Po navedbah ministrice Aste Vrečko je bilo v zadnjih 20 letih skoraj 20 tovrstnih dodatkov podeljenih izključno pod dvema vladama predsednika SDS Janeza Janše. Zavrnila je tudi navedbe, da je nekdanji minister Vasko Simoniti iz vrst SDS dodatke podeljeval izključno za življenjsko delo.
Po njenih besedah gre za ponoven napad na kulturo in umetnost s strani SDS. "Obakrat, ko je bila imela ministrstvo za kulturo in ministra za kulturo, je stranka SDS delovala izrazito proti umetnosti, proti kulturi, izrazito nekulturno, tretjič pa je pravzaprav samostojno ministrstvo enostavno ukinila," je navedla.
"Žal smo priča popolni zlorabi demokratičnega instituta referenduma. Referendum je zgolj plačana predvolilna kampanja SDS, gre za nagovarjanje in preštevanje njihovih lastnih volivcev, gre za zlorabo upokojencev in upokojenk, tistih, ki težko živijo tudi zaradi preteklih odločitev stranke SDS, ko je bila na vladi," je dejala.

Poudarila je, da se tovrstni dodatki ne podeljujejo le na področju umetnosti, temveč tudi na področju športa in znanosti, "ampak seveda stranka SDS nima poguma ali pa želje, da bi se spravila na vse to". V SDS po njenih besedah vedo, da ljudje "podpirajo znanstvenike, podjetnike, športnike, raziskovalce, kultura pa se jim zdi tisto fino igrišče, kjer se lahko izživljajo, manipulirajo in ponižujejo kulturne delavce in delavke, umetnike in umetnice".
Vrečkova je med drugim izpostavila, da pri dodeljevanju dodatka ni avtomatizmov in da je zanj treba zaprositi. "Povprečno računamo, da bo šlo za največ štiri na leto," je pojasnila in zavrnila navedbe, da bo šlo za eksplozijo upravičencev.
Zavrnila je tudi navedbe SDS, da gre za "referendum proti vladi". "Tu imamo konkretno vprašanje, torej sami priznavajo, da zlorabljajo institut referenduma in za 6,7 milijona evrov si bodo plačali predvolilno kampanjo," meni ministrica.
"Verjamem, da večina ljudi razume, čemu je referendum namenjen, da podcenjevanje volivcev s strani stranke SDS ne bo uspešno," je dejala. Pojasnila je, da se sama referenduma ne bo udeležila, saj ga ne more razumeti drugače kot zlorabo in zavajanje.
Referendum o zakonu, ki ureja pravico do dodatka za izjemne umetniške dosežke, je zahtevala SDS s podpisi volivcev.
Hoivik izjave ministerice označil za laži
"Na referendum je treba oditi, ker tako narekuje tudi ustava. Ustava pravi, da ko ljudje spoznajo zmotno odločitev politike državnega zbora, imajo sami oblast in v tretjem členu drugega odstavka piše: V Sloveniji ima oblast ljudstvo, državljanke in državljani jo izvršujejo neposredno in z volitvami," je poslanec SDS Andrej Hoivik na današnji novinarski konferenci strnil razloge za udeležbo na referendumskem glasovanju. Spomnil je tudi na ustavno določbo, ki navaja, da je referendum direktna, neposredna odločitev državljanov in državljank glede posameznega vprašanja.
Za laži je označil izjavo ministrice za kulturo in koordinatorico Levice, ki je za laži in manipulacije označila več izjav in potez SDS. Poudaril je, da se sedaj dodatki k pokojninam umetnikom ne dedujejo avtomatsko, pač pa skladno z obstoječim zakonom o tem odloča vlada na predlog resornega ministra.

Za laž je označil tudi izjavo ministrice, da umetniki vplačujejo v pokojninsko blagajno. To drži le delno, samozaposlenim v kulturi prispevke plačuje država, torej davkoplačevalci, je poudaril Hoivik. Ob tem se je skliceval tudi na podatke, ki jih je ministrstvo posredovala v odgovor na eno izmed poslanskih vprašanj SDS, in kažejo, da je država za prispevke skoraj 2200 samozaposlenim v kulturi odštela 13 milijonov evrov.
"Nov zakon bo omogočal, da bodo ljudje, umetniki, ki niso plačali centa ali evra v svojem življenju, ker so bili vrhunski po mnenju ministrstva, sedaj upravičeni do dodatkov med 1000 in 2000 evrov vsak mesec. To je norčevanje iz delovnih ljudi," je bil ob tem oster Hoivik.
Obregnil se je še ob navedbo ministrice, da njihov resor prav tako plačuje socialne prispevke verskim uslužbencem, kar da SDS ne moti. Hoivik je v odgovor navedel, da je v letu 2025 za plačilo prispevkov za verske uslužbence predvidenih 2,7 milijona evrov, za samozaposlene v kulturi pa 13. "Pa naj si vsak ustvari svoje mnenje," je sklenil.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.