Slovenija

Vozniki, pazite na otroke!

Ljubljana, 28. 08. 2006 14.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Z začetkom šolskega leta se bo na cestah povečalo število učencev, predvsem prvošolčkov.

Z začetkom novega šolskega leta se bo na slovenskih cestah povečalo število udeležencev v cestnem prometu. Med njimi izstopajo predvsem prvošolci, ki se bodo v teh dneh prvič bolj samostojno podali na ceste. Da bo šolska pot učencev varnejša, policisti vse voznike pozivajo k bolj previdni in strpnejši vožnji, je povedal inšpektor oddelka za cestni promet na Generalni policijski upravi Milan Kotnik.

Policija bo tudi letos pomagala pri varnosti najmlajših na poti v šolo
Policija bo tudi letos pomagala pri varnosti najmlajših na poti v šolo FOTO: Dare Čekeliš

V novem šolskem letu je delo policije še posebej pomembno zaradi velikega števila prvošolcev, ki se bodo v teh dneh prvič bolj samostojno podali na ceste. Ker še ne poznajo osnovnih pravil cestnega prometa, poskuša policija tudi letos pomagati staršem, učiteljem in starejšim vrstnikom pri informiranju otrok in pri spoznavanju vseh pasti v prometu, pravi Kotnik.

Policija v ta namen izvaja aktivnosti in akcije skozi vse leto, posebno pozornost pa posveča varovanju in nadzoru šolskih poti ob koncu šolskega leta in pred pričetkom naslednjega ter varovanju otrok v prvih štirinajstih dneh septembra, pojasnjuje Kotnik. Aktivnosti ob koncu šolskega leta zajemajo poostrene nadzore v bližini šol in pogovore z vodstvi šol o načinu sodelovanja v začetku novega šolskega leta. Za večjo varnost otrok pred začetkom letošnjega šolskega leta že od 16. avgusta na območju Policijske uprave (PU) Ljubljana poteka poostren nadzor prometa v bližini šol in šolskih poteh, s katerim policija opozarja voznike motornih vozil na začetek šolskega leta, pojasnjuje Kotnik.

V prvih štirinajstih dneh septembra bodo policisti na celotnem območju PU Ljubljana poostrili nadzor prometa v bližini šol in šolskih poti, se udeležili roditeljskih sestankov, skupaj s šolami izvedli akcije za predstavitev varnih šolskih poti in poostrili nadzor nad prevozi otrok.

Drugi ukrepi aktivnosti obsegajo pregled prometne signalizacije in predloge za njihovo obnovitev in morebitno spremembo, pogovore z vodstvi šol, pregled načrtov varnih poti v šolo, sodelovanje s predstavniki lokalnih oblasti in različnimi organizacijami za zagotovitev dodatnega varovanja otrok na poti v šolo in iz nje, pregled načina prevoza otrok pri šolah, preverjanje brezhibnosti koles, koles s pomožnim motorjem in koles z motorjem, poostrene nadzore tehnične brezhibnosti vozil, kontrolo obvezne uporabe zaščitnih čelad in uporabo varnostnih pasov, dodaja Kotnik.

Da bo pot prvošolcev in ostalih otrok varnejša, Kotnik svetuje uporabo rumenih rutic in odsevnikov. Prvošolčke naj na poti v šolo obvezno spremljajo polnoletne osebe, ki naj otroku pokažejo najbolj varno pot do šole. Otrok naj vedno hodi po pločniku oziroma po levi strani cestišča, če pločnikov ni. Velik poudarek naj bo dan previdnosti pri prečkanju cestišča na zaznamovanem prehodu za pešce, kjer se je treba prepričati, da je prehod varen. Kadar so udeleženci v cestnem prometu otroci, ki niso v celoti sposobni samostojne udeležbe v cestnem prometu, je voznik motornega vozila dolžan nanje posebno paziti in jim tudi pomagati, dodaja Kotnik.

Ob začetku lanskega šolskega leta v času varovanja otrok policija ni beležila prometne nesreče z udeležbo otroka na poti v ali iz šole, kot tudi prometne nesreče s smrtnim izidom, v kateri bi bil udeležen otrok, izpostavlja Kotnik in dodaja, da brez razumevanja širše družbene skupnosti in zavedanja staršev preventivne akcije varovanja otrok na poti v šolo in iz nje ne dosežejo svojega učinka.

Je pa v zadnjih petih letih in prvih sedmih mesecih letošnjega leta v prometnih nesrečah umrlo 1464 oseb, od tega 90 ali 6,1 odstotka otrok in mladoletnikov. Otroci in mladoletniki so najpogosteje udeleženi v prometnih nesrečah kot potniki, saj jih je za posledicami prometnih nesreč v lanskem in letošnjem letu umrlo 14, kar znaša 54 odstotkov vseh umrlih v starostni skupini do 18 let. V prvih sedmih mesecih letošnjega leta je bilo v prometnih nesrečah udeleženih 1219 otrok in mladoletnikov, od katerih jih je devet umrlo, 83 jih je bilo hudo, 792 pa lažje telesno poškodovanih. V 377 primerih so bili otroci in mladoletniki povzročitelji prometnih nesreč, je sporočila predstavnica policije za odnose z javnostmi Nuška Tavčar.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.