
Predsednik države in vrhovni poveljnik oboroženih sil na primer ni nagovoril javnosti ob predčasni odpravi naborniškega sistema enajstega septembra - zgodovinski odločitvi, kot jo je imenoval premier Rop. Iz kabineta predsednika države so nam sporočili, da je "predsednik republike stališčem o procesu uvajanja poklicne vojske namenil kar nekaj javnih nastopov." No, na dan odprave obveznega služenja se predsednik ni oglasil.
Tudi ob dvomih v primernost Boruta Trekmana za veleposlanika v Bruslju predsednik države, ki je petega avgusta podpisal ukaz o imenovanju, ni želel govoriti. Iz njegovega kabineta so pojasnili, da se je le podpisal pod predlog zunanjega ministrstva. Na Trekmanovo nestrokovnost so opozarjali nekdanji sodelavci, veleposlaniki in politiki, zato je bilo pričakovati utemeljitev ukaza. Toda, kot so zapisali v kabinetu, "kakršno koli dodatno pojasnjevanje primernosti kandidatov (...) ni v navadi." Predsednik Kučan na primer je zavrnil podpis imenovanja Marcela Koprola za veleposlanika na Kitajskem.
Predsednik tudi ni hotel komentirati trgovinskega referenduma za časnik Delo, so sporočili iz kabineta, češ da ni nacionalnega pomena. Je pa predsednik sprejel pokroviteljstvo Kongresa slovenskih ginekologov in porodničarjev v Zrečah.

"Funkcija predsednika republike je taka, da Dr. Janezu Drnovšku ni pisana na kožo. Kot osebnost je komunikacijsko defenziven, introvertiran in zato seveda nekako ne sili v javnost," meni politični analitik Vlado Miheljak.
Predsednikova vloga je glede na ozka določila ustave res predvsem predstavniška, oziroma, kot pravi ustavni sodnik Ciril Ribičič, "(...)bistvo predsednika republike je, da skrbi za stabilnost države. Zato ni nič narobe, če se ga v stabilnih razmerah ne čuti preveč (...)"
Toda, kot ugotavlja po vzoru na nemškega zveznega predsednika svetovalec predsednika Kučana Miha Ribarič: "(...)pojem nevtralnosti pomeni bolj usmeritev za opravljanje predsedniške funkcije kot pa njeno konkretno opredelitev. Pristojnosti zveznega predsednika kažejo, da z njimi ni mišljena politična vzdržnost in indiferentnost."
V pogovoru z generalnim sekretarjem Nata Robertsonom marca letos je predsednik novo službo označil takole:

G. Robertson: "Torej, uživate v novi službi?"

J. Drnovšek: "Bolj ali manj ... je bolj udobna."
Sicer pa se je po zadnjih, junijskih raziskavah javnega mnenja Politbarometra predsednik republike po uspešnosti delovanja uvrstil tik za najbolje ocenjenim predsednikom Državnega zbora.