Predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) in predstavniki slovenskih naftnih podjetij Petrol BH Oil Company, OMV Istrabenz BiH, Istrabenz Plini in TIB Transport so izrazili nezadovoljstvo z ukrepi, ki jih je vlada sprejela glede hrvaškega pravilnika o prevozu nafte čez hrvaško ozemlje. Od slovenske diplomacije so pričakovali več, zaradi mlačnega odziva vladnih ustanov pa imajo dnevno že tisoč evrov škode, so poudarili govorniki. Gospodarstveniki zato zahtevajo takojšnjo akcijo oblasti in pogajanja o normalizaciji transporta nafte s predstavniki Hrvaške, BIH in Madžarske.
"Vladna skupina strokovnjakov bi se morala čimprej sestati s kolegi s Hrvaške, BiH in Madžarske ter začeti pogovore na štirilateralni ravni," so poudarili na novinarski konferenci, ki so se je udeležili direktor družbe Petrol BH Oil Company Silvo Komar, direktor OMV Istrabenz BiH Danilo Plesničar, glavni direktor Istrabenz Plinov Zorko A. Cerkovnik, v.d. direktorja TIB Transporta Edo Ujčič in sekretar Združenja za promet in zveze Viktor Trstenjak. Slednji meni, da je hrvaška uredba napisana zelo nenavadno, zato obstaja nevarnost, da bo Hrvaška začela izvajati poostreni nadzor nad prevozom vseh nevarnih snovi, s čimer bi se začelo omejevati prevozniško dejavnost po cesti tudi pri ostalih prevozih v Hrvaško in preko Hrvaške. Hrvaška uredba je po njegovih besedah sporna tudi zato, ker diskriminira prevoznike po nacionalnosti, zaradi prevoza po določenih cestnih koridorjih pa predvideva tudi višje stroške prevoza.
Na mlačnost slovenske politike je pri odzivanju na hrvaške ukrepe opozorila tudi GZS. Po besedah podpredsednice Gospodarske zbornice Slovenije Marte Kos GZS z ukrepi slovenske vlade ne more biti zadovoljna. Kot je povedala, so na GZS sicer zadovoljni, da vlada ni sprejela drastičnih protiukrepov, ki bi škodovali slovenskim podjetjem in da je Slovenija primer prijavila pri mednarodnih institucijah, vendar bi vlada lahko naredila več na dvostranski hrvaško – slovenski ravni.
Ukrepi hrvaške vlade glede prevoza nevarnih snovi po hrvaških cestah in odgovor bosanskega ministrskega sveta na hrvaške odločitve, bodo prizadeli tudi Slovenijo. Po uvedbi hrvaške uredbe so slovenski prevozniki v zelo težkem položaju, saj so se stroški prevoza nafte čez hrvaško ozemlje povišali kar za štirikrat, so še povedali na GZS.