Slovenija

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vpliva na odkupne cene

Ljubljana, 08. 07. 2022 16.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Karmelina Husejnović, STA
Komentarji
135

Ukrep odkupa pšenice, ki ga bo izvedel Zavod za blagovne rezerve, je pomemben za zagotavljanje prehranske varnosti v prihodnjih mesecih, obenem pa gre tudi za obliko pomoči kmetom in prehranski verigi v času draginje, je po seji vlade povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. A na Gospodarski zbornici opozarjajo, da so slovenski mlinarji in proizvajalci krmil v manj kot tednu odkupili več kot tretjino slovenske pšenice. Vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, je tako vplivala na odkupne cene pšenice. Višje cene pšenice pa pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh.

K odkupu v Sloveniji pridelane pšenice vlado pozvali v Zadružni zvezi Slovenije, Kmetijski gozdarski zbornici Slovenije ter Sindikatu kmetov Slovenije. Vlada je na ta poziv odgovorila praktično v nekaj dneh, z odločitvijo, da bo povečala zaloge žita v okviru blagovnih rezerv in pridelek zadržala v državi. Po seji vlade prejšnji petek je bilo govora celo, da bo država prek Zavoda za blagovne rezerve celoten letošnji pridelek kar odkupila.

A ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko je danes pojasnila: "Nikogar ne silimo v prodajo pšenice državi."

Odkup bo namreč potekal prek javnega naročila, v okviru katerega bodo zainteresirani pridelovalci oddali ponudbe. V javnem naročanju je prednostni kriterij najnižja cena.

Država bo pšenico odkupila prek javnega naročila.
Država bo pšenico odkupila prek javnega naročila. FOTO: Shutterstock

Glede odkupa pšenice aktivnosti po ministričinih besedah že potekajo. Ministrstvo za kmetijstvo je tako že dalo pobudo za gospodarsko ministrstvo, da pripravi podlage za odkup v obliki sklepa o povečanju blagovnih rezerv pšenice. Po besedah ministrice Šinko vlada sledi strateškemu cilju, da država v prihodnjih mesecih zagotovi zadostne količine pšenice, na ta način poskrbi za samooskrbo in istočasno brzda tudi draginjo.

Ker so razmere na trgu žit zaradi ruskega napada na Ukrajino in sovražnih ravnanj Rusije, ki vplivajo na izvoz pšenice, nepredvidljive, je po besedah ministrice zelo pomembno, da ima država dovolj pšenice na zalogi in tako zagotovi prehransko varnost.

Pomagati pa želi tudi kmetom, ki so, kot je spomnila Šinkova, dejansko dali pobudo na ministrstvo za odkup določenih količin pšenice. "Na ta način bomo pomagali tako prehranski verigi kot kmetovalcem," je prepričana ministrica.

Napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, vplivala na odkupne cene pšenice

Ker je žetev tik pred koncem, je vladna napoved, ki je temeljila na predlogu kmetov, na trg vnesla nekaj zmede. Kmetje so na primer razočarani, ker bo glavno merilo najnižja cena. "Želeli bi si urgentni odkup slovenske pšenice, namesto tega pa bo interventni odkup od najugodnejšega ponudnika, s tem pa ni nobenega zagotovila, da bodo odkupili slovensko pšenico," je ta teden v izjavi za medije opozoril predsednik Komisije za prodajo žit Franc Küčan.

Več kot tretjino slovenske pšenice so že odkupili mlinarji in proizvajalci krmil.
Več kot tretjino slovenske pšenice so že odkupili mlinarji in proizvajalci krmil. FOTO: Shutterstock

V Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij, ki deluje pri Gospodarski zbornici Slovenije, pa so danes opozorili, da so v manj kot enem tednu dni slovenski mlinarji in proizvajalci krmil odkupili več kot tretjino slovenske pšenice.

Kot pravijo, je vladna napoved, da bo država odkupila vso slovensko pšenico, dvignila odkupne cene pšenice, čeprav v realnosti po njihovem prepričanju ni bila izvedljiva. Višje cene pšenice pomenijo višjo ceno moke in dražji kruh, pravijo.

Najava pa je imela po njihovih navedbah vpliv tudi na dobavo pšenice iz sosednjih držav, saj so tamkajšnji pridelovalci želeli podoben ukrep. Slovenija s pšenico ni samooskrbna in je vezana tudi na dokup pšenice iz sosednjih držav, so opozorili na zbornici.

Na vlado in kmetijsko ministrstvo so naslovili poziv k povečanju silosnih kapacitet za skladiščenje žit ter k pripravi ukrepov za omilitev visokih cen električne energije. Celotna agroživilska veriga, predvsem pa živilska podjetja, tako vlado pozivajo k pripravi ukrepov za omilitev visokih cen električne energije in plina, saj da so trenutna raven cen in napovedane podražitve v naslednjih mesecih nevzdržne z vidika prenosa v ceno izdelka.

Slovenija s pšenico ni samooskrbna, uvažamo jo tudi iz sosednjih držav.
Slovenija s pšenico ni samooskrbna, uvažamo jo tudi iz sosednjih držav. FOTO: Shutterstock

Država bo za sektor mleka namenila 5,2 milijona evrov pomoči, pomoč pa naj bi bila izplačana predvidoma do septembra. Sredstva bo prejelo okoli 4000 kmetijskih gospodarstev, ki redijo krave molznice. Ukrep pomoči za pogonska goriva bo vreden 2,2 milijona evrov, ukrep za nakup reprodukcijskega materiala pa 15 milijonov evrov. Oba naj bi bila izplačana predvidoma do jesenske setve.

Vlada se proti draginji namerava boriti tudi s spremljanjem košarice živil. S Trgovinsko zbornico Slovenije so se dogovorili tudi za okvirno košarico 15 živil. "Namen tega je doseči večjo transparentnost cen primerljivih izdelkov, omejiti cenovne pritiske na samega potrošnika ter doseči informiranega potrošnika, ki bo z izbiro ohranjal svojo kupno moč," so sporočili iz Ukoma. 

O ukrepih za brzdanje cen elektrike in plina prihodnji teden

Kot so poudarili v vladi, izzive na področju energetske in prehranske draginje naslavljajo prioritetno. Spomnili so, da so z nujnimi ukrepi najprej naslovili problematiko visokih cen pogonskih goriv, "kjer se je država odpovedala nekaterim dajatvam, da bi bila cena za končnega uporabnika čim nižja. Ponovna uvedba regulacije cen se je že odrazila v pocenitvi pogonskih goriv zunaj avtocest. Sledili so ukrepi za blažitve prehranske draginje, med drugim 22 milijonov evrov pomoči kmetom v obliki subvencij za repromaterial in gorivo, odkup domače pšenice in redno spremljanje cen košarice petnajstih dobrin"

Zaradi prejema pomoči vlada pričakuje, da proizvajalci in pridelovalci ne bodo zvišali maloprodajnih cen za potrošnike. Ukrepi se nanašajo na tri sklope: pomoč sektorju mleka, pomoč na sektorju pogonskih goriv za kmetijstvo in ribištvo in pomoč na področju gnojil in repromateriala.

Vlada naj bi ukrepe za naslovitev visokih cen elektrike in plina predstavila prihodnji teden, danes pa je nadaljevala delo, ko gre za naslovitev prehranske draginje in težav, s katerimi se zaradi visokih cen energije in surovin soočajo kmetje.

Sprejela je odloke o finančni pomoči zaradi visokih cen pogonskih goriv v kmetijstvu in ribištvu ter zaradi visokih cen kmetijskega repromateriala. Skupaj so ukrepi vredni 17,2 milijona evrov, pomoč bo po napovedih ministrice izplačana do jesenske setve.

Vlada pripravlja tudi dodatne ukrepe za najbolj ranljive skupine prebivalstva. "Cilj ukrepov je porazdelitev bremen po celotni verigi in iskanje ravnotežja med državnim proračunom in končnim uporabnikom. Vsi ukrepi, tudi glede cen zemeljskega plina in električne energije, bodo predstavljeni v najkrajšem možnem času," so sporočili iz Urada vlade za komuniciranje. 

KOMENTARJI (135)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Walter Pravicek
09. 07. 2022 14.09
+2
A se še Kučan iz Prekmurja(ata,da ni pomote)ni oglasil.On vedno pove:prepoceni hočejo našo pšenico.
SlobodaNE
09. 07. 2022 08.59
+1
Sdsovc premalo dela, samo glumi.
SlobodaNE
09. 07. 2022 08.55
+3
Pravilno, država mora poskrbeti zase.
slovenka62
09. 07. 2022 08.21
+3
Spet nateg od gazde!!
jezero
09. 07. 2022 08.14
+5
Z vsakim zrnom pšenice hočejo prodajati tudi politiko.
Rosimaro
08. 07. 2022 21.29
+1
Janša je kriv ker so kmetje pšenico poželi.Banda kmečka,če bi poslušali Goloba bi počakali do jeseni da predsednik pride z dopusta
Korintos11
09. 07. 2022 08.43
-3
Ti si se pa kot otrok močno v kombajn med žetvo rukno, je bolelo?
simply.b
09. 07. 2022 08.56
+3
24bata
08. 07. 2022 21.08
+3
Po golobovi ceni pšenice bo vsa slovenska pšenica romala v italijo ali avstrijo, ti kopujejo kvaliteto ne pa kvantiteto.
justed
09. 07. 2022 08.55
+1
Izvoz in dodana vrednost sta ključnega pomena za BDP neke države. Zato se prodaja ven, not pa vozi cenejše. Kapitalizem v vsem svojem blišču žal.
prepih
08. 07. 2022 20.57
+0
Skoraj nihče ne pogleda sam sebe, vsi mi bi kupovali najceneje od drugih in svoje prodajali po najvišji ceni in zraven še jamrali.
Sig3
08. 07. 2022 20.56
+2
Rajsi kupim steak kot pa moko. Kaj mi bo moka 🤣
ćurkl
08. 07. 2022 21.58
Diverzanti
08. 07. 2022 20.55
+1
trgovci ,kmeti,politiki,tajkuni.......vsem tem ustreza vojna'ampak pozor"za vse se šiba najde.Za te pa še zelo dolga tanka in močna.
rambi92
09. 07. 2022 08.05
+1
Iz pisarne pod klimo in ob redni mesečni plači je lajati enostavno... Nihče ti ni rekel, da se ne smeš lotiti kmetovanja!
infodeanv
08. 07. 2022 20.55
od sedaj naprej bo škoda pšenice za kruh saj je pšenično pivo odlično ;)
Diverzanti
08. 07. 2022 20.48
+8
kmetom milijone pomoči a mi bomo še vedno plačevali draginjo,svoboda pa to 'a ne??milijarde orožja pride v Ukrajini "pšenica pa ven ne???
Sig3
08. 07. 2022 20.46
-3
A ce jem tri dni v tednu v restavraciji a je to draginja? 🤔
kapljač1
08. 07. 2022 20.40
-2
Če kmetje nocejo pridelek prodati državi, ki potrebuje rezerve , naj potem ne jamrajo več.
solo5
08. 07. 2022 20.29
+7
Cena 1 kile pšenice predstavlja v ceni 1 kile kruha cca 10 %. Dejanski vpliv cene pšenice na ceno kile kruha, pa tudi če se cena pšenice zviša za 100% torej ne more biti več kot par centov.
Forum 21
08. 07. 2022 20.23
+8
"Draginja".Ena izmed besed za pranje mozganov.
Sig3
08. 07. 2022 20.54
+6
Draginja, prebolevnik, cepljeni, PCT, same neumnosti
Dinho8O
08. 07. 2022 19.54
-4
Krmila? To ni prednostno.
Spužva
08. 07. 2022 19.48
+2
Slovenski kmetovalci so v luči krize državi predlagali urgentni odkup vse naše pšenice. Vlada jim je prisluhnila, a le za kratek čas. Potem ko je premier Robert Golob javno napovedal odkup slovenske pšenice in s tem pomoč našim kmetovalcem ter tudi nadzor nad draginjo tega osnovnega živila, se je danes zgodba obrnila v drugo smer. Blagovne rezerve bodo dejansko odkupovale, vendar na prostem evropskem trgu, prek javnih naročil. Kmetje so ob tem razočarani, ker bo tako glavno merilo najnižja cena.
Korintos11
08. 07. 2022 20.14
+5
Zakaj bi morala naša pšenica biti dražja kot Madžarska?
Mali miš
08. 07. 2022 19.45
+2
To so že prejšnji teden govorili. Da bodo....bodo....
bovin
08. 07. 2022 19.42
+17
Ta perjad bo pozobala vso pšenico.