Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) je na dvodnevni seji, ki poteka v Laškem, sprejel stališče do nasilja v slovenskih šolah, zlasti ob zadnjem primeru nasilja na srednji šoli Domžale. Predlagajo, da zakonodaja bolje zaščiti položaj učitelja in mu omogoči uresničevati izobraževalne in vzgojne cilje.
V SVIZ so prepričani, da je nasilje v šolah "pojav, ki ga ne morejo reševati le šole, učitelji in starši, ampak je problem, za katerega smo odgovorni vsi". Brez razumevanja sprememb v družbi in družini po njihovem mnenju ni mogoče pojasniti vzrokov za nasilje v šolah.
Zapleteni postopki vzgojnih ukrepov
Po opozorilih SVIZ so preveč poudarjene le pravice učencev in dijakov. Te bi bilo treba bolj uravnotežiti tudi z dolžnostmi. Opozarjajo tudi na zahtevnost in zapletenost postopkov izrekanja vzgojnih ukrepov, pri katerih se "izgubi povezanost med nesprejemljivim dejanjem dijaka oziroma učenca in vzgojnim ukrepom kot posledico takega ravnanja". Predlagajo, da zakonodaja bolje zaščiti položaj učitelja in mu omogoči uresničevati izobraževalne in vzgojne cilje.
Več pozornosti poklicnim šolam
Pričakujejo, da bodo učitelji in učiteljice na poklicnih šolah deležni več dodatnega izobraževanja, ki jim bo omogočilo "uspešnejše soočanje s pojavi nasilja in učinkovito spodbujanje dijakov za delo". Minister za šolstvo in šport Milan Zver je po navedbah učiteljskega sindikata ob nastopu mandata obljubil, da bo več pozornosti namenil delovanju poklicnih šol. "Treba bi bilo zmanjšati normative, omogočiti več individualne pomoči za dijake in zaposliti dodatne svetovalne delavce". Ministrstvo bi moralo z ustrezno štipendijsko politiko in vlaganjem dodatnih sredstev v pogoje za delo in učenje prispevati k ustvarjanju pozitivne klime na teh šolah, so še navedli v SVIZ.
Posnetek je na splet prišel "po nesreči"
Potem, ko je po spletu zakrožil film dijakov prvega letnika Srednje šole Domžale, ki med poukom divjajo in ne upoštevajo učitelja, je ekipa 24ur danes v kamero ujela njihove vrstnike na tej šoli. Stališča dijakov so precej podobna: večina jih dogodek obsoja. Kot je bilo slišati, naj bi bilo dijakom žal, da se je to zgodilo in da je film na internet prišel "po nesreči".
V sredo bosta na šoli kar dva pomembna sestanka. Vodstvo šole se bo sestalo s starši dijakov, ki so posneli sporni film, izredni sestanek pa je sklicala tudi šolska dijaška skupnost.
Kot je znano, je v domžalskem srednješolskem centru skupina mladoletnih dijakov poklicne šole med poukom slovenskega jezika v navzočnosti učitelja razdejala eno od šolskih učilnic. Svoje ravnanje, ki je trajalo več mesecev, so celo posneli, nato pa posnetek objavili na svetovnem spletu.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.