Vodje koalicijskih poslanskih skupin so zaradi drugih obveznosti sestanek prekinile in ga bodo nadaljevale prihodnji teden. Tako še vedno ostaja odprto vprašanje 6. člena, ki govori o tem, kdo bi bil upravičen do statusa žrtve vojne. Koalicijski poslanci so sicer že napovedali, da bodo obravnavo zakona, če se jim nikakor ne bo uspelo uskladiti, začasno odložili.
Na današnjem sestanku pa je po besedah vodje poslancev DeSUS Franca Žnidaršiča zmanjkalo časa, da bi vse poslanske skupine predstavile svoj pogled na predlagane rešitve, tako da razprava o vsebini 6. člena še poteka. Žnidaršič sicer zaenkrat namerava vztrajati pri formulaciji, po kateri tudi civilni sodelavci okupatorja ne bi bili upravičeni do statusa žrtve vojnega nasilja. Vodja poslancev DeSUS še vedno upa, da se jim bo uspelo dogovoriti, kar pa se tiče grožnje z izstopom iz koalicije, če bi bil zakon sprejet brez njihovega soglasja, pa pravi, da je treba najprej "doreči stvari".
Tudi vodja poslanske skupine NSi Alojz Sok upa, da se bodo glede zakona poslanske skupine vendarle dogovorile, čeprav "politično očitno še nismo tako daleč, da bi to poglavje zaključili". V Novi Sloveniji so pripravljeni na vsako formulacijo v 6. členu zakona, ki ne bo ideološka, za njih je denimo sprejemljivo besedilo, za katerega so se dogovorili minuli teden. Strinjajo se torej, da bi iz pravic izključili pripadnike oboroženih enot, kar pa se tiče ostalih žrtev, gre za otroke in mobilizirance, pravi Sok. Če v koalicijskih poslanskih skupinah ne bodo prišli do soglasja, bodo morali obravnavo zakona še za nekaj časa odložiti, pravi Sok.
Da so koalicijski poslanci na dobri poti k uskladitvi zakona, pa meni vodja poslancev SDS Jože Tanko. Besedilo 6. člena mora biti po njegovih besedah nediskriminatorno, nevtralno in brez vrednostnega opredeljevanja. Želijo namreč sanirati neustrezno določbo veljavnega zakona, ki izpušča mobilizirance in otroke kot žrtve vojnega nasilja. Ker zakon ni stvar koalicijske pogodbe, bodo postopek njegove obravnave, če dogovor ne bo dosežen, prekinili, pravi Tanko. Vodja poslancev SDS je komentiral tudi mnenje pravnikov Inštituta za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti, ki so zapisali, da si je mogoče zakon različno razlagati. Kot pravi, je bilo mnenje pravnikov narejeno na že vloženo besedilo, kjer je 6. člen črtan, sedanje besedilo pa je bistveno drugačno.
Bolj optimističen je vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik, ki računa, da bodo poslanske skupine zakon prihodnji teden že dokončno uskladile. Kot pravi, imajo na mizi nekaj variant 6. člena, najbolj problematična pa je formulacija. Težko je namreč definirati, kdo je bil sodelavec okupatorja, pogajalci pa iščejo tudi formulacijo glede prostovoljnega sodelovanja. A poslancem se bo po Presečnikovem prepričanju v teh definicijah uspelo dogovoriti, zato bo zakon lahko šel v nadaljnji postopek.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.