
Kot je pojasnil tajnik Republiške volilne komisije (RVK) Marko Golobič, je na upravnih enotah že mogoče podpisovati obrazce podpore za posamezno listo oziroma kandidata. Obrazci so na razpolago na upravi enoti, na spletni strani RVK, vnaprej pa si jih pripravijo tudi nekatere stranke, ki zbirajo podporo. Vendar pa mora volivka oziroma volivec - ta lahko da svojo podporo s podpisom le enkrat - obrazec osebno podpisati pred organom, ki vodi evidenco volilne pravice. Kot ob tem poudarja Golobič, je na obrazcu potrebno zapisati ime liste oziroma kandidata, ki se ji/mu daje podpora, vendar upravni organi ne vodijo nikakršne evidence, za katere liste se daje podpora oziroma kdo je podporo dal. Seznam obrazcev in podatki o tem, komu so bili izdani, so uradna tajnost. Pravico vpogleda v te podatke pa ima le pristojna volilna komisija oziroma sodišče.
Pred volilnimi organi je zdaj vrsta nalog: določiti bodo morali sedeže in območja volišč, imenovati volilne odbore, pripraviti volilne imenike, skratka vse potrebno za izvedbo glasovanja. Politične stranke, skupine volivcev oziroma posamezniki, ki bi se želeli potegovati za sedeže v parlamentu, pa lahko od ponedeljka dalje začnejo pridobivati podpise podpore volivk in volivcev, potrebne za vložitev kandidatnih list.

Za volitve 88 poslancev je Slovenija razdeljena na osem volilnih enot in 88 volilnih okrajev. Za volitve dveh poslancev italijanske oziroma madžarske narodne skupnosti pa se na območjih, kjer ti skupnosti živita, oblikujeta posebni volilni enoti. Politična stranka lahko vloži kandidatno listo v vsaki od osmih volilnih enot, če njene liste kandidatov s podpisi podprejo najmanj trije poslanci sedanje sestave državnega zbora. Politična stranka, ki nima podpore treh poslancev, ter skupina volivcev oziroma posameznik, ki želi vstopiti v predvolilno tekmo kot neodvisni kandidat, pa morajo za vložitev liste pridobiti najmanj 100 podpisov podpore volivk in volivcev iz volilne enote, za katero je lista določena. Izjema je primer, ko so listo politične stranke za posamezno volilno enoto določili člani stranke s stalnim prebivališčem v tej volilni enoti; v tem primeru namreč zadostuje podpora 50 volivk in volivcev iz te volilne enote. Kandidata za poslanca italijanske oziroma madžarske narodnosti mora s podpisi podpreti najmanj 30 volivk in volivcev - pripadnikov italijanske oziroma madžarske narodne skupnosti.
Na razpolago že obrazci podpore
Postopek kandidiranja v strankah ali s strani skupin volivcev bo potekal do vključno 8. septembra, ki je tako zadnji dan, ko je pri pristojnem upravnem organu še mogoče podpisati obrazec podpore kandidatu oziroma listi kandidatov. Skrajni rok za vložitev kandidatur oziroma list kandidatov pri volilnih komisijah volilnih enot se namreč izteče 8. septembra ob polnoči. Predlagatelji morajo liste oddati skupaj s potrebnimi prilogami: soglasji kandidatov, obrazci podpore, zapisniki o delu organov političnih strank, itd. Volilna komisija volilne enote pa bo nato predložene liste pregledala, jih bodisi potrdila ali zavrnila, če pa bo ugotovila formalne pomanjkljivosti, ki jih je mogoče v postopku odpraviti, bo od predlagatelja liste zahtevala dodatna pojasnila oziroma odpravo pomanjkljivosti v roku, ki po zakonu ne sme biti daljši od treh dni.
Volilna kampanja se bo sicer uradno začela 3. septembra. Zanjo veljajo posebna pravila, ki jih podrobneje določa zakon o volilni kampanji. Ta med drugim opredeljuje volilno propagando v javnih glasilih in drugih sredstvih javnega obveščanja, javne shode in plakatiranje. Tako so občine najpozneje 60 dni pred dnevom glasovanja - ta rok se torej izteče 4. avgusta - dolžne objaviti pogoje za pridobitev pravice do uporabe plakatnih mest; del jim morajo organizatorjem volilne kampanje zagotoviti brezplačno. Javna glasila pa morajo najpozneje 45 dni pred volilno nedeljo, tj. najpozneje 19. avgusta, objaviti pravila za izrabo programskega časa oziroma časopisnega prostora za predstavitev kandidatov, političnih strank in njihovih programov.