
Poslanci in ministri koalicije so se s premierom Janšo pogovarjali o predlogu proračunov za leti 2006 in 2007 ter aktualnih vprašanjih. "Proračun je v veliki meri usklajen, odraža pa prioritete, ki so zapisane tudi v koalicijski pogodbi," je zvečer, še pred koncem pogovorov s poslankami, poslanci in ministri iz vrst SDS, NSi, SLS in DeSUS, novinarjem povedal Janez Janša.
Koalicijsko usklajevanje vedno naplavi veliko dodatnih predlogov, je o pogovorih povedal Janša. Kot področje, kjer imajo udeleženci sestanka še posebej veliko predlogov, je izpostavil prometno infrastrukturo. Na tem področju se sredstva sicer povečujejo, predvsem za državne ceste. Po drugi strani se proračunska sredstva za avtoceste zmanjšujejo, ker bodo ta program financirali drugače. Vendar pa se bo izvajal z nespremenjenim tempom, je zagotovil Janša.
Več za znanost iin razvoj
Državni proračun za prihodnji dve leti predvideva več sredstev za tehnološki razvoj in znanost, skladnejši regionalni razvoj ter spodbujanje konkurenčnosti. Manj sredstev pa se tokrat namenja za materialne stroške, je povedal Janša. Izpostavil je še, da se proračunski primanjkljaj ne bo povečal, temveč se bo v obeh prihodnjih letih celo zmanjšal.
Kot je sredi poletja ob sprejemu okvirov za pripravo proračunov predvidela vlada, naj bi proračunski primanjkljaj v letu 2006 znašal 1,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), v letu 2007 pa naj bi se znižal na 1,2 odstotka BDP.
Znižanje davkov
Prvič po dolgem času se bodo v Sloveniji znižali tudi davki, je še povedal Janša. Vlada je namreč ob pripravi proračuna upoštevala znižanje davka na izplačane plače že naslednje leto za 20 odstotkov in v obdobju štirih let njegovo popolno ukinitev. S tem bo v naslednjem letu prišlo do izpada proračunskih prilivov v višini 15 milijard tolarjev, v štirih letih pa več kot 100 milijard tolarjev. Izpad se bo nadomestil z varčevanjem na postavkah, ki niso tako nujne, ne da bi povečevali primanjkljaj ali zadolževanje, je poudaril Janša.
Neznanke v proračunu za 2007
Ker nova finančna perspektiva za obdobje 2007-2013 še ni sprejeta, se vlada zaveda, da je v proračunu za leto 2007 še precej neznank. Verjetno bo potreben rebalans, da bomo slovenski proračun uskladili z evropskim, je napovedal Janša. Vlada zaenkrat izhaja iz predpostavke, da bo ta proračun podoben predlogu, ki ga je dalo luksemburško predsedstvo EU.
Po besedah tiskovnega predstavnika vlade Valentina Hajdinjaka bo vlada oba proračuna predvidoma sprejela v četrtek. V DZ pa mora proračunske dokumente poslati najpozneje do 30. septembra.