Letošnjo zimo si bodo mnogi zapomnili po nadpovprečno visokih temperaturah in skromni snežni odeji, kar je še posebej prizadelo smučišča. Podobno s snegom skopa zima je bila pred šestimi leti, zato o kakem zadovoljstvu ni mogoče govoriti.
Kot ugotavljajo v Združenju slovenskih žičničarjev, je precej upadel obisk na manjših smučiščih, medtem ko so na Kaninu zabeležili najboljšo sezono v zadnjih 15 letih.
Na Združenju slovenskih žičničarjev trenutno še ne morejo govoriti o konkretnih številkah obiskovalcev. V primerjavi z lansko rekordno zimo, ko so na 44 slovenskih smučiščih zabeležili rekordnih 1,94 milijona smučarjev, je bil obisk letos skoraj 60 odstotkov manjši. V primerjavi z lansko zimo je za podoben odstotek manjši tudi izpad dohodka, a bo treba na rezultate še nekoliko počakati, ko bodo slovenski žičničarji 24. aprila na novinarski konferenci predstavili končne številke sezone.
Letos so manjša smučišča v povprečju delovala od 10 do 20 dni, pri tem pa je bil opazen padec števila dnevnih obiskovalcev. Nekoliko drugačna slika se je pokazala v večjih smučarskih središčih. Število stacionarnih gostov je bilo v primerjavi z lanskim letom ugodno, saj skoraj ni bilo odpovedi, tudi med zimskimi šolskimi počitnicami ne.
Na najvišjem slovenskem smučišču so namreč imeli v primerjavi z enakim lanskim obdobjem kar za 45 odstotkov večji obisk. Natančne številke še niso znane (lansko sezono so na Kaninu našteli okoli 40.000 smučarjev), vendar pa na Kaninu pravijo, da je bila letošnja zima najboljša v zadnjih 15 letih. "Velik obisk je posledica intenzivnih vlaganj v smučišče v zadnjih letih", zatrjujejo na Kaninu, kjer je na 2200 metrih nad morjem trenutno 200 centimetrov južnega snega, smuka pa bo predvidoma možna vse do konca prvomajskih praznikov.
Pred letošnjo sezono so se posodobitve lotili tudi na smučišču Stari Vrh, kjer so v novo šestsedežnico investirali štiri milijone evrov. S smučarsko sezono na Starem Vrhu niso prav zadovoljni, saj so našteli le okoli 18 smučarskih dni. Lani so našteli 86.000 smučarjev, letos pa jih je bilo le 18.000. In po grobih ocenah naj bi izpad dohodka na Starem Vrhu znašal okoli 600.000 evrov.
V Združenju slovenskih žičničarjev so prepričani, da zelene zime, ki se bodo verjetno še pojavljale, bistveno ne bodo vplivale na investicije slovenskih smučiščih. S premišljenimi in strokovno podprtimi investicijami bodo na slovenskih smučiščih nadaljevali, ne glede na zelene zime. "Tako delajo tudi sosednje dežele, samo pod boljšimi pogoji," pravijo žičničarji.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.