30 rezervistom so ponudili možnost šestmesečnega služenja vojske na Kosovu. Septembra in oktobra lani so se teden dni usposabljali v Bohinjski Beli, nato tri tedne v Nemčiji. Po pričevanjih štirih neizbranih je šlo za težke psihofizične napore. Ob prihodu domov so dobili obvestilo o mesečnem urjenju v januarju, ''na katerega bodo šli le posamezniki, ki bodo uspešno opravili zdravniški pregled''. Imeli so ga decembra lani, eden je takoj odpadel.
''Ostali smo bili prepričani, da smo opravili zdravniški pregled. Tudi vseh 29 je dobilo vabilo za urjenje v Celju, na katerega smo šli.'' Sedem rezervistov pa je 22. januarja, ''že čisto na koncu'', dobilo obvestila, da niso opravili zdravniškega pregleda. ''Pet jih je imelo slabe krvne izvide, eden ni opravil zaradi sluha, eden zaradi psihološkega testa.'' Pred tem so jih cepili proti hepatitisu A in B ter tetanusu, kar po njihovem nakazuje, da so takrat tudi v vojski šteli, da gredo vsi na misijo.
Ker se peterica s slabimi krvnimi izvidi z rezultati ni strinjala, je dobila potrdila svojih zdravnikov, da so zdravi. Nekateri so vnovič opravili teste pri ''vojaških'' zdravnikih, ki naj bi bili v redu. Kljub temu od vojske še vedno nimajo uradnega obvestila o (ne)izbranosti. Usposabljanje v Celju se je končalo 1. februarja, polletna misija na Kosovu se začenja v februarju, stalna sestava odhaja od 15. naprej, rezervisti marca.
'Gre za eno veliko kuhinjo'
Neizbrani so zaradi urjenja dva meseca izostali od dela. Nekateri so vzeli neplačan dopust, drugi so koristili višek ur. Še večja težava je, ker so rezervisti ob odhodu v Celje povečini že obvestili delodajalce, da jih pol leta ne bo, ker bodo na misiji. Zato so namesto njih zaposlili druge delavce, zdaj upajo, da bo v podjetju še prostor za njih. Februarja bi morali cepljenje ponoviti, vendar se bojijo, da ga ne bodo, ker niso bili izbrani.
Misija v Nemčiji je po njihovih informacijah Slovensko vojsko oziroma davkoplačevalce stala veliko. Če bi zdravniške preglede opravili prej, bi bilo manj stroškov, rezervisti se ne bi odločili za dvomesečno urjenje, ne bi se po nepotrebnem cepili, razmišljajo. "Izvide smo dobili prepozno, vsi imamo obveznosti doma, nekateri tudi otroke," poudarjajo. Če povzamemo njihove besede: 'počutim se izigran', 'gre za eno veliko kuhinjo', 'zmeden sem', 'vse je razpuščeno, ni tako, kot bi moralo biti', 'tik pred zdajci od Slovenske vojske še vedno nimamo uradnega obvestila, ali gremo ali ne' ...
Korez: Da pred odhodom potrebujejo pozitivno zdravniško spričevalo, so vedeli
Simon Korez iz Slovenske vojske je pojasnil, da je predpogoj za odhod na misijo pozitivno zdravniško spričevalo, ki ne sme biti starejše od treh mesecev. Kandidate naj bi o tem prvič seznanili avgusta lani na informativnih razgovorih. 30 izbranih so nato vključili v redno usposabljanje skupaj s pripadniki stalne sestave. Vsako urjenje pa se vedno začne vsaj pol leta pred napotitvijo, da ''se zagotovi ustrezna usposobljenost za delovanje na misiji, kar je ključni dejavnik za zagotovitev varnosti pripadnikov na mednarodnih operacijah''.
Glede izvidov odgovarja: ''Popolna dezinformacija je, da je bila povišana vrednost maščob v krvi razlog za negativno zdravniško spričevalo. Noben ni bil ocenjen kot nesposoben za misijo zaradi povišanih maščob v krvi. Pravilo pa je, da je vsak obveščen o vseh izvidih, ki odstopajo od normalnih vrednosti. Pri večini začasno nezmožnih pripadnikov so ugotovili enega ali več odstopov s področja srčno-žilnega sistema (povišan krvni pritisk v mirovanju in/ali med obremenitvijo, slaba telesna zmogljivost), pri enem pripadniku pa je bila na novo ugotovljena bolezen ščitnice.''
Po njegovih zagotovilih visoko cenijo pripravljenost rezervistov, da se vključujejo tudi v naloge pri zagotavljanju mednarodnega miru. ''Žal nam je za vse neprijetnosti, ki so jih imeli pogodbeni rezervisti zaradi njihovega zdravja. Vendar je odgovornost Slovenske vojske, da na misijo napoti zdrave pripadnike kontingenta, saj je delo v mednarodnem okolju izpostavljeno povečanim obremenitvam in večjim tveganjem.'' Cepljenja so se začela januarja, izbranci bodo druge doze dobili februarja, tretje pa na misiji ali po prihodu domov. Za neizbrane kandidate pa: ''S strokovnega vidika je smotrno, da se cepljenje nadaljuje, verjetno na stroške obrambnega ministrstva. Če pa se cepljenje ne nadaljuje, ne bo zdravstvenih težav, samo ustrezna zaščita se ne bo dosegla.'' Obenem je poudaril, da so cepiva varna in preizkušena.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.