Po pojasnilih predsednika sindikata Gvida Novaka s tožbo zahtevajo sprejemanje sistemizacij delovnih mest za pripadnike Slovenske vojske v skladu s predpisi, ki veljajo za sprejemanje splošnih aktov delodajalca, kar sistemizacije vsekakor so.
''V Slovenski vojski se v ta namen uporabljajo vojaške formacije, ki so tajni dokumenti in se ne sprejemajo kot sistemizacije za vse druge državljane Slovenije. V Sindikatu vojakov Slovenije menimo, da je to nezakonita uporaba tajnih dokumentov vojaških formacij za določanje delovnih razmerij med delodajalcem in pripadniki Slovenske vojske. Zaradi takšne nezakonite uporabe vojaških formacij pripadniki Slovenske vojske tudi nimajo ustreznega varstva svojih pravic, ki izhajajo iz delovnega razmerja, in se z vojaškimi formacijami, ki določajo njihove pravice iz delovnega razmerja, v večini primerov prvič srečajo na delovnem in socialnem sodišču, če vložijo individualno tožbo, ko so jim te pravice kršene.'' Slovenski vojaki za razliko od drugih zaposlenih torej niso seznanjeni, kakšno je njihovo delo, trdi Novak.
V drugih službah se lahko zaposleni ob nestrinjanju s predlogom delodajalca pritoži prek sindikata. Delodajalec mora takrat pripombe upoštevati, če se z njimi ne strinja, mora svoje argumente pisno obrazložiti. Novak je obrazložil, da morajo biti vsi splošni akti delodajalca javno objavljeni, saj v nasprotnem primeru ne veljajo. V Slovenski vojski pa tovrstnega postopka ni, ker so formacije Slovenske vojske, ki se uporabljajo kot sistematizacije, tajni dokumenti. Zaradi oznake tajnosti pa jih vojaki med službo ne vidijo, temveč opise delovnih nalog prvič vidijo med morebitnim sporom na sodišču, je opozoril Novak. Tedaj tudi prvič vidi naloge, ki bi jih moral opravljati na svojem delovnem mestu.
Formacije za vse enote Slovenske vojske, ki se uporabljajo kot sistematizacije, sicer sestavijo na generalštabu. Vsak vojak je zatem z ukazom načelnika generalštaba razporejen na delovno mesto. Po Novakovih besedah pa v praksi vojaka sploh ne vprašajo, ali bo delal na določenem delovnem mestu ali ne. Po dobljenem ukazu ga je enostavno dolžan izvršiti in delati. Novak je še opozoril, da zadnje čase pripadnike Slovenske vojske pošiljajo v tujino po tri leta. Omenil je kapitana fregate v Milanu. ''Pogodbe o premestitvi ni želel podpisati, ampak ukaz je moral izvršiti,'' je dejal. Njegov primer ni osamljen, je zatrdil.
Sledijo nove tožbe
Sodba pri kolektivnih sporih ima učinek na vse pripadnike Slovenske vojske. S tožbo zato zahtevajo umik oznake tajnosti in sprejem zakonitih formacij, ki naj se sprejemajo po enakem postopku kot sistemizacije za vse ostale zaposlene v javnem in zasebnem sektorju. Obenem hočejo še umik formacij kot dokaznega gradiva za vojake, ki so že sprožili tožbe na sodišču. ''Dejansko to pomeni, da bodo tožbe dobili,'' je prepričan Novak. Odločbo sodišča pričakuje v treh mesecih.
A to še ni konec. V naslednjih dveh mesecih nameravajo vložiti še najmanj pet skupinskih tožb, ''ker se vlada na pozive do sedaj ni odzvala''. Med prvimi naj bi bila po Novakovih besedah tožba zaradi nesubvencioniranja vrtcev.
Slovenska vojska: Naloge so opredeljene v pogodbi
V Slovenski vojski so zanikali Novakove trditve, da se ne odzivajo na vprašanja vojakov. ''Odzivamo se na vse dogodke, ki so povezani z delovanjem Slovenske vojske in našimi pripadniki.'' Po njihovih pojasnilih je za vojake, skladno s pravili službe v Slovenski vojski in Zakonom o službi v Slovenski vojski, za njihova vprašanja in morebitna nestrinjanja s statusom zagotovljena zakonsko določena službena pot. ''Za pravne akte – sklepi in odločbe – pa je predvidena zakonsko določena pravna pot, ki jih posamezniki uveljavljajo skladno s pravnim poukom.''
Pripadniki Slovenske vojske ob zaposlitvi sklenejo pogodbo o zaposlitvi, v kateri je opredeljeno, da bodo opravljali naloge tudi zunaj Slovenije na mednarodnih operacijah in misijah ter vojaških predstavništvih, ''tako da so ob zaposlitvi s pogoji, ki jih določata Zakon o obrambi in Zakon o službi v Slovenski vojski seznanjeni in pod takimi pogoji tudi podpišejo pogodbo o zaposlitvi. Zato ne moremo govoriti o opravljanju nalog doma in v tujini, ki bi jih posamezniki lahko opravljali na lastno željo. Menimo, da tudi v ostalih vojskah, predvsem članicah Nata, izvajajo pripadniki naloge tam, in v skladu z odločitvijo države, kjer in kamor so napoteni.'' Dodali so, da ''pavšalnih trditev'' Novaka ne morejo komentirati.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.