialce bi še morali nardit da ne dobijo več denarja,ampak bone ali kartico s katero lahko plačajo nujne življenske potrebščine za kar je socijalna pomoč seveda namenjena,ne da si kupujejo mamila,cigarete,alkohol,orožje,avte !
Walter Pravicek
02. 02. 2021 08.58
Kritik1900
01. 02. 2021 19.06
+3
Tako je prav, ko si izpolnil vse pogoje pač greš v penzijo... To jajcanje gor in dol, da se dlje dela je kar nekaj... to najbolj politikom ugaja
Luka59
01. 02. 2021 19.30
+1
Slabo si prebral. Ne boš dobil odpovedi, ko boš izpolnil vse pogoje, ampak že ko boš izpolnil samo starostni pogoj. Tudi, če takrat ne boš imel še polne delovne dobe