Začetek junija nam je prinesel hiter prehod v poletje. Že v preteklih dneh se je na Goriškem ogrelo do 30 stopinj Celzija, medtem ko smo drugod po državi izmerili okoli 28 stopinj Celzija. V prihodnjih dneh bo postopno še nekoliko topleje in v soboto bomo prvih 30 stopinj Celzija izmerili v večjem delu države. Kljub zelo hladnemu vremenu, ki nas je spremljalo v zadnjih tednih, se bo to zgodilo celo nekoliko prej kot običajno. Po podatkih Agencije RS za okolje je večina nižinskih postaj v zadnjih 30 letih prvi vroč dan v povprečju zabeležila okoli 12. junija, zaradi vpliva morja na naši obali pa vročina pritisne nekoliko kasneje kot v notranjosti države.
Vse toplejša postajajo tudi jutra. Najnižje temperature se danes ponekod po državi niso spustile pod 15 stopinj Celzija.
Kaj pravi vremenska napoved?
Sredi dneva in popoldne bo nastalo nekaj kopaste oblačnosti, iz katere se bodo razvile krajevne plohe in nevihte. Zaradi pregretega ozračja lahko nekatere izmed njih prerastejo v močnejše z nalivi in točo. Na Goriškem se bo ogrelo do 30 stopinj Celzija, drugod po državi bomo izmerili od 27 do 29 stopinj Celzija.
Dopoldansko sonce in popoldansko loterijo ploh in neviht lahko pričakujemo tudi jutri. Zaradi obrata vetra na jugozahodno smer bo v zahodni Sloveniji jutri za spoznanje manj toplo s temperaturami okoli 26 stopinj Celzija, drugod po državi se bo ogrelo do 29 stopinj Celzija.
Od četrtka do sobote bo sončno z le majhno možnostjo nastanka popoldanskih ploh in neviht. Ker bo pihal jugozahodni veter, bomo najvišje temperature izmerili v vzhodni Sloveniji. Predvsem v Beli krajini, krško-brežiški kotlini in na Dolenjskem se bo v soboto prvič letos ogrelo malce nad 30 stopinj Celzija. Jutranje temperature se bodo gibale okoli 15 stopinj Celzija.
V nedeljo nas bo oplazila fronta, zato bo nekaj stopinj manj, vreme pa bo prehodno spet nekoliko bolj spremenljivo. V prihodnjem tednu trenutno kaže na sončno in vse bolj vroče vreme s temperaturami, ki bodo presegale 30 stopinj Celzija.
Ne pozabite na zaščito pred soncem
Le še dobra dva tedna nas ločita do najdaljšega dneva v letu, zato je izpostavljenost nevarnemu ultravijoličnemu (UV) sevanju v teh dneh velika. Vpliv sevanja merimo z UV indeksom, ki nam pove, po kolikšnem času direktne izpostavljenosti soncu brez zaščite dobimo opekline. Najvišje vrednosti tega indeksa v teh dneh po nižinah dosežejo vrednost 8 in v gorah 9,5, kar pomeni, da vas sonce lahko opeče že po 20 minutah. Zaščitimo se s pokrivalom, sončnimi očali, uporabimo zaščitno kremo, med 11. in 15. uro pa je najbolje, da se izogibamo izpostavljanju soncu.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.