
V Sloveniji deluje šest komun in 62 socialno-varstvenih programov, kar pa očitno ni dovolj. V ljubljanskem centru za zdravljenje odvisnosti namreč zasvojenci na prvi pregled čakajo 14 dni, na bolnišnično zdravljenje pa kar štiri mesece.
Zgodba 23-letnega Davida, ki je izbral komuno
23-letni David iz Celja, ki se je z drogo prvič srečal pri osemnajstih letih, pravi, da je njegova "odvisniška" kariera uspevala dve leti, do zdravljenja pa so ga pripeljale vse pogostejše tatvine in čedalje slabši družinski odnosi. David pripoveduje, da so nanj kazali ljudje na cesti, češ ta je narkoman, starši pa naj bi mu postavili ultimat, ki se je glasil: "ali greš v komuno ali pa na cesto". Tudi zato je izbral komuno, čeprav so strogi pogoji zdravljenja najprej v njem vzbudili strah, zdaj pa se zdravi že tretje leto in za veliko noč bo morda že doma.
Že več kot 5.000 odvisnikov
Andrej Kastelic s centra za zdravljenje odvisnih od prepovedanih drog je povedal, da si odvisniki želijo pomoči, in da verjamejo vanjo, njihovi svojci pa vedo, da jim lahko pomagajo. Dodal pa je še, da beležijo porast števila odvisnikov, ki jih je po njihovih podatkih že več kot 5.000.

Posebni programi za "manj uspešne"
Metode zdravljenja so dokaj uspešne, kar pomeni, da vsaj polovici zasvojencev uspe premagati odvisnost in zaživeti znova. Vsem pa na žalost ne. Kastelic je pojasnil, da se približno tretjina odvisnikov vedno bori, pri čemer nekaj časa zdržijo brez droge, nato pa se zopet predajo uničljivim substancam. "Nekaj pa je tudi takih, ki ne zdržijo abstinenčne krize," je dejal in hkrati poudaril, da tudi pri takih ne obupajo. Zanje imajo namreč posebne programe, pomagati pa jim skušajo predvsem pri tem, da se izogibajo morebitnih okužb in kriminalnih dejanj.