Kot jajce velika toča je padala na Dolenjskem, v Lovrencu na Pohorju, Radljah ob Dravi ter na območju Metlike ter občine Semič, navaja portal neurje.si.
V Novem mestu je zaradi močnega neurja zalilo nekaj kleti in cest. Neurja s točo in močnim nalivom so bili deležni tudi v kraju Štravberk na Dolenjskem ter na območju občine Črnomelj. Veter je v Črnomlju poškodoval nekaj streh, podrl pa tudi nekaj dreves. Po informacijah Uprave za zaščito in reševanje posredujejo gasilci in delavci cestnega podjetja.
Tudi na območju občine Hoče-Slivnica so aktivirali gasilce prostovoljnega gasilskega društva Bohova in Hoče, ki so na kraju dogodka nudili pomoč pri pokrivanju strehe.
Naš hišni prognostik Rok Nosan je že v torek dopoldan poročal, o vremenski fronti, ki se je nad našimi kraji zadrževala tudi včeraj. "Kot vse kaže, bo ponovno najbolj na udaru severovzhodna Slovenija, čeprav bo lahko kakšno neurje nastalo tudi drugod. Pozno popoldne je nad severno Italijo možen nastanek večjega nevihtnega sistema, ki se bo lahko zvečer pomaknil nad severno Primorsko in Gorenjsko. Kakšna močnejša nevihta se bo lahko razvila tudi v krajih južno od Ljubljane," je napovedal.
Arso pa je zaradi vremenskih napovedi izdal oranžno opozorilo.
Nosan je še ocenil, da bi lahko bila toča lokalno tudi debela. "Možen bo močnejši porast in razlivanje manjših rek in hudournikov," je dodal.
"V teh dneh se nad območjem Slovenije zadržuje puščavski prah iz Severne Afrike. Največjo onesnaženost z delci PM10 pričakujemo v sredo in v zahodni polovici Slovenije," je ob tem na spletu zapisala Agencija RS za okolje.
Včerajšnji Sončev obrat ali poletni solsticij je sicer na severni polobli najdaljši dan v letu, medtem ko je danes na južni polobli najkrajši dan v letu in začetek zime. Pri nas 21. junij predstavlja začetek koledarskega poletja, medtem ko je prvi dan meteorološkega poletja bil 1. junij, saj so junij, julij in avgust z vidika meteorologije najtoplejši meseci v letu.
Vročinski val po Evropi
V teh dneh je dele južne, zahodne in srednje Evrope zajel izrazit vročinski val. Marsikje so v nedeljo izmerili najvišjo junijsko temperaturo do sedaj. Na Češkem in v Nemčiji se je segrelo do 39 stopinj, na Poljskem 38, v Švici 37 in v Avstriji do 36,5 stopinje Celzija, je v ponedeljek sporočila Agencija RS za okolje (Arso).
Temperature bodo vsak dan nad 30 stopinj Celzija
Proti jutru se bo ozračje umirilo, deloma se bo zjasnilo. Popoldne in zvečer bodo nastale krajevne nevihte, ki se bodo nadaljevale v noč na četrtek. Najverjetnejše bodo v severnih krajih. Najvišje dnevne temperature bodo od 25 do 31 stopinj Celzija.
V tem tednu se bo vročina iznad Severne Afrike širila nad Sredozemlje in deloma tudi nad Balkan. A kaže, da bo najbolj vroč zrak ostal nekoliko južneje od naših krajev. Manjše vremenske motnje bodo povzročale nestabilnost ozračja in občasne posamezne nevihte.
Po napovedih Arsa nas bo pri tleh danes in v četrtek preplavila za odtenek manj vroča zračna masa. Kljub temu bo nadpovprečno toplo za ta čas. Temperatura zraka se bo po nižinah južne in osrednje Slovenije vsak dan povzpela nad 30 stopinj Celzija, še napovedujejo pri Arsu. Najtopleje bo na Goriškem in v Vipavski dolini, kjer se bo lahko v drugi polovici tedna kakšen dan ogrelo tudi nad 35 stopinj Celzija, še napoveduje Rok Nosan. Obilnejšega deževja, ki bi zajel vso Slovenijo in končal sušo, ki pesti predvsem zahodni in osrednji del države, pa vsaj do začetka julija zelo verjetno ne bomo deležni.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.