Srbsko tožilstvo za vojne zločine je začelo predkazenski postopek za primer Holmec na podlagi videoposnetka uboja treh vojakov tedanje jugoslovanske ljudske armade (JLA) leta 1991, je povedal tiskovni predstavnik tožilstva Bruno Vekarić. Slovenija sicer vztraja, da v primeru Holmec ni šlo za vojne zločine.
Posnetek, ki ga je posnela avstrijska televizija ORF, na katerem slovenske sile na mejnem prehodu Holmec streljajo na vojake, ki so se predajali z belimi zastavami, je Vekarić označil kot "dramatičen" prikaz verjetno prvega vojnega zločina v vojnah na območju nekdanje Jugoslavije.
O tem je v svoji današnji izdaji poročal tudi beograjski dnevnik Blic. Slovensko tožilstvo tudi po petnajstih letih ni obtožilo nobenega storilca tega zločina, namesto tega pa je sprožilo kar tri postopke proti predsednici Helsinškega monitorja Slovenije za človekove pravice Nevi Miklavčič Predan, ker je izjavila, da gre za "prvi dokumentirani vojni zločin na območju nekdanje SFRJ", piše Blic.
Sedanji slovenski premier Janez Janša je izjave Predanove že junija leta 2003 zavračal kot "ponovne poskuse diskreditacije vojne za Slovenijo" in pozval uradne institucije, naj "odgovarjajo na tovrstne hude obtožbe". Janša je takrat izrazil prepričanje, da so bile vse morebitne nejasnosti že zdavnaj preiskane, očitki pa uradno in verodostojno zavrnjeni. "Zaradi tega je ponavljanje laži o bojih za mejni prehod Vič Holmec še toliko bolj zavržno dejanje, molk uradnih organov ob takšnem ravnanju pa je nesprejemljiv," je tedaj še poudaril Janša.
Beograjski dnevnik trdi, da je srbsko tožilstvo za vojne zločine zaprosilo predsednico HMS za omenjeni posnetek in ga od nje tudi dobilo preko veleposlaništva SČG v Ljubljani. Blic piše, da bo tožilstvo dalo posnetek na vpogled izvedencem, morda pa bo na pogovore pozvalo v Beograd tudi snemalca avstrijske televizije, ki je bil očividec zločina.
Omenjene posnetke so sicer uporabili tudi na sodnem procesu proti zdaj že pokojnemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću pred haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Milošević se je na omenjene posnetke skliceval, ko je kot priča nastopil nekdanji slovenski predsednik Milan Kučan.
Slednji je sprva zanikal, da bi na trojico vojakov JLA streljali, ko je sodnik Richard May zahteval, da mu predvajajo posnetek, pa je povedal, da "zdaj vidi, da so na vojake streljali".
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.