Materinski dan, 25. marec, je posvečen materam in materinstvu. V Sloveniji je žensk z izkušnjo materinstva vse več: pred dobrimi 100 leti ni imelo otrok približno 20 odstotkov žensk, ki so zaključile svojo rodno dobo. Danes je takih približno sedem odstotkov, kažejo podatki državnega statističnega urada.

V Katoliški cerkvi je 25. marec dan Marijinega oznanjenja, zato ima hkrati krščanski pomen, čeprav njegove korenine segajo v ameriško žensko socialno gibanje v 19. stoletju. V 20. stoletju se je uveljavil predvsem na Zahodu. Iz ZDA se je razširil v Evropo po prvi svetovni vojni. Po drugi svetovni vojni se je močno skomercializiral.
V Sloveniji se po drugi svetovni vojni materinski dan zaradi praznovanja dneva žena, 8. marca, v javnosti ni obeleževal, v 90. letih prejšnjega stoletja pa je znova začel dobivati prostor tudi v javnem življenju.
V Sloveniji prebiva 663.127 mater. Te so skupaj rodile 1.348.967 otrok. To pomeni, da je vsaka izmed teh mater rodila v povprečju dva otroka, navajajo na državnem statističnem uradu.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.