"Ugotavljamo, da se v zadnjem obdobju na naše institucije izvajajo ponavljajoči se pritiski politike, ki se odražajo v neposrednih ter pogosto koordiniranih napadih preko medijev in socialnih omrežij," se glasi uvod skupne izjave vodij nadzornih institucij. Na to odgovarja premier Janez Janša, ki pravi, da smo, če to drži, priča eni največjih zlorab državnih institucij ter da "besedilo spominja na pamflete generalštaba JLA". Omenjeni poziv je sicer v usklajevanje poslal predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel.
Dokument so že podprli varuh človekovih pravic, predsednik KPK in informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik. Ta je povedala, da bodo tovrstni dokumenti vedno imeli podporo. "Predvsem zato, ker so apolitični – nimajo nobene povezave z aktualno oblastjo in politiko, ne levo ne desno." Prelesnikova je dodala, da so podobno vlado in parlament opominjali že lani. Tudi na protikorupcijski komisiji so prejšnji mesec opozarjali, da kakršni koli pritiski na KPK ne bodo vplivali na njihovo delo.
Predsednik KPK Robert Šumi pravi, da "težko sodi, ali je zdaj bolj kritično ali ne, je pa bolj povezano z odločitvami, ki niso povšeči določenemu delu politike in javnosti".
Varuh človekovih pravic Peter Svetina pa izpostavlja, da nadzorne institucije tvorijo moderno državo in so v njej zelo pomemben dejavnik. "To me je osebno prepričalo, da ob 30-letnici države opozorimo na vse pritiske, ki so se kadar koli v teh letih izvajali na neodvisne inštitucije."
Kljub podpori Svetine, Prelesnikove in Šumija pa se ustavno sodišče ne bo pridružilo pozivu, ki med drugim navaja, da smo "prišli smo do točke, ki predstavlja skrajni trenutek za dvig standarda komuniciranja in sodelovanja v državi".
Vesel: Dialog se mora umiriti
Predsednik računskega sodišča je v pogovoru za 24UR ZVEČER pojasnil, zakaj so se vodje institucij odločili za izjavo. "Diskreditirajo se naše odločitve in onemogoča se naše delo. Mislimo, da je nastopil čas, da se javni dialog umiri in spravi na razumno, kulturno raven."
Glede Janševega odziva, da gre za eno največjih zlorab državnih institucij v politične namene, je dejal, da je namen njihove izjave prav to, da bi se takšnim odzivom izognili. "Izjava je izrazito apolitična in se ne navezuje na nobeno oblast, pomembno je, da se prebere. Govori o času, ko praznujemo osamosvojitev Republike Slovenije, prispevala pa bi k večji kulturi dialoga," je dejal.
"Institucije, ki jih vodimo, so imunski sistem te države. Če ni spoštovanja med nami in drugimi vejami oblasti, je naše delo neučinkovito," je prepričan. Več ko je sodelovanja, več je tudi pozitivnih učinkov njihovega dela, je pojasnil. "Zelo težko se borimo z orodji, ki jih ima politika, na ta način jih niti ne moremo uporabljati," je povedal in dodal, da zato tudi ne gre vsakega njihovega poziva k umiritvi zadev jemati kot politični pritisk.
Glede podpore ostalih inštitucij, ki se ji sicer ni pridružilo ustavno sodišče, pa Vesel poudarja, da je vsaka od njih v tem času imela nekaj negativnih travmatičnih izkušenj. "Ne pogovarjamo se o polju argumentirane razprave o kateri od naših odločitev. Logično je, da naše odločitve in presoje včasih koga zabolijo, da so morda krute, da so včasih surove in neposredne. Ampak to je naše delo, za katero smo plačani in ki ga moramo opravljati. Če smo brez neodvisnih inštitucij, potem se ruši demokratična struktura države, steber za stebrom, in kasneje ne ostane nič."
Je koordinacija takšne izjave začetek Veselovega vstopa v politiko? "Nikakor ne," na vprašanje odgovarja predsednik računskega sodišča. "Vsaka naša odločitev je kritizirana, vsak naš korak je kritiziran in to včasih na precej nerazumen in neeleganten način, ki vnaša nemir v vse zaposlene v naših institucijah. Gre za poziv politiki, da umiri razmere. Samo dialog in sodelovanje lahko Slovenijo pripeljeta naprej, takšen način in ravnanje pa nikamor," je še sklenil Vesel.
Oster odziv nekaterih Janševih ministrov
Na poziv se je odzval gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je zapisal, da ne bo komentiral izjav "osebe, ki svoje glavno delo opravlja kot popoldansko dejavnost, za hobi pa dopoldne politično vodi izjemno pomembno državno institucijo".
Minister za okolje Andrej Vizjak pa je dejal, da kot član vlade ne pozna nobenih pritiskov politike na nadzorne organe. "Pričakujem seveda, da vsak nadzornik, ki doživi tak pritisk, to naznani ustreznim službam. Nasprotujem pa politizaciji teh zadev in očitno imamo kar neko vrsto stalne prakse, da nadzorniki, namesto da bi ukrepali v skladu s pooblastili, v takem primeru pritiskov to raje spolitizirajo in to razglašajo v obliki nekih peticij, protestov in podobnega," je še dejal Vizjak.
"Vesel se je odločil s podpisi direktorjev nekaterih državnih inštitucij zavarovati svojo popoldansko neprofitno dejavnost, ki mu prinese 200.000 evrov na leto. Tokrat celo osamosvojiteljev ne pošilja na smetišče zgodovine, ampak želi 30-letnico samostojne države izkoristiti za zavarovanje pridobljenih pravic," je v odzivu zapisal minister za notranje zadeve Aleš Hojs.
KOMENTARJI (342)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.