Po trilaterali v Bruslju s hrvaškim kolegom Gordanom Jandrokovićem in evropskim komisarjem za širitev Ollijem Rehnom je slovenski zunanji minister Samuel Žbogar sporočil, da je hrvaška stran zavrnila zadnji Rehnov predlog za način reševanja vprašanja meje in tudi izstopila iz procesa, ki ga je vodil Rehn ob podpori tria EU. "Mislimo, da je to slabo, in ostajamo zavezani temu procesu," je poudaril.
"Komisarju Rehnu smo zelo hvaležni za vse njegove napore in predvsem za potrpežljivost," je dejal Žbogar in dodal: "Danes sem se prišel v Bruselj pogajat o zadnjem predlogu. Predlogu, ki je na mizi, ki ga je Rehn predlagal prejšnji teden, in smo bili pripravljeni na ta pogajanja."
Slovenija po njegovih besedah ostaja zavezana temu procesu in ga je pripravljena nadaljevati, kadar koli bi Rehn ali kdo drug menil, da je to potrebno oziroma, ko bi videl možnost, da se proces nadaljuje. "Tako da, tukaj smo ...," je sklenil minister.
Na vprašanje, kako naprej, kakšne so možnosti za nadaljnje korake pri reševanju meje in zastoju Hrvaške v pogajanjih z EU, je Žbogar odgovoril: "Tega si nismo izmislili mi, to je hrvaški problem in oni bodo morali najti tudi rešitev."
"Bili smo blizu rešitvi. To bi bila za Hrvaško najhitrejša pot, da nadaljuje pogajanja. Vsak drug proces bo trajal precej dlje," je še poudaril vodja slovenske diplomacije. Na vprašanje tujih novinarjev, ali bi tako lahko rekli, da to ni 'breakthrough' (preboj), ampak 'breakdown' (polom), je minister odgovoril: "Da."
Jandroković umik zanika
Jandroković je navedbe o izstopu iz procesa odločno zavrnil: "Nasprotno, Hrvaška je doslej edina stran, ki je sprejela Rehnov predlog 'vzemi ali pusti'," je povedal. "Še več, Hrvaška je predstavila tudi dve novi alternativni morebitni rešitvi, ki naj bi pomagali najti pot iz tega zastoja," je še dodal.
Po neuspešnem sestanku je sicer poudaril, da je slovenska blokada hrvaških pristopnih pogajanj z EU sedaj problem Unije, saj gre za dvostransko vprašanje, ki ga morata strani rešiti sami, Slovenija pa mora hitro umakniti blokado hrvaških pristopnih pogajanj.
Hrvaška izpolnjuje pogoje za odpiranje in zapiranje poglavij in se obnaša v skladu z evropskimi vrednotami in kriteriji, je dejal. "Osem mesecev, kolikor traja blokada, nismo stali na mestu in tega časa nismo vrgli stran," je zagotovil in dodal, da je Hrvaška v tem obdobju intenzivno nadaljevala svojo domačo nalogo v približevanju Uniji.
Jandroković je še povedal, da je Hrvaška maja sprejela končni kompromisni predlog Rehna in se pri tem ustavila, Slovenija pa je predloge dopolnila, zato jih v Zagrebu niso mogli sprejeti. "Če me nekdo prepriča, da zahtevamo več ali drugo od tega, kar je v skladu z evropskimi kriteriji in načeli, da zahtevamo več od drugih držav, ki so postale članice EU, potem bom z veseljem spremenil svoje stališče," je še zatrdil hrvaški zunanji minister.
Rehn hrvaško odločitev obžaluje
Rehnova tiskovna predstavnica je povedala, da komisar obžaluje, da na srečanju ni bilo napredka, ne vidi poti naprej, in ob tem poudarja, da je vprašanje meje dvostranski problem. Kot so pojasnili viri pri EU, je Rehn napravil vse, kar je lahko, sedaj pa morata problem rešiti strani sami.
Kot je še dejala, je pogajalski proces od januarja potekal dobro, odprto pa je ostalo le še omejeno število vprašanj, vendar pa glede njih na žalost danes niso uspeli doseči napredka. Komisar bo o izidu sestanka sedaj obvestil sedanje češko in prihodnje švedsko predsedstvo EU.
Trojica se je sestala pred začetkom vrha EU, v okviru katerega se srečujejo voditelji držav in vlad članic EU, med njimi premier Borut Pahor, tam pa je tudi Ivo Sanader. Oba sta sicer glede te teme dala nekaj izjav, Sanaderjeve so nakazale, da se Rehnovemu predlogu ne obeta nič dobrega. Več ...
KOMENTARJI (466)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.