Poleg novega programa je bilo v Štihovi dvorani Cankarjevega doma tudi nekaj novih imen ministrov v senci. Namesto Mihe Brejca je na sedežu vodje odbora za zunanje in evropske zadeve sedel Dimitrij Rupel, med zanimivimi imeni Janševe vlade v senci velja omeniti tudi Polonco Dobrajc, nekdanjo poslanko, ki je pomagala izvoliti Bajukovo vlado.
Sicer pa je predsednik strankinega strokovnega sveta Janez Janša v uvodnem nastopu kritiziral vladajočo koalicijo ker ni pripravila bilance, ampak strategijo razvoja Slovenije za naslednje desetletje. "S programom za prihodnost želimo vsi, ki smo zbrani tukaj in še mnogi, ki so sodelovali, pa jih danes tukaj ni, iz let ki so pred nami oblikovati zlato dobo razvoja Slovencev, čas, v katerem si bomo ustvarili blaginjo in se kot še nikoli doslej uveljavili v Evropi in svetu," je dejal predsednik SDS Janez Janša. "Pri tem ponujamo sodelovanje vsem, ki so pripravljeni delati z nami za skupno dobro in za blaginjo Slovenije," je še dejal Janša.
Podpredsednik sveta dr. Peter Jambrek pa je ost kritike usmeril na monopolni korporacijski sistem, ki po njegovem obvladuje državo. "Kdor ima denar in kdor ima medije in vsi, ki smo se s temi stvarmi kakorkoli ukvarjali ali pa ljudje, ki po zdravi pameti to vedo, ima premoč in vpliv na politične stranke ter na politiko in na oblikovanje vlade," je dejal Jambrek.
Dr. Dimitrij Rupel pa je v svojem govoru poudaril tudi potrebo po več koordinacije v zunanji politiki. "Ni prav, da so si predsednik republike, predsednik vlade, zunanji minister, predsednik parlamenta in tako naprej, v laseh ko gre za zunanjo politiko. Predvsem ko gre za mednarodne odnose je treba govoriti v Sloveniji z enim glasom," je poudaril Rupel.
Janez Janša je kritiziral premiera Antona Ropa ker se zaradi obveznosti ni udeležil predstavitve programa. O njegovi oceni, da zaradi programske različnosti ni verjetna koalicija med liberalno demokracijo in demokratsko stranko pa je Janez Janša dejal: "Lahko samo ponovim: Odprti smo za sodelovanje z vsakim, ki je pripravljen delovati za skupno dobro in za blaginjo Slovenije."
Peter Jambrek je na strokovnem svetu nastopil v dvojni funkciji predsednika zbora za republiko in podpredsednika strokovnega sveta. In kakšen bo odnos med zborom za republiko in demokratsko stranko? Po Jambrekovem mnenju komplementaren. "Strokovni svet demokratske stranke dela po resorskem principu, se pravi da sledi kritičnim analizam po ministrstvih in potem pripravlja ukrepe po resorjih."
Sicer pa so na strokovnem svetu pripravili tudi primerjavo med vladno strategijo razvoja in Programom Slovenije na novi poti.