Ravenska območna enota Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) od leta 2007 izvaja program ukrepov za izboljšanje kakovosti okolja v Zgornji Mežiški dolini in tudi letos je organizirala odvzeme krvi otrokom iz Mežiške doline.
Vsako leto spomladi na odvzeme krvi vabijo triletnike iz občin Mežica in Črna na Koroškem. Vsakih pet let pa za primerjavo izvedejo t. i. prevalenčno študijo, v okviru katere na odvzeme krvi povabijo otroke določenih starosti iz celotne Mežiške doline, torej tudi iz občin Prevalje in Ravne na Koroškem.
Doslej so prevalenčne študije izvedli v letih 2008, 2013 in 2018, letošnja je bila četrta. S prevalenčno študijo obremenjenosti otrok Mežiške doline s svincem preverjajo prisotnost svinca v krvi otrok od prvega do šestega leta starosti in devetletnikih v Zgornji Mežiški dolini ter v krvi triletnikov v Spodnji Mežiški dolini.
Letos se je na raziskavo odzvalo 52,8 odstotka vabljenih iz Zgornje Mežiške doline in 30,3 odstotka vabljenih iz Spodnje Mežiške doline, kar je najslabši odziv do sedaj, so danes sporočili z območne enote NIJZ Ravne na Koroškem. Manjši interes občanov za udeležbo v raziskavi so označili kot posebno zaskrbljujoč.
"Rezultati študije so pokazali, da so letošnje povprečne vrednosti svinca v krvi otrok iz Zgornje Mežiške doline najnižje do sedaj. Vsako leto spremljamo vrednosti pri triletnih otrocih, v tej skupini letos v primerjavi z lanskim letom opažamo nekoliko višje povprečne vrednosti, višji je tudi delež triletnih otrok z visokimi vrednostmi svinca," so izpostavili na NIJZ.
Podatke so pridobili s kapilarnim odvzemom krvi v laboratorijih Zdravstvenega doma Ravne na Koroškem med 23. majem in 15. junijem letos, analize na vrednost svinca pa so bile izvedene na Kliničnem inštitutu za klinično kemijo in biokemijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.
Kandidatov za odvzeme krvi, ki so jim tudi poslali vabila, je bilo v celotni Mežiški dolini 664, glede na odziv vabljenih in ustrezanje kriterijem za vključitev pa so v analize zajeli 278 rezultatov vzorcev.
Izmerjene vsebnosti svinca v krvi otrok iz Mežiške doline v letu 2023 so bile od sedem do 1314 mikrogramov svinca na liter krvi. "Ob izredni izmerjeni vrednosti smo vzorec takoj ponovili in ugotovili, da je očitno prišlo do izredne kontaminacije prvega vzorca in rezultat sam nima druge povedne vrednosti," so razložili pri NIJZ.
Povprečna koncentracija svinca v krvi je bila 40,19 mikrograma na liter, geometrična srednja vrednost je bila 28,29 mikrograma na liter in mediana 27,5 mikrograma na liter. "Slednji sta za prikaz bistveno bolj primerni, ker izmerjena ekstremno visoka vrednost v precejšni meri dvigne povprečje," so podatke dodatno razložili na NIJZ.
Od vključenih v raziskavo je 13 otrok v krvi imelo povišane vrednosti svinca oz. več kot 100 mikrogramov na liter. Izmed teh jih je bilo 12 iz Zgornje Mežiške doline in eden iz Spodnje Mežiške doline, so med drugim še sporočili z NIJZ.
Medtem na ravenski enoti NIJZ za zdaj še proučujejo možnost, da bi še letos izvedli analiz krvi za preverjanje vsebnosti svinca pri tri leta starih otrocih v Črni na Koroškem, Mežici, na Prevaljah, Ravnah na Koroškem in v Dravogradu. Monitoring pa bo tudi del bodočega sanacijskega programa popoplavne obnove, so pojasnili na NIJZ.
Znano je namreč, da so letošnje poplave na Koroškem vzdolž celotne Mežiške doline in na območje Dravograda naplavile tudi velike količine s težkimi kovinami onesnaženega mulja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.