Slovenija

Vrhniškemu Kemisu grozi odklop iz vodovodnega omrežja

Vrhnika, 03. 03. 2020 18.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
N.P. / STA
Komentarji
3

Vrhniška družba Kemis je prejela odločbo, s katero ji grozi odklop iz vodovodnega omrežja, je potrdil direktor družbe Boštjan Šimenc. Gre za posledico odločbe okoljskega inšpektorata iz oktobra lani, da je podzemni rezervoar za požarno vodo nelegalen objekt, ki ga mora Kemis odstraniti do 15. aprila letos.

Vrhniška družba za predelavo odpadkov Kemis je prejela odločbo, s katero ji grozi odklop iz vodovodnega omrežja. Kot je povedal direktor družbe Boštjan Šimenc, se bodo na odločbo pritožili, saj bi prekinitev dobave vode onemogočila požarno varnost objekta in vseh v njem skladiščenih odpadkov.

Inšpektorat RS za okolje in prostor je z odločbo z dne 14. oktobra 2019 Kemisu naročil, da mora nelegalni objekt, podzemni rezervoar za požarno vodo, v sklopu reciklažnega centra na Vrhniki odstraniti do 15. aprila 2020. Kemis za objekt nima ne gradbenega ne uporabnega dovoljenja. Gradbeni zakon obravnava tak objekt kot nelegalen objekt, so takrat pojasnili odločitev.

Če je nedovoljen objekt priključen na gospodarsko in javno infrastrukturo, mora upravljalec priključke po navedbah inšpektorata odklopiti, razen če so potrebni za izvršitev inšpekcijskih ukrepov ali pridobitev predpisanih dovoljenj.

Po poročanju časnika Delo so ta teden sicer zaokrožile informacije, da je gradbena inšpekcija za črno gradnjo razglasila tudi glavno stavbo Kemisa in nadstrešnico. Kot je povedal Šimenc, o tem ne vedo ničesar.

V Kemisu so v okviru sanacije po požaru maja 2017 med drugim izvedli celovito nadgradnjo požarnega sistema, v okviru katere so celotno skladišče odpadkov pokrili z avtomatsko gasilno napravo na težko peno. Območje trdnih odpadkov in manj nevarnih tekočih odpadkov so ob tem pregradili v manjše požarne sektorje, s čimer so fizično omejili širjenje plamena.

Požar v Kemisu je izbruhnil maja 2017.
Požar v Kemisu je izbruhnil maja 2017. FOTO: Bobo

Po požaru sanirani objekt obsega odprto nadstrešnico, kjer se hranijo odpadki, prizidek k njej ter kot del novega avtomatskega gasilnega sistema na novo zgrajeni podzemni betonski rezervoar za požarno vodo z nadzemnim kontejnerjem. Slednjega bi Kemis lahko zgradil le na podlagi gradbenega dovoljenja, ki pa ga ni pridobil.

Gradbena inšpekcija je zato v začetku lanskega avgusta ugotovila, da so vsi trije po požaru obnovljeni objekti reciklažnega centra črna gradnja. Podjetje je obnovo izvedlo brez gradbenega dovoljenja, so ugotovili inšpektorji in Kemisu naložili odstranitev. Prav tako so podjetju naložili takojšnjo prekinitev izvajanja dejavnosti v spornih objektih.

Po Kemisovi pritožbi je ministrstvo za okolje in prostor septembra odločbo inšpektorata odpravilo in mu zadevo vrnilo v ponovni postopek. Ta naj bi novo odločitev izdal v roku enega meseca, a tega ni storil. Izdal je le delno odločbo, v kateri je presodil, da je podzemni betonski rezervoar za požarno vodo, ki ga je Kemis zgradil v času sanacije po požaru, črna gradnja. A ker ta objekt ni bistven za Kemisovo dejavnost, jo podjetje lahko opravlja še naprej.

Še zmeraj pa ni odločitve o drugih dveh objektih v okviru reciklažnega centra. Inšpektorat mora presoditi, ali sta bila po požaru le obnovljena ali pa zgrajena na novo. Po neuradnih informacijah naj bi, kot omenjeno, presodil, da gre za črno gradnjo.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

VAREN
03. 03. 2020 20.00
+4
ŠIMENC ne laži. Ko si bil priklopljen na vodovodno omrežje, ti je v podjetju zagorelo. Torej ti ta voda ni pomagala pri požarni varnosti. Požar so ti pogasili drugi, ne tvoja voda, ne nobena požarna naprava, ki bi morala biti in priklopljena na to vodo.
felix59 drugič
03. 03. 2020 19.28
+54
Pa je bil Inšpektorat za okolje in prostor tudi tako odločen rušiti nelegalno črno gradnjo Jakliču v Polhovem gradcu , Turku nelegalno sušilnico sadja , in bistri sodnici Tini Benčič njeno črno gradnjo na kmetijskem zemljišču , ki pa sploh ni v njeni lasti. NE , niso bili tako zagrizeni in to samo zaradi tega , ker so vsi isti lopovi.
ni_mi_vse_eno
03. 03. 2020 21.17
+1