S koncem junija se je končalo prehodno obdobje za osebe, ki so imele osebno dopolnilno delo (ODD) priglašeno že pred 31. decembrom 2014. Omenjeni so lahko pol leta delali po starem zakonu, vsi, ki pa so se za takšno delo odločili prvič po letošnjem 1. januarju, so morali to početi po sistemu vrednotnic, svoje delo pa so morali priglasiti na Ajpesu (Agencija RS za javnopravne evidence in storitve).
Naj spomnimo, da po novem zakonu o delu na črno od 1. januarja javno dostopni seznam aktivnih izvajalcev osebnega dopolnilnega dela vodi Ajpes.
Kakšne so prve ocene sistema?
In tisto, kar vse najbolj zanima, je, kakšne rezultate prinašajo novi ukrepi. Na ministrstvu za delo so za 24ur.com povedali, da je po njihovih ocenah odziv s trga pozitiven. Očitno je, da si ljudje želijo svoje delo opravljati na zakonit način, kar je bil tudi osnovni cilj uvedbe sistema vrednotnic, pravijo. Natančnejše podatke bodo imeli šele v drugi polovici leta, ko bo izteklo tudi omenjeno prehodno obdobje in bo stanje na tem področju bolj jasno.
Kljub temu dodajajo, da je na podlagi podatkov o številu izdanih vrednotnic na upravnih enotah, kot tudi številu prijavljenih oseb pri Ajpesu, opazen pozitiven trend, saj je iz meseca v mesec več oseb, ki opravljajo delo preko instituta osebnega dopolnilnega dela.
"Z uvedbo vrednotnice se je zasledovalo tudi načelo "vsako delo šteje", ki ga v zadnjih letih zasleduje politika našega ministrstva, na podlagi katerega se plačujejo prispevki za socialno varnost, ki posamezniku prinašajo tudi določene pravice ter tako vsaj neko minimalno socialno varnost," so še dodali na ministrstvu za delo.
Ajpes: V juniju je zaznati več prijav
Ob koncu prehodnega obdobja nas je zanimalo, ali so na Ajpesu morda zaznali povečano število prijav. Njihov odgovor je bil pozitiven, posredovali pa so nam tudi podatke o številu prijav skozi mesece od uveljavitve nove uredbe.

"Iz podatkov je razbrati, da je v mesecu juniju – do 17. junija je že 409 vpisanih oseb – prišlo do povečanega števila priglasitev oseb v seznam glede na pretekle mesece," pojasnjujejo na Ajpesu.
V obdobju od 1. januarja do 17. junija pa je stanje vpisanih del na seznamu, če upoštevamo, da ima lahko ena oseba priglašenih več del, naslednje:

Kdo lahko opravlja ODD?
Osebno dopolnilno delo lahko izvaja le fizična oseba za fizično osebo, prihodek izvajalca pa je na letni ravni omejen na največ 5948,64 evra. Nadzor nad osebnim dopolnilnim delom izvaja Finančna uprava RS (Furs).
Vrednotnico mora v primerih, ko je naročnik storitve znan, za izvajalca kupiti naročnik, v primerih, ko naročnik storitve ni znan, pa izvajalec.
Koliko je treba plačati?
Za vrednotnico je treba na upravnih enotah odšteti devet evrov: sedem evrov za pokojninsko, dva evra pa za zdravstveno zavarovanje izvajalca. Ena vrednotnica pomeni en dan pokojninske dobe.
Kaj so osebna dopolnilna dela?
Pod osebna dopolnilna dela štejejo pomoč v gospodinjstvu, pri čiščenju stanovanja ali stanovanjske stavbe, vzdrževanje pripadajočih zunanjih površin, pomoč pri kmetijskih delih, varstvo otrok, pomoč starejšim, bolnim in invalidom ter spremstvo oseb, ki potrebujejo nego. Na novo so na seznam vključeni inštrukcije, prevajanje, lektoriranje, izvajanje umetniških vsebin ob zasebnih dogodkih ter pomoč pri oskrbi hišnih živali.
Prav tako so osebno dopolnilno delo izdelovanje in prodaja izdelkov domače in umetnostne obrti, izdelovanje, popravilo in prodaja izdelkov, ki jih je mogoče izdelovati na domu pretežno ročno ali po pretežno tradicionalnih postopkih, nabiranje in prodaja gozdnih sadežev in zelišč ter mletje žita, žganje apna ali oglja na tradicionalen način in prodaja.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.