Evropski komisar za notranji trg Thierry Breton se je srečal s predsednikom vlade Robertom Golobom in gospodarskim ministrom Matjažem Hanom. Z obema je govoril o novi industrijski politiki EU, ukrepih za krepitev produktivnosti in konkurenčnosti ter o prihodnosti notranjega trga EU.
Ob obisku Bretona je Han povedal, da sta se v pogovoru s francoskim komisarjem pogovarjala tudi o avtomobilski industriji. "Slovenija se v zadnjem obdobju razvija kot pomembna industrijska partnerica Evrope," je povedal. Han pa je med vrsticami namignil tudi, da se je pogovor dotikal tudi morebitne velike investicije giganta Renaulta, ki naj bi Twingo izdeloval prav v tovarni v Novem mestu.
"Gre za pogovore med zasebnim podjetjem in vašo državo, komisija se seveda v to ne bo vpletala," je na kratko komentiral Breton. Naj pa bi neuradno pri dogovarjanju sodelovala oba voditelja, tako francoski predsednik Emmanuel Macron kot tudi slovenski premier, ki je nedolgo nazaj namignil z besedami: "Prav v avtomobilski industriji se pričakuje velike naložbe."
Špekulacij o tem, da naj bi bil obisk predsednika Macrona odpovedan oziroma prestavljen, v kabinetu predsednika vlade ne komentirajo, prav tako ne, ali oziroma kdaj naj bi se voditelja srečala v Sloveniji. Neuradno pa naj bi se vendarle sestala, predvidoma še pred začetkom poletja. Ali državi res čakata na uradno potrditev posla? Tudi gospodarski minister je, ko gre za pogovore z Renaultom, skrivnosten in o podrobnostih, tudi o subvenciji, ki jo bo država bržkone podelila investitorju, za zdaj molči. Han je povedal, da bo njegov odgovor, kar se tiče Renaulta, enak kot tisti pred enim tednom. "Ko bomo imeli podpis, bomo z velikim veseljem predstavili vso investicijo. Do takrat bi pa rad vendarle zadržal, ker gre za resno zadevo, resne države med sabo, resna podjetja. Vse je pod kontrolo," je pojasnil.
Je pa evropski komisar v luči širitve švicarskega farmacevtskega velikana v Ljubljani, pa tudi japonske Yaskave v Kočevju povedal, da je Slovenija dovolj konkurenčna, da lahko prepriča tuje industrijske velikane v nove investicije. "Zaradi že vzpostavljene infrastrukture bi lahko imeli tudi v sektorju avtomobilske industrije objektivne razloge, da storijo enako," je povedal.
Bo torej Renault vendarle nadaljeval svojo novomeško zgodbo in ustvaril 800 novih delovnih mest? V Franciji so se sicer v preteklosti prav na ta račun pojavljale glasne kritike, da koncern, sicer v delni državni lasti, raje, kot da bi krepil svoj položaj na domačih tleh, proizvodnjo seli in namesto doma nova delovna mesta raje ustvarja v tujini.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.