Slovenija

Vladna kriza v Izraelu

Jeruzalem/Kairo, 03. 08. 2000 17.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Izraelski premier Ehud Barak se spopada z novo vladno krizo. Potem ko je iz njegove vlade izstopil vplivni zunanji minister David Levy, so opozicijske stranke v prvem branju izglasovale še predčasne parlamentarne volitve. Levy je odstopil zaradi nestrinjanja s premierom Barakom, ki mu očita, da je na pogajanjih v Camp Davidu Palestincem preveč popuščal.

Poslanci v knesetu, kjer ima večino v rokah opozicija, so tako jasno pokazali svoje nestrinjanje s potezami premiera Baraka, ki se po mnenju večine s Palestinci pogaja preveč popustljivo. Vendar pa predčasnih volitev, redne so predvidene šele čez tri leta, letos skoraj gotovo še ne bo. Poslanci namreč te dni začenjajo s počitnicami, tako da bodo o včeraj prvič potrjenemu zakonu lahko najhitreje ponovno glasovali konec oktobra, kneset pa lahko razpustijo šele po tretjem branju.

Palestinski voditelj Arafat pa je medtem ponovno zatrdil, da bo v vsakem primeru, tudi če pogajanja uspejo ali ne, 13. septembra razglasil neodvisno državo Palestino. Barak je danes prispel v Aleksandrijo, kjer se bo z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom pogovarjal o nadaljevanju bližnjevzhodnega mirovnega procesa. V središču pogovorov bodo možnosti za obnovitev pogajanj s Palestinci o trajnem mirovnem sporazumu.