Osankarica ponuja odgovor na vprašanje, kako se boriš za svobodo svojega naroda, je ob robu spominske slovesnosti pri Treh žebljih na Osankarici na Pohorju povedala ministrica za obrambo Ljubica Jelušič. Sporočilo tega kraja pa je po njenih besedah tudi v tem, da je treba vojake naučiti, da se nikoli ne vdajo v usodo.
Po besedah Jelušičeve si je treba postaviti vprašanje, kakšne odgovore vsako leto iščejo na Osankarici. Sama meni, da so tu odgovori, "ki nas vežejo na spoznavanje pomembnih vrednot, kot so pogum, neustrašnost, neuklonljivost. /.../ Tu imamo odgovore na vprašanja, kako se boriš za svobodo svojega naroda," je poudarila.

To je bil po njenih besedah namreč boj do poslednjega naboja in do poslednjega borca. Tu so padli vsi pripadniki Pohorskega bataljona, razen enega ranjenca, ki pa so ga okupatorji zverinsko mučili in ga nato ubili, je spomnila.
Borci in borke enakopravni
Sporočilo Osankarice je tudi v tem, da morajo biti borci in borke enakopravni. "Tu, v Pohorskem bataljonu, so bili borci in borke enakopravni v boju in enakopravni v smrti," je dejala. Prav tako pa je z bataljonom povezana zgodovina družine Alfonza Šarha, manjšega kmeta iz Lubnice. On in njegova družina oziroma nasledniki so se namreč borili v vseh vojnah 20. stoletja na slovenskem ozemlju.
Pri Treh žebljih se da naučiti tudi tega, kako ravnati, ko se enota znajde v položaju, kjer ni več preboja. Kot je izpostavila, prav iz Šarhovega ravnanja sklepa, da je bil on "s svojimi fanti" edini od borcev, ki se je proti koncu vendarle poskušal prebiti. Lekcija Pohorskega bataljona je torej tudi ta, da se vojaki nikoli ne vdajo v usodo, je še poudarila Jelušičeva.
Sicer pa je posebnost slovesnosti na Osankarici ta, da se je vedno udeleži tudi enota Slovenske vojske iz Slovenske Bistrice. Ta organizatorjem po besedah ministrice pomaga pri utrjevanju vezi do Osankarice in do Treh žebljev. Prav spoj starih aktivistov in mladih pa ustvarja na tem mestu posebno vzdušje spominjanja, je še povedala Jelušičeva.
Umrlo 69 borcev Pohorskega bataljona
Partizanska enota Pohorski bataljon je bila ustanovljena 11. septembra 1942 v Dobrovljah na Pohorju. V začetku je enota štela 90 borcev, poveljeval pa ji je Rudolf Mede. Pohorski bataljon je izvedel številne akcije, 21. decembra 1942 pa se je premaknil proti Osankarici, kjer si je uredil zimski tabor. Prve dni leta 1943 so nemške sile odkrile partizanski tabor, 8. januarja pa ga je obkolilo okoli 2000 nemških vojakov. V boju je življenje izgubilo 69 borcev Pohorskega bataljona.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.