Pred tednom dni je bil voznik podjetja Arriva v poslovni enoti Koper napoten na testiranje, ker se je slabo počutil. Test je bil pozitiven, voznik pa je ostal doma. Okužbo so nam potrdili v skupini Arriva Slovenije, kjer so po potrditvi ravnali skladno s smernicami in epidemiološkimi priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter sprejetimi internimi pravili, kako ravnati v primeru okužbe.
"Nemudoma smo stopili v stik z NIJZ in jim pomagali določiti kontakte voznika. NIJZ je poleg omenjenega voznika preventivno v samoizolacijo napotil še enega voznika, za preostale določene kontakte NIJZ ni odredil nobenih ukrepov, tudi samoizolacije ne," pojasnjujejo v Arrivi in dodajajo, "avtobusa, ki sta ju vozila voznika, in poslovni prostori so bili po potrditvi okužbe temeljito razkuženi ter očiščeni od certificiranega zunanjega izvajalca."
O okužbi so včeraj poročale Primorske novice, ki navajajo, "da naj bi po neuradnih informacijah omenjeni voznik zaradi smrti v družini odpotoval v BiH, potem pa naj bi se vrnil v službo. Kot kaže, naj bi bil v službi en ali dva dni, potem pa je zaradi slabšega počutja šel na testiranje, ki je potrdilo okužbo." Okuženi podjetja ni obvestil, da je obiskal državo z rdečega seznama, v Arrivi Slovenija pa navajajo, da po načelih varstva osebnih podatkov zaposleni niso dolžni razkrivati, kam potujejo oziroma so potovali, delodajalec pa jih nima pravice spraševati o tem.
So pa vsi zaposleni na podlagi zakona zavezani, da morajo, če jim je ob vstopu v Slovenijo odrejena karantena za prihod iz države na rdečem seznamu, o tem obvestiti podjetje in mu posredovati odločbo o karanteni, navajajo v podjetju in dodajajo, da omenjenemu vozniku ni bila odrejena karantena.
Vrnitev iz BiH: kako je mogoče, da mu ni bila odrejena karantena?
Namreč za vse države, ki so na rdečem seznamu – razen za Hrvaško, ki ima omogočenih več izjem, velja obvezna 14-dnevna karantena. Izjeme sicer obstajajo, določa jih 10. člen odloka, ki pravi, da so izjeme naslednje:
– Osebe v gospodarskem prometu oziroma dejavnostih, ki se ob prehodu meje izkažejo z dokazili o opravljanju prometa oziroma dejavnosti v Republiki Sloveniji ali tujini (potrdilo o opravljeni prijavi začetka izvajanja storitev in potrdilo A1 v skladu z zakonom, ki ureja čezmejno izvajanje storitev) in se vračajo čez mejo v 24 urah po vstopu oziroma predložijo negativni izvid testa na prisotnost SARS-CoV-2 (COVID-19). Kadar gre za osebo, ki je zaposlena pri tujem podjetju, ki izvaja storitev v Republiki Sloveniji in pri tem biva v Republiki Sloveniji, mora ta oseba ob prehodu meje predložiti tudi naslov prebivališča v Republiki Sloveniji in negativni izvid testa na prisotnost SARS-CoV-2 (COVID-19) (3. točka).
– Osebe, ki so napotene na opravljanje nalog v sektorju mednarodnega prevoza ali z njega in to ob prehodu meje izkazujejo s Spričevalom za delavce v sektorju mednarodnega prevoza iz Priloge 3 Sporočila Komisije o izvajanju zelenih voznih pasov iz Smernic glede ukrepov za upravljanje meja za zaščito zdravja in zagotovitev razpoložljivosti blaga in bistvenih storitev ali z drugo ustrezno listino, iz katere je mogoče razbrati, da jo je napotil delodajalec (4. točka).
– Osebe, ki izvajajo prevoz blaga v Republiko Slovenijo ali iz Republike Slovenije ter za tovorni promet v tranzitu* in zapustijo Republiko Slovenijo v 12 urah po vstopu (5. točka).
– Osebe, ki potujejo v tranzitu čez Republiko Slovenijo v drugo državo v 12 urah po vstopu (6. točka).
– Osebe z diplomatskim potnim listom (7. točka).
– Osebe, ki zagotavljajo storitve, za katere jim je potrdilo izdalo pristojno ministrstvo, in bi lahko, ob neizvajanju teh storitev zaradi odreditve karantene nastala večja družbena ali gospodarska škoda (8. točka).
– Pripadnike Slovenske vojske, policije ali uslužbence državnega organa, ki se vračajo z napotitve na delo v tujini (16. točka).
– Predstavnike tujih varnostnih organov (policije ali pravosodja), ki z vstopom v Republiko Slovenijo izvajajo operativno nalogo predaje ali izročitve iskane osebe ali prenosa izvršitve kazni zapora obsojenca in zapustijo Republiko Slovenijo takoj, ko je po končanju naloge to mogoče (18. točka).
Smrt v družini tako ni izjema, ki bi veljala za vrnitev brez karantene. Kako je torej mogoče, da je voznik avtobusa v Slovenijo vstopil brez odločbe, še bolj pa je aktualno vprašanje, zakaj se ni preventivno samoizoliral, saj je vedel, da je bil na zelo vprašljivem območju?
Vprašanja smo naslovili tudi na policijo in zdravstveni inšpektorat.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.