V sredo, 1. septembra, se začenja novo šolsko leto, zato bomo na cestah veliko pogosteje kot med počitnicami srečevali otroke, ki so kot prometni udeleženci nepredvidljivi. Ključna je skrb za tiste, ki prvič stopajo na šolske poti, saj ne poznajo nevarnosti, ki prežijo nanje v vsakdanjem prometu. Ob tem seveda ne smemo pozabiti na učence, ki se po dolgih počitnicah vračajo v šolo in so še razigrani. Prometne predpise pogosto spregledajo ali si jih razlagajo po svoje ter ne zmorejo pravilno oceniti hitrosti in oddaljenosti bližajočega se vozila.
Za njihovo varnost moramo skrbeti predvsem drugi udeleženci v prometu. Otroci in mladoletniki namreč redko povzročijo prometno nesrečo. Ker so šibkejši, jih je treba zaščititi. In to je v prvih septembrskih dneh ena najpomembnejših nalog policistov, ki bodo umirjali promet predvsem ob šolah in na šolskih poteh. Njihovo preventivno in represivno delo je usmerjeno predvsem v problematiko otrok in mladoletnikov kot potnikov ter v nadzor nad upoštevanjem prometnih predpisov voznikov na območjih, kjer se otroci najpogosteje zadržujejo.
Pomagali bodo tudi redarji
V okolici šol bodo policisti poostreno nadzorovali promet, še posebej med prihodom učencev v šolo in odhodom domov. Preverjali bodo varno hojo otrok in prečkanje ceste, opremljenost prvošolčkov z rumenimi ruticami in odsevnimi telesi za večjo varnost ob zmanjšani vidljivosti, brezhibnost koles, uporabo čelad in šolske prevoze.
V Ljubljani bodo policistom pomagali tudi redarji mestnega redarstva, ki bodo s preventivnimi in represivnimi akcijami, pri katerih bo glavni poudarek na umirjanju prometa v okolici šol in vrtcev, nadaljevali do konca septembra. Z mobilnima radarjema in opozorilnimi tablami bodo umirjali hitrost voznikov na šolskih poteh in sankcionirali prehitre voznike. V okolici šol bodo preverjali ustavljanje in kratkotrajno parkiranje na območjih, kjer ni dovoljeno, posebno pozornost bodo namenili tudi preprečevanju parkiranja na pločnikih, prehodih za pešce in parkiriščih za invalide.
'Vsi za varnost, varnost za vse'
Voznike bodo na začetek šolskega leta opozarjali še veliki obcestni plakati. Celoletno varovanje otrok na šolskih poteh na najbolj nevarnih mestih bo izvajalo tudi več kot 700 prostovoljcev, ki bodo varovali učence v duhu slogana "Vsi za varnost, varnost za vse". A 10. septembra se njihovo delo ne bo končalo. Do konca leta sledita še dve nacionalno koordinirani akciji – oktobra za večjo varnost pešcev, novembra in decembra pa proti vožnji pod vplivom alkohola.
Za nami je razmeroma varno poletje
Akcije se očitno izplačajo, saj je prometna varnost čedalje boljša. Letošnje poletje je bilo na primer eno bolj varnih poletij v Sloveniji. Za 60 odstotkov se je v primerjavi z lani zmanjšalo število umrlih voznikov osebnih vozil (letos 4, lani 10). Umrlo je za 33 odstotkov manj motoristov (letos 6, lani 9) in 25 odstotkov manj pešcev (letos 3, lani 4). Število umrlih kolesarjev ostaja enako kot lani, ko jih je umrlo osem. Najpogostejši vzroki prometnih nesreč so bili sicer nepravilni premiki z vozilom, prevelika hitrost, nepravilna stran ali smer vožnje in neupoštevanje pravil o prednosti.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.