Na Agenciji za okolje (Arso) spremljajo kakovost 48 kopalnih voda, 30 na kopalnih območjih in 18 na naravnih kopališčih. Primernost za kopanje merijo in preverjajo območni Zavodi za zdravstveno varstvo, ki analizirajo vzorce na prisotnost escherichie coli in intestinalnih enterokokov, na lokacijah, kjer je možno cvetenje, pa opravljajo še fizikalno-kemijske analize.
Ustreznost posameznega vzorca vode bo ocenjena glede na priporočila Inštituta za varovanje zdravja, objavljeni pa so tudi sprotni podatki o kakovosti vode in ukrepi ob morebitni neustreznosti. Za lažje načrtovanje ukrepov so na Arsu v sodelovanju z inštitutom za vode in okoljskim ministrstvom izdelali profile kopalnih voda.
Po novem imajo splošne informacije o kopalni vodi, opis njenih fizičnih, geografskih in hidroloških značilnosti, prikaz in ocene obremenitev, podatke o kratkotrajnem onesnaženju in predvidenih ukrepih ter ocene možnosti prekomerne razrasti fitoplanktona in alg.
Mikrobiološko kakovost vode bodo spremljali vsake 14 dni v času kopalne sezone, ki je na morju od 1. junija do 15. septembra, in na celinskih vodah od 15. junija do 31. avgusta. Kakovost vode se bo vrednotila glede na priporočila inštituta za varovanje zdravja.
Prve analize kakovosti kopalnih voda na 26 merilnih mestih v obalnih naravnih kopališčih in kopalnih območjih sicer potrjujejo dobro kakovost vode iz preteklih let. Lani so vnovič vse kopalne vode na morju ustrezale celo strožjim, priporočenim zahtevam kopalne direktive. Tudi na celinskih vodah je bila lani prvič dosežena popolna skladnost voda z obvezujočimi zahtevami direktive. "To bo v poročilu Evropske komisije o kakovosti kopalnih voda zagotovo uvrstilo Slovenijo v sam vrh med evropskimi državami," je zapisano na spletni strani Arso.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.