Slovenija

Vse manjša podpora nakupu letala

Ljubljana, 12. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vladnemu nakupu skoraj 12,5 milijard tolarjev vrednega letala nasprotujejo tudi v strankah SDS in SNS, čeprav nakupu ob sprejemanju zakona o izvrševanju proračuna aprila lani nista nasprotovali.

Falcon 900 EX
Falcon 900 EX FOTO: 24ur.com

Poslanci Socialdemokratske stranke, Nove Slovenije in Slovenske nacionalne stranke so glasovanje o zakonu o izvrševanju proračuna 21. aprila lani protestno zapustili, a predvsem zato, ker vlada njihovih proračunskih dopolnil ni jemala resno. O letalu takrat v razpravi skoraj ni bilo govora. "Kompletna odločitev za nabavo letala, za izbiro tipa oz. vrste letala in s tem povezanimi stroški letala, so odgovornost vlade, zato je zelo nekorektno, da želi vlada razpršiti odgovornost tudi na opozicijo," pojasnjuje poslanec SDS, Andrej Vizjak.

Neuradno naj bi bil za to kriv "gentlemanski" dogovor med SDS in vlado, da nakupu Falcona ne bodo nasprotovali. Premier se je se sestal z Janezom Janšo in Andrejem Bajukom ter jima stvar pojasnil. Vendar v SDS pravijo, da je šlo zgolj za neuradne pogovore. "Te informacije, da je šlo za gentlemenski dogovor o nabavi te dimenzije letala, to ni res. Res je le, da je premier Drnovšek ob neki priložnosti omenil, da nameravajo zamenjati vladno letalo," dodaja Vizjak.

Očitno so si zaradi pritiska javnosti tudi sami premislili. Njihovo stališče je tako, po novem, Falcon nikakor ne, drugo letalo le pod določenimi pogoji. Podobno so stališče spremenili v vladni SLS in Združeni listi. Četudi so sami najprej zakon sprejeli, nato pa nakup Falcona večkrat potrdili tudi na vladi.

Po besedah generalnega sekretarja vlade, Mirka Bandlja, so pri odločanju sodelovali vsi ministri in nihče od njih ni bil nikoli proti sklenitvi te pogodbe. Za je v državnem zboru glasovalo 46 poslancev, nihče pa ni bil proti. Tudi Miran Potrč in skoraj vsi njegovi poslanski kolegi so aprila lani novemu vladnemu letalu dali svoj glas podpore. "Kakšna bo velikost oziroma cena, parlament ni vedel, kar zadeva pa prepričanje ministrov, so le-ti verjeli in zaupali v utemeljenost predloga, ki ga je dal predlagatelj," pojasnjuje poslanec ZLSD, Potrč.

"Mi vidimo dobro rešitev iz te krize, in sicer, da se prizna napako in se pogodbo razveljavi," dodaja poslanec SLS, Janez Podobnik.

Poslanci pa danes očitno mislijo drugače. "Vlada se je odločila napačno, saj ni imela mandata za nakup tako razkošnega letala, zato izgublja kredibilnost. Pred nami so pomembne razprave o Natu, zato država potrebuje zaupanja vredno vlado," dodaja Podobnik.

Premier pa bo moral na kritike tudi pisno odgovoriti, saj sta mu poslanca Zmago Jelinčič in Sašo Peče poslala zajeten šop poslanskih vprašanj in zahtevo, naj zaradi zapleta nekdo odgovarja. "Premieru vlade smo predlagali, da zamenja generalnega sekretarja, ki se po našem mnenju do državljanov in države obnaša skrajno neresno in žaljivo," dodaja poslanec SNS, Sašo Peče.

Vse kaže, da po več kot dveh mesecih razkrivanja podrobnosti o 12,4 milijard tolarjev vrednem Falconu 900EX v medijih, podpore nakupu vladnega letala ni več. Tisti, ki naj bi na nakup potiho pristajali, pravijo, da takšnih dogovorov ni bilo, poslanci vladnih strank, ki so za letalo javno dvignili roke, pa trdijo, da jim niso bila znana vsa dejstva in da so bili zavedeni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10