Največ, 37 stopinj Celzija, so izmerili v Biljah pri Novi Gorici, v Kopru dve stopinji manj. 36 stopinj so ob 15. uri namerili v Lendavi, 34 v Ljubljani, v najhladnejšem delu države, t.i. slovenski Sibiriji, na Babnem polju, pa so se zjutraj zbudili pri svežih 12 stopinjah, popoldne pa je temperatura tudi tam presegla 30 stopinj.
Toplotna obremenitev, ki jo prinaša vročinski val, je velika, še posebej na Primorskem in v mestih. Nekaj olajšanja, pa tudi težav, so sicer ponekod prinesle popoldanske plohe in nevihte.
Pri Kopru so tako morali gasilci gasiti okoli 800 kvadratnih metrov travnate površine, ki je zagorela zaradi udara strele.
Strela je udarila v dimnik stanovanjske hiše na Rodinah v občini Žirovnica in ga podrla. Gasilci GARS Jesenice in PGD Smokuč so prekrili streho, ki jo je poškodoval podrt dimnik.
Štirim planincem, ki so želeli sestopiti s planine Korošica v občini Tržič, pa je hudournik odnesel pot in niso mogli naprej. Reševalci Postaje GRS Tržič so planincem pomagali prečkati hudournik in jih nepoškodovane pospremili v dolino do vozila.
Od 1. junija do vključno 6. avgusta je bilo v Ljubljani 29 vročih dni
V prvem avgustovskem tednu se je začelo novo, letos že četrto, vročinsko obdobje. Po izračunih vodilnih svetovnih meteoroloških centrov (ECMWF, NCEP) bo obdobje z najvišjimi dnevnimi temperaturami nad 30 stopinj Celzija in s tem povezano toplotno obremenitvijo trajalo vsaj do druge polovice prihodnjega tedna, nato pa naj bi vročina popustila, povečala pa se bo tudi verjetnost za nastanek popoldanskih ploh in neviht, navajajo na Arsu.
Najbolj vroče bo na Primorskem, kjer bodo najvišje dnevne temperature do okoli 36 stopinj Celzija. Drugod po državi pričakujemo temperature do 33 ali 34 stopinj Celzija. A pozna se, da so avgustovske noči že daljše kot julija in zato se ponoči zrak bolj ohladi.
''V tem vročinskem obdobju ekstremno visokih avgustovskih temperatur ne bomo dosegli, prav tako zelo verjetno v avgustu ne bo rekordnega števila vročih dni. Do sedaj je bilo avgusta v večjem delu Slovenije največ vročih dni leta 2003, v Ljubljani 23. Dan manj jih je bilo leta 1992. Do vključno 6. avgusta so bili letos v Ljubljani trije vroči dnevi, v tem vročinskem obdobju jih pričakujemo še najmanj osem,'' so pojasnili na Arsu.
Dodali so, da ''kot vse kaže, utegne biti tako po povprečni temperaturi zraka kot po številu vročih dni letošnje meteorološko poletje (meseci junij, julij, avgust) drugo ali tretje najbolj vroče doslej. Največ vročih dni je bilo v Ljubljani poleti leta 2003, in sicer 52, sledi poletje 2012 z 39 vročimi dnevi. Od 1. junija do vključno 6. avgusta je bilo v Ljubljani 29 vročih dni''.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.