V Lekarni Ljubljana se zaenkrat nočejo odzivati. So pa v javnosti že večkrat zatrjevali, da gre za dobiček iz tržnega dela, to je prodaje zdravil brez recepta in drugih artiklov, ne pa iz zagotavljanja javne službe oziroma zdravil na recept. Neuradno naj bi med 313 zaposlenih razdelili več kot 2 milijona evrov dobička. V oči pa bode predvsem dejstvo, da gre za javni zavod, v katerem naj bi se dobiček vračal ustanovitelju in ne posameznikom. "Predvsem je to sporno s tega zornega kota, da lekarniško storitev v javnem sistemu plačuje zavod za zdravstveno zavarovanje, ki očitno te storitve preplačuje,“ pojasnjuje Aleš Živkovič, direktor Inštituta za ekonomske raziskave v zdravstvu – INERCH.
Na zdravstveni zavarovalnici kratko odgovarjajo, da nimajo vpogleda v finančno poslovanje, zato ne morejo ugotoviti iz katerega dela dejavnosti izhaja dobiček, ki ga je ustvarila Lekarna Ljubljana. Prav tako navajajo, "da v primeru, da dobiček izhaja iz tržnega dela poslovanja, potem je to dober poslovni rezultat, ki mu ni mogoče ničesar očitati".
Živkovič pojasnjuje, "da s tem, kar se dogaja zdaj, bolniki plačujejo lekarnam svoje dobičke. Se pravi, da gre vse skupaj v breme javne zdravstvene blagajne". Po njegovih besedah, bi bilo treba čim prej opraviti revizijo lekarniške storitve, ki je doslej niso še nikoli.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.