Končno se je vsaj malce ohladilo, novica pa bo vsaj nekaj olajšanja prinesla tistim delavcem, ki so morali zadnjih nekaj tednov delati na hudi vročini, v velikih proizvodnih prostorih, kjer se je segrelo tudi prek 40 stopinj Celzija, ali pa zunaj na nevzdržni vročini. In če ves čas poslušamo opozorila, da so že običajni dnevni opravki na tako visokih temperaturah lahko zelo nevarni, pa so mnogi na takšni vročini preživeli ves svoj delavnik.
Mnogi so morali kljub hudi vročini osem ur dnevno opravljati svoje delo. Tako nam je pisal bralec, da so v lakirnici podjetja v Zalogu pri Ljubljani v torek ob 17. uri izmerili kar 41 stopinj. "Delamo v lakirnici z laki in razredčili, kjer je že tako slab zrak," pravi bralec. Pisal nam je tudi delavec komunale, ki je razočaran, da so prebivalci z negodovanjem sprejeli odločitev komunale, da bodo v teh vročih dneh bolj zgodaj zjutraj začeli z delom. "Moti jih, če jih zjutraj zbudi smetarski tovornjak," pravi in dodaja, da se nihče od njih očitno ne zave, kako naporno je v tej vročini pobirati smeti. Zanimivo je, da se nekatere države ob tako hudi vročini odločijo za ukrepe, ki zajamejo širšo populacijo. Tako so makedonske oblasti zaradi peklenske vročine predlagale delodajalcem, da omogočijo izostanek od dela nosečnicam in ljudem s kroničnimi zdravstvenimi težavami. Pri nas se pristojno ministrstvo za zdravje ni odločilo za takšne poteze, so pa na straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) objavili navodila oziroma napotke prebivalcem, kako ravnati v vročini. Med temi napotki so tudi nasveti, da je potrebno zmanjšati izpostavljenost vročini, omejiti fizične aktivnosti in zaužiti zadostne količine tekočin. Ti nasveti pa za vse tiste, ki so se te dni potili na gradbiščih in delali na terenu niso veliko koristili, saj so jim delodajalci le malo prisluhnili.
Letos inšpektorji zaznali 13 kršitev, največ julija

Inšpektorat za delo je v prvih šestih mesecih letošnjega leta na področju celotne Slovenije zabeležil 13 kršitev glede zagotavljanja ustreznih temperatur zraka v delovnih prostorih. V mesecu juliju so zaznali več prijav glede visokih temperatur v delovnih prostorih. "V zadnjih desetih dneh dejansko ugotavljamo povečano število prijav zaradi visokih temperatur, kar je vsekakor tudi posledica medijskih objav in prispevkov ter daljšega trajanja takšnih razmer," pravijo na inšpektoratu za delo in dodajajo: "V velikem številu primerov ugotavljajo, da delodajalci nimajo sprejetih ukrepov za varovanje delavcev pred tveganji zaradi povišanih temperatur."
Že pred časom smo poročali, da mnogi delajo na temperaturah, ki so lahko zanje tudi nevarne. Takrat smo podrobno pojasnili, kaj pravi zakonodaja, ki sicer določa, da mora delodajalec zagotoviti, da temperatura zraka v delovnih prostorih med delovnim časom ustreza fiziološkim potrebam delavcev glede na naravo dela in fizične obremenitve delavcev pri delu. Temperatura zraka v delovnih prostorih sicer ne sme presegati 28 stopinj Celzija (izjema so t. i. vroči delovni prostori), na vprašanje, kako je z delavci, ki delajo na prostem, pa na inšpektoratu za delo pojasnjujejo, da mora delodajalec, če delavci delajo na prostem, delovna mesta med drugim urediti tako, da so delavci zavarovani pred neugodnimi vremenskimi vplivi.
Delodajalec mora sprejeti zaščitne ukrepe
Na inšpektoratu za delo so jasni: pravilniki nalagajo delodajalcu dolžnost, da s sprejetjem ustreznih preventivnih ukrepov zagotovi delavcem varnost in zdravje v zvezi z delom. Za katere ukrepe se bo delodajalec odločil je odvisno od konkretnih razmer in okoliščin, ukrepi pa morajo biti opredeljeni v delodajalčevi izjavi o varnosti z oceno tveganja. Na inšpektoratu še pojasnjujejo, da zakonodaja ne predpisuje konkretnih ukrepov, zato pa inšpektorat delavcem in delodajalcem svetuje, kateri ukrepi so primerni. So pa vsekakor odvisni od zunanjih temperatur, še dodajajo. »Ukrepi pri 28 stopinjah niso enaki tistim pri 38 stopinjah, prav tako so ukrepi odvisni tudi od intenzivnosti delovnega procesa, od fizičnih naporov, od starosti delavcev ter tudi od njihovega zdravstvenega stanja,« pojasnjujejo na inšpektoratu.
Kolektivna pogodba za gradbeništvo: delavci na gradbišču do temperature 45 stopinj C

Posamezne vidike glede zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu lahko posebej urejajo tudi kolektivne pogodbe. Tako je kolektivna pogodba gradbenih dejavnosti, ki je sicer ta trenutek odpovedana in se pripravlja nova, na primer med obveznostmi, ki jih ima delodajalec, določala tudi, da se pri nižjih temperaturah delo normalno izvaja do temperature – 8 stopinj Celzija, pri nižjih temperaturah se izvajajo dela samo pod pogojem, da so delavci opremljeni z ustreznimi osebnimi varovalnimi sredstvi, pri čemer je treba za delo pri nižjih temperaturah poskrbeti tudi za tople napitke in za urejen prostor za občasno ogrevanje delavcev. Glede višjih temperatur pa je kolektivna pogodba določala, da se pri višjih temperaturah normalno dela do 45 stopinj Celzija.
Tudi v vročini je zaščitna oprema obvezna, lahko pa prilagodijo uniforme
Na vprašanje, kako je s prilagoditvijo zaščitne opreme v tako vročih dneh, na inšpektoratu pojasnjujejo, da je uporaba osebne varovalne opreme v določenih delovnih procesih obvezna, saj varuje delavca pred določenimi nevarnostmi. Je pa pri tem potrebno biti pozoren na to, da uporaba te osebne varovalne opreme v določenih pogojih ne povzroča dodatnih tveganj za varnost in zdravje delavcev. V takšnih primerih mora delodajalec sprejeti drugačne oziroma ustreznejše ukrepe, še navaja inšpektorat. Navadne delovne obleke ali uniforme, ki niso posebej namenjene zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri delu, ne predstavljajo osebne varovalne opreme, zato bi v takšnih primerih delodajalec takšna oblačala lahko prilagodil trenutnim temperaturnim razmeram.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.