V Sloveniji sta bila znana kot Ludwig Gisch in Maria Mayer Muñoz iz Argentine. Njuna otroka sta se rodila v tej latinskoameriški državi in sta bila vzgajana kot špansko govoreča katolika. V resnici sta bila ruska obveščevalca Artjom Dulcev in Anna Dulceva. In prejšnji mesec sta z Bombardierjevim letalom odletela na svobodo v okviru epske izmenjave zapornikov med Zahodom in Rusijo.
Nedolžni žrtvi primera sta seveda otroka, WSJ pa zdaj razkriva, da so se slovenske oblasti zelo potrudile, da bi ju zaščitile pred dogajanjem.
Otrokoma, sinu, 9-letnemu Danielu in hčerki, 11-letni Sophie, namreč zakonca nikoli nista povedala ničesar o njunem poslanstvu ali resnični identiteti. Toda 5. decembra 2022, tik po tem, ko sta otroke odpeljala v šolo, sta bila aretirana, otroke pa so namestili v rejniško družino.
Slovenske oblasti so otrokoma povedale le, da imajo njihovi starši težave s slovenskimi dokumenti za bivanje in bodo morali nekaj časa preživeti v policijskem pridržanju.
V času, ko sta bila zaprta, so bili dovoljeni video klici z očetom in mamo, ki sta bila sicer v ločenih celicah, a sta lahko pomagala pri šolskih nalogah.
Enkrat na teden je sledil obisk, kjer so v španščini klepetali o šoli in o tem, kaj so počeli s prijatelji.
Od rejniške družine in sošolcev sta se otroka naučila skoraj tekoče slovenščine.
Potem pa je prišel dan izmenjave, ko je skrivnost morala priti na dan.
"Ne naslavljajte naju z najinimi pravimi imeni," sta Artjom in Anna prosila slovenske spremljevalce, medtem ko sta si otroka ogledovala pilotsko kabino.
Ko sta se vrnila iz pilotske kabine, sta se pogovarjala z moškim, ki je nadzoroval njuno oskrbo v času, ko sta starša leto in pol preživela za zapahi. Seveda nista vedela, da gre za vodjo slovenske obveščevalne agencije, ki je ZDA pomagala ujeti in izmenjati starše.
Na krovu je bil tudi pripadnik CIE, ki je s seboj prinesel steklenico viskija, ki jo je nameraval spiti skupaj s Slovenci, ko bo izmenjava zaključena.
Ko se je letalo spuščalo proti mestu izmenjave v Ankari, pa je bilo torej jasno, da je za starše nastopil trenutek, ko bo potrebna resna razprava o kulturnem šoku, ki čaka družino v Moskvi."Pravi pekel jih je šele čakal ob vrnitvi," je dejal nekdo od prisotnih.
Med peturnim letom je Anna otrokoma naposled v španščini le pojasnila, da so bili vključeni v tajno misijo za Rusijo.
Dekle se je odzvalo čustveno, deček naj bi bil ob novici bolj miren in pozitiven.
WSJ poudarja, da ruski predsednik Vladimir Putin ogromen pomen pripisuje delu nezakonitih vohunov, ki delujejo brez diplomatske imunitete. Desetletja se je namreč trudil, da bi obnovil prestiž tajnega programa, ki sega sovjetske čase, ko so delovali vrhunski vohuni, ki jih je kasneje proslavil celo filmski svet.
V prvem televizijskem intervjuju leta 1991 je takrat še bodoči predsednik priznal, da je bil v KGB-ju, nato pa ponovil zadnji prizor najbolj znanega sovjetskega vohunskega filma o spečem agentu Stierlitzu. Film "Sedemnajst trenutkov pomladi" je utrdil idejo, da so komunisti imeli skrivno orožje: nevidno vojsko spečih agentov, vključenih v elitne kroge in navadno družbo, ki so pomagali Moskvi zmagati žen v drugi svetovni vojni in krasti tehnologija za atomsko bombo. "Ne more se vsak odpovedati svojemu trenutnemu življenju, svojim ljubljenim, sorodnikom in zapustiti državo za mnogo let ter posvetiti svoje življenje služenju domovini. To lahko storijo le izbrani," je takrat ocenil.
Na zaupnih srečanjih s Centralno obveščevalno agencijo so Putinovi šefi vohunov poveličevali podvige ilegalcev iz sovjetskega obdobja, kot da so bili njihovi uspehi nedavni ali pomembni, poroča WSJ, in navaja, da so višji častniki Cie, ki so nekoč delali v Moskvi, povedali, da so v zadnjih letih videli malo dokazov, da program daje rezultate, ki bi upravičili velike naložbe.
Ustvariti družino okoli spečega agenta pač ni enostavno. Etične težave so tako globoke, da zahodne obveščevalne službe redkokdaj gredo po tej poti.
Od ljudi, ki pri tem sodelujejo, se namreč zahteva, da tudi po desetletja živijo mreži laži. Praviloma se ne poročijo iz ljubezni, ampak jim partnerja izbere pristojni direktorat. Lahko jim je naročeno, da zapeljejo tarčo. Otroci odraščajo kot del naroda, iz katerega so lahko v hipu izgnani, njihova identiteta in prijateljstva razbita.
Še Vladimir Kriučkov, nekdanji vodja KGB-ja, je v spominih iz leta 1996 priznal, da družine ilegalcev pogosto trpijo ne samo zaradi generacijskega prepada, ampak situacija rodi nepopravljivo sovraštvo.
Putinova prikrita obnova nezakonitega programa je postala jasna leta 2008 z aretacijo Hermana Simma, vodje varnosti estonskega obrambnega ministrstva, ki je postal glavni ruski vohun znotraj Severnoatlantske zveze. Simmov je trdil, da je portugalski državljan Antonio de Jesus Amurett Graf, v resnici pa je bil ruski tajni agent po imenu Sergej Jakovljev.
Pred vsakim srečanjem je poslal številčno kodo iz javne telefonske govorilnice. Koda je bila kombinacija njegove identifikacijske številke 242 in številke 55, kar je pomenilo, da se dogovorjeni sestanek lahko zgodi. Simmu je bilo naročeno, naj vnese številko 77, če pride do težave, poroča WSJ.
Potem je leta 2010 je Zvezni preiskovalni urad aretiral 10 ruskih ilegalcev, ki so živeli v ZDA, po tajnem desetletnem nadzornem programu, imenovanem Operacija Zgodbe o duhovih. Agenti FBI so prisluškovali domovom vohunov, jim sledili po vsej državi in nazadnje vdrli v njihovo skrivno komunikacijsko mrežo.
Toda takratna ameriška administracija s predsednikom Barackom Obamo na čelu, ki si je prizadevala za otoplitev odnosov z Rusijo, je omalovaževala pomen akcije, vse skupaj so označili za sovjetske ostanke – in ne za dokaz ponovne oživitve ilegalnega programa.
Dva izmed vohunov, Andrej Bezrukov in Elena Vavilova, sta ukradla identiteto mrtvih Kanadčanov, Donalda Heathfielda in Tracey Lee Ann Foley. Imela sta tudi mladoletna otroka Alexa in Tima, ki sta bila rojena v Kanadi. Brata sta šele na letalu za Moskvo izvedela, da sta Rusa s priimkom Vavilov. V Rusiji nista ostala dolgo. Tim se je preselil v Azijo, Alex pa je bil pravno bitko, da je dobil kanadsko državljanstvo. O svojih starših je dejal, da je to, da ne smeta vstopiti v državo, kazen za vse, kar sta storila. "Toda, zakaj bi moral jaz trpeti?"
V primeru zakoncev Dultsev je po trditvah ameriških in evropskih obveščevalnih uradnikov Putin pozorno spremljal njuno delo, ko sta veliko potovala po EU. Artem je ustanovil IT podjetje, ki je prodajalo imena domen in gostovanje v oblaku. Anna je odprla umetniško galerijo, ki jo je pokrivala, ko je potovala na razstave po Evropi in diskretno prenašala denar.
Ko so prispeli na letališče Vnukovo, je Putin Sophie uščipnil za lice, ko je strmela predse."Buenas Noches," je rekel predsednik. "Vsi boste predlagani za državne nagrade," je kasneje povedal staršem in drugim vohunom. Njihovi predhodniki, ki so se znašli v podobni situaciji, so postali politiki, direktorji podjetij, medijske osebnosti ...
Zakonca Dultsev sta zdaj svobodna, dajeta intervjuje, spadata med najbolj znane ruske vohune, podpira ju sam Putin. "Otrokom smo povedali, da smo Rusi, da so Rusi, da smo mi Dultcevi," je Anna povedala za TV Russia One. "Najpomembnejša stvar za nas je družina, in ta nas podpira," se je vmešal njen mož. "In družina je država."
Anna Dultsev je medtem dejal, da bo njena družina še naprej "služila Rusiji".
KOMENTARJI (177)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.