S hladno fronto se končuje drugi letošnji vročinski val. Njegova posebnost je, da je neobičajno toplo tudi v alpskem svetu, saj se najtoplejši zrak k nam ni razširil neposredno iz severne Afrike in Sredozemlja, kot je to običajno, ampak nas je dosegel iz Francije in Nemčije.
Tako so na Kredarici že včeraj zabeležili nov temperaturni rekord za mesec junij (ogrelo se je do 17,9 stopinje Celzija, prejšnja rekordna znamka iz leta 2012 je bila tako presežena za pol stopinje Celzija), ki pa smo ga danes znova presegli, saj so namerili 21 stopinj Celzija.
Rekordi so padli v več krajih po državi. V Ratečah je živo srebro naraslo na 35 stopinj Celzija, kar je 4 stopinje več od dosedanjega rekorda. Rekordno temperaturo so namerili tudi v Slovenj Gradcu (35 stopinj Celzija), Idriji (37 stopinj Celzija), Ljubljani (36 stopinj Celzija), Kočevju, Češnjici v Bohinju in Postojni. V Brežicah naj bi celo namerili 39 stopinj.
Včeraj je bilo zelo vroče v večjem delu države. V Biljah pri Novi Gorici se je ogrelo do 36,5 stopinje Celzija, kar je le pol stopinje manj od postajnega temperaturnega rekorda za junij. Je bil pa rekord presežen na Letališču Portorož, kjer je bilo po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) izmerjenih 35,6 stopinje Celzija.
Kakšni so dosedanji junijski rekordi?
Tako huda vročina v juniju je zelo nenavadna, saj običajno najvišje temperature pri nas beležimo v drugi polovici julija ali prvi polovici avgusta. Po podatkih Arsa smo po nižinah junija v preteklosti večkrat izmerili temperaturo nad 33 stopinj Celzija, le redko pa nad 35 stopinj Celzija.
V zadnjih 70 letih je bila najvišja temperatura izmerjena 22. junija 2000 v Metliki, ko je bilo 37,5 stopinje Celzija. Le pol stopinje manj smo izmerili 12. oziroma 13. junija 2003 v Biljah pri Novi Gorici in na Slapu pri Vipavi ter 30. junija 1950 v Murski Soboti. Na glavni ljubljanski meteorološki postaji je junijski rekord 35,6 stopinje Celzija izmerjen 11. junija 2003.
Kako kaže v prihodnjih dneh?
Ponoči se bodo še pojavljale krajevne padavine, do jutra pa se bo v večjem delu države delno zjasnilo. Sledi sončen dan s precej nižjimi temperaturami, ki v večjem delu države ne bodo presegle 30 stopinj Celzija. Izjema je le Primorska, kjer jih bo tudi jutri blizu 35.
Podobno bo ob koncu tedna, v ponedeljek pa bo vročina tudi v notranjosti države spet nekoliko bolj pritisnila.
Kakšna je uradna definicija vročinskega vala?
Z večernim prehodom hladne fronte se bo tako končal že drugi letošnji vročinski val, kar je za junij zelo nenavadno.
Do vključno leta 1995 so bili junijski vročinski valovi pri nas zelo redki, v Novem mestu so celo povsem izostali. Po tem letu pa se je situacija precej spremenila, saj je le nekaj junijev minilo brez njih.
Kdaj pa sploh govorimo o vročinskem valu? Enotne definicije ni, za kar so krive predvsem različne klimatske značilnosti po svetu. Pri nas vročinski val utemeljujemo s povprečnimi temperaturami zraka. Ta mora vsaj tri dni zapored presegati mejno vrednost, ki je določena na podnebno območje. Za osrednjo, vzhodno Slovenijo je meja 24, za Gorenjsko, Notranjsko ter dvignjen svet Štajerske in Dolenjske 22, za Primorsko pa 25 stopinj Celzija.
Vročinski val se je v Ljubljani uradno začel že v ponedeljek, ko je povprečna temperatura zraka dosegla 24,5 stopinje Celzija. Včeraj je povprečna temperatura zraka tudi zaradi zelo toplega jutra presegla celo 27 stopinj Celzija in s tem je bil kriterij za že drugi letošnji vročinski val izpolnjen.
Poleg vročine še povečana vlažnost zraka
Na občutek vročine poleg temperature zraka močno vpliva tudi zračna vlaga. Naše telo se namreč hladi tako, da izloča znoj. Če je v zraku veliko vlage, znoj ne izhlapeva ali pa izhlapeva počasneje, zato nam je še bolj vroče, kot bi pričakovali glede na izmerjeno temperaturo.
Kot primer navedimo včerajšnjo temperaturo zraka v Črnomlju, ki je dosegla 32 stopinj Celzija ob 55-odstotni relativni vlagi. Naše telo jih je občutilo, kot da bi bilo 36 stopinj Celzija. V primeru, da bi bila vlaga še višja, okoli 70-odstotna, bi toplotni indeks znašal kar 40 stopinj Celzija, v primeru nižje, 30-odstotne vlage, pa bi bila toplotna obremenitev enaka temperaturi zraka, torej v našem primeru 32 stopinjam Celzija.
Danes bo toplotna obremenitev še velika, jutri pa bo v večjem delu države popustila. Arso je danes za vso Slovenijo izdal oranžno vremensko opozorilo. To pomeni, da visoke temperature že vplivajo na zdravstveno stanje občutljivejšega dela populacije, zato se v času najhujše vročine zadržujte v senci, odsvetuje se velike fizične napore. Uživajte lahko hrano in pijte zadostno količino tekočine. Bivalne prostore zračite ponoči in zjutraj. Na soncu parkirana vozila pred začetkom vožnje dobro prezračite.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.