"Osamosvojitev Slovenije je bila edinstveno dejanje v zgodovini in predstavlja največje državotvorno dejanje slovenskega naroda. Ob prelomnih obletnicah spominjanja na dogodke, ki so tlakovali pot k svobodi in samostojnosti naroda, so bila v preteklih desetletjih na javnih mestih postavljena različna spominska obeležja," je v sporočilu za javnost zapisala vlada.
Piše še, da so največje število obeležij odprli ob tridesetletnici nastanka države in so postavljena po različnih slovenskih mestih, v spomin na dogodke in državljane, ki so se borili za osamosvojitev države. "Vlada Republike Slovenije je pričela z aktivnostmi za postavitev spomenika slovenske osamosvojitve, ki bo povezal in združeval, v svoji simbolnosti pa nosil zgodbo o prihodnosti naroda, ki si je izboril samostojnost in svobodo," so zatrdili.
Vlada Republike Slovenije je tako na današnji seji sprejela sklep, s katerim je Upravi Republike Slovenije za vojaško dediščino v sodelovanju s pristojnimi ministrstvi naložila, da pripravi izhodišča za postavitev spomenika in jih predloži v potrditev vladi.
Kučanovo idejo podprli v Svobodi, SD, SDS in NSi, Levica proti
Nekdanji predsednik republike Milan Kučan bi spomenik revolucije na Trgu republike zamenjal s spomenikom osamosvojitve. Kučan se je za postavitev zavzel na slovesnosti ob 78. obletnici osvoboditve Vrhnike. Idejo pa je delil tudi s premierjem, je medijem razkril Robert Golob.
"Jaz mislim, da je res skrajni čas, da se nehamo deliti in da začnemo delovati skupaj, in če bo ta pobuda in tak spomenik k temu pripomogel, potem bomo lahko vsi bolj zadovoljni," je dejal.
V poslanskih skupinah Svoboda, SD, SDS in NSi so ideji naklonjeni. Ta mora odražati narodovo enotnost za samostojno državo, so prepričani. V Levici medtem nasprotujejo odstranitvi Tršarjevega spomenika s Trga republike in menijo, da gre za nepremišljeno idejo.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.