Ljubljanski župan Zoran Janković je na redni tedenski novinarski konferenci povedal, da je mestna občina že začela z označevanjem 107 lokacij za parkiranje električnih skirojev. Svoja vozila bodo morali v posebej označena mesta parkirati tako tisti, ki si skiroje sposojajo pri ponudniku Bolt, kot tudi ostali.
Kot je Janković pojasnil že maja, želijo s tem preprečiti, da bi skiroji ležali po tleh, prav tako z novo ureditvijo ne bodo zasedali stojal za kolesa. Po ureditvi lokacij bodo uporabnike skirojev nekaj dni opozarjali, nato pa bodo mestni redarji skiroje, ki bodo parkirani drugje, odpeljali. "Voka Snaga ima nalogo, da vsak skiro, ki bo zunaj teh območij, naloži in odpelje," je povedal takrat in dodal, da bodo prostori brezplačni, kot so tudi brezplačna stojala za parkiranje koles.
Takrat je pojasnil tudi, da so skiroji pod pogojem, da je hitrost omejena, primerni za vožnjo v peš coni. "Bolt je to uredil tako, da čim pridejo v območje peš cone, se hitrost avtomatično zmanjša," je pojasnil, a pripomnil, da zadeve za zasebne lastnike električnih skirojev še ne znajo urediti.
"Naša želja je, da uporabniki skirojev hitrost prilagodijo na peš cono. Prednost imajo absolutno pešci," pravi.
Električni skiroji sicer spadajo v kategorijo lahkih motornih vozil. Električni skiro do 250 W brez sedeža za uporabo ne potrebuje registracije. Če pa skiroju dodamo sedež, je registracija potrebna. V tem primeru električni skiro spada v kategorijo "moped".
Električne skiroje lahko vozijo osebe, starejše od 14 let oziroma osebe od 12. do 14. leta, če imajo kolesarsko izkaznico. Prevažanje potnikov ni dovoljeno.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.