Predsedujoči na konferenci, britanski letalski general Stuart William Peach, je poudaril, da je enoten pristop k reševanju izzivov nujen. Od Islamske države do konflikta v Ukrajini, varnostna situacija v Evropi in okolici ni bila tako slaba že od konca hladne vojne. "Tako Nato kot Slovenija praznujeta pomembni obletnici. 70 let je minilo od nastanka zveze in 15 let od slovenske priključitve. V luči teh obletnic ne smemo pozabiti na številne izzive, ki jih je Nato v tem času premagal," je povedal Peach.
Izzivi zavezništva so številni, saj se prilagajanje na nove nevarnosti ne more nehati, zato je pomembno, da države članice v svoje obrambne sposobnosti vlagajo dovolj denarja. Kibernetska varnost in hibridno vojskovanje sta spremenila način razmišljanja in zahteve po hitrem odzivanju članic. Danes so sklenili, da se mora misija v Afganistanu podaljšati, saj "je le uspešna afganistanska vojska lahko okvir, s pomočjo katerega bo nastal dolgotrajen mir. Zavezništo se zaveda, da samo vojaška moč ne bo dovolj, da ta mir dosežemo, zato je potrebno sodelovanje tudi na političnem nivoju."
"Zavezništvo stremi k ohranjanju miru in kredibilnemu obrambnemu sistemu, ki zagotavlja mir za milijardo ljudi na obeh straneh Atlantika," je bil odločen general. Poudarili so, da so današnji zbrani odgovorni za pripravo strategij, ki jih morajo nato politiki spraviti v prakso, saj le tako lahko zagotavljajo uspešnost misije ohranjanja miru. "Skupaj s partnerji bomo usposabljali afganistanske varnostne sile," je še dodal. Peach je prav tako pohvalil misijo KFOR na Kosovu, ki se je izkazala za uspešno orodje za ohranjanje miru na Balkanu.
Tako je ob koncu ponovil, da mora zavezništvo imeti sposobno in kredibilno obrambno strukturo, tako z jedrskim orožjem kot delujočo protiraketno obrambo. Ob koncu je dodal, "da bi se rad zahvalil Sloveniji za njen doprinos k organizaciji, in opomnil, da je bila odločitev Slovenije pred 15 leti, da se zavezništvu pridruži, pravilna". Označil je tudi slovenski doprinos v Latviji, "kjer lahko naredimo še številne premike in napredke, predvsem pri sodelovanju držav in njihovih vojaških struktur".
Načelnica Generalštaba Slovenske vojske Alenka Ermenc, ki je sicer tudi edina načelnica med vsemi 28 članicami zveze Nato, ki imajo vojaške strukture, je izpostavila pomembnost sodelovanja in poudarila doprinos Slovenske vojske na misijah. "Zavedamo se, da je Nato za Slovenijo najbolj pomembna struktura za nacionalno obrambo. V Slovenski vojski smo ponosni na naše sodelovanje v mednarodnih misijah in menimo, da s tem sodelovanjem pomagamo ohranjati mir v tujini in doma," je povedala načelnica.
Slovenija ima na misijah 350 pripadnikov Slovenske vojske, kar kaže, da naš doprinos ni zanemarljiv, saj "to predstavlja šest odstotkov naših pripadnikov in pripadnic," je rekla načelnica. Na naše vprašanje, če se bo število misij, na katerih Slovenija deluje (teh je trenutno 12), zmanjšalo, je rekla, da "sklepi vlade ne kažejo na kakšne spremembe. Vsaj do konca leta teh sprememb ne bo".
Minister za obrambo Karl Erjavec je v govoru poudaril, da to ni prvič, da je Slovenija gostila delovna telesa Nata in spomnil: "Leto 2019 je zaradi obeh obletnic zelo pomembno za Nato in Slovenijo. Prav tako so dogodki po letu 2014 korenito spremenili varnostno okolje in na to se moramo pripraviti. Kibernetske grožnje lahko vplivajo na vsako zaveznico, ne glede na to, kje so." Dodal je, da morajo vse članice več vlagati v obrambni sistem, da bi lahko uspešno preprečevali konflikte in ohranjali mir. "Nato je najmočnejše politično in vojaško zavezništvo na svetu. Naša zavezanost k skupni obrambi, sodelovanju in skupnim vrednotam je naše najmočnejše orožje," je rekel Erjavec. Minister se je zahvalil načelnici in Slovenski vojski za pripravo na današnji dogodek, ki za državo in vojsko predstavlja velike logistične priprave.
Vojaški odbor se na ravni načelnikov generalštabov sicer sestane dvakrat letno na poveljstvu Nata v Bruslju, kjer razpravljajo o Natovih operacijah in misijah ter Severnoatlantskemu svetu zagotavljajo na soglasju temelječe vojaške nasvete glede tega, kako se lahko zavezništvo najbolje spopade z globalnimi varnostnimi izzivi. Enkrat letno se odbor sestane v eni od držav članic, danes je tako bila na vrsti Slovenija.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.