Islandija še naprej ostaja država z najvišjo stopnjo medijske svobode, Slovenija pa je od lanskega mesta zdrsnila za osem mest in zaseda 30. mesto med 173 ocenjenimi državami. Tako v svojem poročilu o stopnji medijske svobode ugotavlja organizacija Novinarji brez meja, ki opozarja, da je vojna za medijsko svobodo največja grožnja.
Islandiji na lestvici držav z najvišjo stopnjo svobode medijev na prvem mestu delata družbo še Luksemburg in Norveška, sledijo pa Estonija, Finska in Irska. Vse države sedemindvajseterice so se letos uvrstile do 60. mesta, med njimi pa je najslabše ocenjena Bolgarija, ki zaseda 59. mesto. Za Slovenijo na 30. mestu so se izmed držav članic EU znašle še Ciper, Francija, Grčija, Španija, Italija, Poljska in Romunija. Sosednja Hrvaška je nekoliko poslabšala lansko uvrstitev in zaseda 45. mesto.
Uvrstitve Slovenije na lestvici Novinarjev brez meja pogosto nihajo, vsekakor pa je letošnja uvrstitev najslabša v zadnjih petih letih. Tako se je Slovenija leta 2002 uvrstila na 14. mesto, nato je zdrsnila za šest mest in se leta 2004 ponovno povzpela na 15. mesto. Leto za tem je Slovenija zasedala že 10. mesto, nato pa do lanskega leta zdrsnila na 22. mesto.
Novinarji brez meja v letošnjem poročilu opozarjajo predvsem na dramatičen upad medijske svobode v Gruziji in Nigru. Gruzija je tako od lanskega leta zdrsnila za 54 mest in zasedla šele 120. mesto na lestvici, Niger pa je z lanskega 87. mesta padel na 130. mesto. Lestvico že drugo leto zapored na 173. mestu zaključuje Eritreja. Organizacija, ki spremlja stopnjo medijske svobode v svetu, ob tem ugotavlja, da medijski svobodi največjo grožnjo predstavlja vojna in ne revščina. Ob tem v svojem letnem poročilu posebej izpostavlja Kitajsko, ki tudi v tem letu še vedno, kljub olimpijskim igram v Pekingu, ni izpustila kitajskih oporečnikov.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.