Slovenija

Vlada umirja strasti?

Ljubljana, 03. 07. 2007 16.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Protikorupcijska komisija bo delovala do oktobra 2010, nato pa bo njene naloge prevzelo računsko sodišče.

Minister za javno upravo Gregor Virant je potrdil navedbe, da osnutek novele zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo predvideva prenos pristojnosti komisije za preprečevanje korupcije na računsko sodišče, ki bi delovalo v nespremenjeni sestavi. Ob tem pa je zatrdil, da na ministrstvu predlagajo, naj tako imenovana Kosova komisija delo opravlja do izteka svojega mandata oktobra 2010.

Protikorupcijska komisija bo ostala do izteka svojega mandata
Protikorupcijska komisija bo ostala do izteka svojega mandata FOTO: POP TV

"Nadzor nad omejitvami in prepovedmi glede daril, nad premoženjskim stanjem funkcionarjev, poslovanjem podjetij, v katerih imajo funkcionarji delež, bo v prihodnosti opravljalo računsko sodišče, v prehodnem obdobju pa bo to opravljala tako imenovana Kosova komisija," je dejal Virant.

"Komisiji bomo pustili, da zaključi mandat, ker želimo še enkrat dokazati, da že od samega začetka nismo šli v spremembe zato, ker bi se bali nadzora, ker bi imeli kaj proti Kosu, ampak iz načelnih razlogov - ker je tovrstna komisija unikat, ki ga ne pozna nobena država EU," je še dodal minister. Bo pa po njegovih besedah najpozneje do leta 2010 "zanesljivo nepotrebna" postala državnozborska komisija.

Predsednik protikorupcijske komisije drago Kos
Predsednik protikorupcijske komisije drago Kos FOTO: POP TV
Računsko sodišče bo po izteku mandata komisije dobilo del sredstev, zaposlenih in opreme, "zanesljivo pa bo prišlo do prihrankov", je zatrdil Virant. Ob tem je dodal, da predlog novele predpostavlja, da število funkcionarjev na računskem sodišču ostane nespremenjeno.

Po Virantovih besedah bo pri nadaljnjih odločitvah glede predloga novele ključno mnenje računskega sodišča. Glede morebitne protiustavnosti zakona pa minister meni, da dodatne pristojnosti računskega sodišča ne bi bile "avtomatično protiustavne".

Predlog novele prinaša še nekaj bistvenih sprememb. Nadzor nad nezdružljivostmi funkcij naj bi po spremembi zakona opravljal tisti organ, ki je funkcionarja imenoval, kar je po Virantovem mnenju najbolj logično. Za neposredno izvoljene funkcionarje bo nadzor izvajalo ustavno sodišče, na lokalni ravni pa bodo nadzor opravljale lokalne skupnosti same.

Zakon bodo po Virantovih besedah preimenovali v zakon o omejitvah in prepovedih za nosilce javnih funkcij, urejal pa bo tista področja, ki jih ureja že danes. Minister namerava osnutek novele zakona naslednji teden poslati v usklajevanje in ga javno predstaviti, vendar je opozoril, da rešitve niso dokončne.

Računskega zakona še ne bo
Sprememb zakona o računskem sodišču letos še ne bo, pravijo na finančnem ministrstvu
Sprememb zakona o računskem sodišču letos še ne bo, pravijo na finančnem ministrstvu FOTO: Dare Čekeliš


Ministrstvo za finance je v skladu z normativnim programom vlade za leto 2007 za potrebe izdelave strokovnih analiz in pravnih podlag pri obravnavi sprememb in dopolnitev zakona o računskem sodišču ustanovilo delovno skupino, ki je pripravila izhodišča za spremembe zakona. Ministrstvo je ob pregledu izhodišč ugotovilo, da je zaradi preobsežnosti in zahtevnosti zakona zadeve potrebno še dodatno proučiti, so sporočili iz ministrstva.

Čeprav so na finančnem ministrstvu še včeraj zatrjevali, da bodo šle spremembe zakona o računskem sodišču še ta teden v medresorsko usklajevanje, je današnja novica ravno nasprotna. Zakaj so v enem dnevu spremenili svojo odločitev, na ministrstvu niso pojasnili.

V novelo zakona naj bi ministrstvo uvedlo povečanje števila članov računskega sodišča s sedanjih treh na devet članov. Računsko sodišče je tolikšno število članov sicer že imelo do leta 2001, ko so zaradi negativnih izkušenj z učinkovitostjo sestavo skrčili na tri.

Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes novele ne pozna, se mu pa zdi, "da nimajo edino za cilj, recimo povečevanje učinkovitosti ali pa storilnosti računskega sodišča". Prednosti predvidenega kolegijskega odločanja pa Šoltes ne vidi, saj ima v Evropi takšen sistem le Bolgarija in še ta ga spreminja in sestavo oži.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pegaso
04. 07. 2007 06.17
@kriss714 Tako se govori! Samo kaj ko država nima volje in interesa! Trenutno pač še nismo dovolj razvita država, da bi vedeli kaj je temelj uspeha in zaupanja neke države.
kriss714@amis.net
04. 07. 2007 01.59
Komisijo za korupcije, pa računsko sodišče, pa komisijo za preprečevanje pranja denarja in podobne bi morali združiti v eno učinkovito in nevtralno finančno policijo, kot jo imajo italijani, pa še kateri drugi, ki resno jemljejo kriminal belih ovratnikov in podobne bande.
prisoten@email.si
03. 07. 2007 22.23
ukinimo komisijo da bodo še bolj kradli
ShadowRunner
03. 07. 2007 21.43
Vedno najdejo neke bedne primerjave z evropo. Ja tega pa nimajo nikjer v evropi, ja to pa majo v evropi... Nobenega ne zanima kako bi bilo dobro in kvalitetno nekaj urejeno ampak da je skopirano iz ene evropske države.
Tonček Balonček
03. 07. 2007 17.08
Še boljša je tista "pisarna", ki se ukvarja s pranje, denarja! Še nikoli niso ničesar spravili do pravnomočne sodbe, delajo kot neko strašilo, bolj pa strašijo sebe kot kogarkoli, saj smešijo državo in davkoplačevalce. To Računsko sodišče pa tudi ni dosti boljše, "OKRCALO" je ministra za okolje in prostor, neka mnenja s pridržki in podobna jajca, toliko pač, da vzdržujejo občutek, da se "kao" nekaj dogaja!