Jeremy Corbyn na Otoku predstavlja precej drugačno politiko tudi od tiste, ki jo vodi njegova laburistična stranka. Sam se predstavlja kot socialist. Znan je po svojih protivojnih stališčih, že desetletja opozarja na krivice, ki se godijo Palestincem, zaradi česar je pogosto slišal očitke o antisemitizmu, je tudi glasen kritik neoliberalizma. Med drugim se zavzema za brezplačno javno šolstvo, zdravstvo, višje davke za najbogatejše, za jedrsko razoroževanje in za to, da se Združeno kraljestvo ne vpleta v vojaške spopade.
Na dogodku v Ljubljani je uvodoma delil svoj pogled na to, kakšen učinek so imele politike uničevanja socialne države na Otoku: "Preden je prišel neoliberalizem v Veliko Britanijo, ni bilo vse popolno, ampak moja generacija je imela brezplačno šolstvo in zdravstvo in pokojnino, od katere si lahko preživel. Še vedno imamo zdravstvo, ki pa je vedno bolj privatizirano in zaračunava ogromne stroške. Ljudje zapustijo univerzo z vsaj 70.000 funti (cca 82.000 evri) dolga. Imamo stanovanjski sistem, ki je nevzdržen, gentrificira mestna središča in izganja delavce daleč na obrobje, od koder morajo potovati na delo. Ljudje v 30 in 40 nimajo svojega prostora in živijo pri starših. In imamo 300.000 ljudi, ki so brezdomci, živijo na ulicah ali tleh svojih znancev. To so rezultati uničevanja socialne države. Zato moramo imeti načrt in ljudem prinesti upanje. Enotnost delavskega razreda in enotnost levice je tista, ki lahko prinese to upanje. In pa nikakor ne dopustiti skrajni desnici in rasistom, da krivijo priseljence. Oni niso povzročili ničesar od tega."
Z Natašo Sukič sta se strinjala, da je naloga politične levice na prihajajočih evropskih volitvah, da po desetletjih neoliberalne razgradnje in desničarskega populizma povrne upanje v solidarnost in socialno pravičnost. Poleg tega sta prepričana, da je mirovniško usmerjena politika ključna v današnjem trenutku številnih vojn in mednarodnih kriz. Povečevanje oboroževanja zgolj vodi v nove napetosti in konflikte, pri tem pa jemlje sredstva, ki bi jih lahko namenili za reševanje svetovnih problemov in za dvigovanje našega standarda življenja, sta izpostavila.
"Vsak milijon dolarjev, ki ga porabimo za oboroževanje, je milijon dolarjev, ki ga ne porabimo za zdravstvo, za šolstvo, za tiste, ki bi ga dejansko potrebovali," meni Corbyn.
V pogovoru sta se dotaknila tudi morebitne izročitve Juliana Assangea ZDA, kjer ga obtožujejo izdaje državnih skrivnosti in vohunskih aktivnosti. "Imel sem čast sodelovati z Julianom Assangeom. Je pogumen novinar in njegovo delo nikakor ni omejeno samo na vojaške in obveščevalne zlorabe velikih držav, ampak recimo tudi početje globalnih multinacionalk na afriškem kontinentu in še marsikaj. Julian je zaprt v zaporu Bellmarsh, za katerega vam lahko povem, da gre za grozen zapor, ki sem ga velikokrat obiskal, ko sem se srečeval z Julianom in drugimi političnimi zaporniki," je dejal britanski politik. Napovedal je, da so v primeru odločitve za izročitev ZDA že pripravili pritožbo na Evropskem sodišču za človekove pravice.
Pogovor s Corbynom, ki je potekal na Gospodarskem razstavišču, je odprl predvolilne aktivnosti Evropske levice (EL), katere aktivni član je tudi stranka Levica. Aktivnosti bodo potekale tudi v soboto, ko bo generalna skupščina EL odločala o svojem vodilnem oziroma Spitzenkandidatu za evropske volitve in volilnem manifestu za prihajajoče volitve.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.