
Na morebitno 5 -odstotno znižanje sredstev za plače slovenskih vojakov so so odzvali tudi v Sindikatu vojakov Slovenije. "Zmanjševanje plač pripadnikom Slovenske vojske, ki so s plačno reformo že tako izgubili največ, kakor smo v Sindikatu vojakov Slovenije že večkrat opozorili, je nedopustno, še posebej zato, ker se govori o takšnih ukrepih le za Slovensko vojsko,“ so zapisali v sporočilu za javnost.
Menijo, da so drugi deli javnega sektorja že stavkali in dosegli svoje zahteve. "Pripadnikom Slovenske vojske je z zakonom prepovedano stavkati in zato predstavljajo finančna sredstva za Slovensko vojsko edino državno rezervo in po večkratnih rebalansih proračuna tudi Slovenska vojska nima več sredstev za redno delovanje,“ poudarjajo.
Po njihovem mnenju je posledica preteklih rebalansov proračuna ta, da so se v sindikatu že pred odhodom na misijo v Afganistan s posamezniki dogovarjali, za kateri del plače vse bodo morali v tožbe, ker jim preprosto to po zakonu pripada. Posameznik 14. kontingenta SV v Afganistanu bo oškodovan tudi do 1.000 evrov na mesec.

Prikrajšan bo za dodatke za delovno dobo, stalnost, nekateri za vodenje in nižji naziv, kot so vanj imenovani, že pred odhodom pa pol leta za 19 odstotkov dodatka v času priprav in usposabljanj na misijo.
"Če Vlada RS namerava privarčevati 5 odstotkov sredstev za plače na takšen in podobne načine, ki se že izvajajo v Slovenski vojski, kakor ukinjanje statusa specialistov in posledično nižje plače tem pripadnikom Slovenske vojske, je to žalostno početje mlade države,“ so zapisali v sporočilu za javnost.
Aneksa h kolektivni pogodbi ni podpisal nobeden od reprezentativnih sindikatov.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.